کشتی یونانی کیش به پایان خود میرسد؟

 • توسط فؤاد جاودان
 • ۳ سال قبل
 • 2
ویلا در جزیزه کیش

کشتی یونانی یکی از جاذبه‌های گردشگری جزیره کیش است که در پارک ساحلی غروب واقع شده است. . در یکی از روزهای گرم تابستان سال ۱۳۴۵، بومیان جزیره کیش ناگهان کشتی عظیم‌الجثه‌ای را که در نزدیکی روستای باغو به گل نشسته بود، دیدند. هنوز پس از گذشت سال‌ها دلیل به گل نشستن این کشتی در پس پرده‌ای از ابهام است اما گفته می‌شود به علت مه آلود بودن هوا و نبودن فانوس دریایی در سواحل جزیره کیش این اتفاق روی‌ داده است. از طرفی قرار داد این کشتی با شرکت بیمه و حق بیمه زیاد آن شائبه هایی را نسبت به عمدی بودن این به گل نشستن به وجود آورده است.

greek ship kish

این کشتی در سال ۱۳۲۲ شمسی توسط شرکت ویلیام هامیلتون به وزن ۷۰۶۱ تن و به طول ۱۳۶ متر در بندر گلاسکو در اسکاتلند ساخته شد و در روز ۴ مرداد ۱۳۴۵ به هنگام بازگشت از ایران، در سفر دریایی خود به کشور یونان در عرض جغرافیایی ۲۶ و ۲۰ درجه شمالی و طول جغرافیایی ۵۳ و ۵۴ درجه شرقی به گل نشست و هشتاد روز تلاش اورینوکو، یدک‌کش هلندی برای بیرون کشیدن این کشتی به ثمری نرسید. تلاش‌های ناموفق زیادی برای بیرون کشیدن آن انجام شد و به ناچار سرنشینان کشتی مجبور به ترک آن شدند و بار آن تخلیه شد، چرا که عملیات بیرون کشیدن کشتی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نبود. امروزه این کشتی قدیمی یکی از مناطق دیدنی جزیره کیش است که در هنگام طلوع و غروب آفتاب گردشگران زیادی را به خود جذب میکند.

hawksbill-sea-turtle

اما این پایان داستان نیست، وجود کشتی یونانی باعث ایجاد خطر برای لاک پشت های پوزه عقابی شده است. لاک پشت پوزه عقابی یکی از دو گونه لاک‌پشت دریایی است که در سواحل استان هرمزگان تخم‌گذاری می‌کند ، پوزه این لاک‌پشت برای بیرون کشیدن غذای اصلی اش یعنی اسفنج دریایی از لابه‌لای مرجان‌ها به شکل منقار عقاب درآمده و از همین رو به لاک‌پشت پوزه عقابی یا منقار کوتاه معروف است. لاک پشت های پوزه عقابی تازه به دنیا آمده با برخورد به کشتی یونانی از مسیر خود منحرف میشوند و گاهاً در آن محبوس شده و جانشان را از دست میدهند.

شب، سایت اجاره روزانه ویلا در تمامی کشور میباشد و شما میتوانید به صورت آنلاین قبل از سفر خود ویلا یا سوئیت خودتان را رزرو کنید و از سفرتان لذت ببرید

برای دیدن ویلاهای جزیره زیبای کیش در سایت شب اینجا کلیک کنید

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
قبلی «
بعدی »

2 دیدگاه در حال حاضر

 1. عالی بود
  تشکر

 2. عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*