تهرانگردی ، گشتی در طهران قدیم با اتول شب حوالی پایتخت

 • توسط صدف فرزانه
 • ۲ سال قبل
 • 4

شاید خیلی از ما، چه تهرانی باشیم و چه اهل شهری دیگر، اولین تصویری که از تهران به عنوان پایتخت ایران در ذهنمان نقش می‌بندد شلوغی و دود و ترافیک باشد. کسی هم منکر نمی‌شود که این موارد جزو جدایی ناپذیر پایتخت هستند اما اگر تهران را فقط این گونه به یاد بیاوریم خیلی در حق آن کم لطفی کردیم. تهران شهری است که با وجود برج‌های بی روح و بدقواره، در هر گوشه و کنار خود تاریخ منحصر به فرد و زیبایی‌هایی دارد که قابل چشم پوشی نیست. اگر قصد تهرانگردی دارید باید بگوییم که جاذبه‌های گردشگری تهران در مناطق مختلف آن بی شمارند. اما در این مقاله قصد داریم سری به تهران قدیم بزنیم و تعدادی از معروف‌ترین مکان‌های گردشگری و جاهای دیدنی را معرفی کنیم.

 

blogpost-114

کاخ گلستان

کاخ گلستان که از آن به عنوان نگین بناهای تاریخی تهران یاد می‌شود، واقع در مرکز شهر تهران خیابان پانزده خرداد است. این کاخ به عنوان یکی از زیباترین و کهن‌ترین بناهای تهران، یادگاری است که از دوره قاجار به جا مانده و تلفیق هنر ایرانی و معماری غربی آن را به شاهکاری بی مانند تبدیل کرده است. مجموعه کاخ گلستان شامل شمس العماره (یکی از شاخص‌ترین بناهای کاخ)، ایوان تخت مرمر، تالار آینه، تالار سلام، خلوت کریمخانی، کاخ ابیض، حوضخانه، عمارت بادگیر، حوضخانه عمارت بادگیر، تالار الماس، تالار عاج و تالار برلیان است. اگر قصد تهرانگردی دارید بازدید از این کاخ را حتما در برنامه خود قرار دهید. فضای سبز و معماری خاص این بنا برای همیشه در خاطرتان ثبت می‌شود. در اطراف مجموعه نیز درشکه‌ها و قطارهایی تعبیه شده که به وسیله آن‌ها می‌توان گشتی در تهران قدیم (از میدان امام خمینی تا میدان ارگ) زد.

blogpost-119

بازار بزرگ تهران

بازار بزرگ تهران واقع در منطقه ۱۲ تهران است که نقشی اساسی و اهمیتی بسیار بالا در اقتصاد تهران و کل کشور دارد. این بازار قدیمی که قدمت آن به دوره صفویه بازمی‌گردد زیبایی و معماری چشم نوازی دارد. طاق‌های ضربی، گنبدهای آجری و راهروهای هزارتو گواه از این موضوع می‌دهد. با رفتن به بازار بزرگ تهران هم خرید کنید، هم گوشه‌ای از تاریخ تهران قدیم را به نظاره بنشینید و مرور کنید. قهوه خانه حاج علی درویش، تیمچه حاجب الدوله و مسجد جامع از دیگر جاذبه‌های بازار بزرگ هستند. شاید بتوان گفت تهرانگردی (تهران قدیم) بدون رفتن به بازار بزرگ معنی ندارد.

blogpost-115

خیابان لاله زار

ناصرالدین شاه وقتی از اولین سفر خود به فرنگ بازگشت، دستور ساخت خیابانی را به تقلید از شانزلیزه فرانسه داد. این خیابان که لاله زار نام گرفت یکی از قدیمی‌ترین و خاطره انگیزترین خیابان‌های تهران است. خیابانی شلوغ و پر رفت و آمد که به نوعی نماد تجدد در ایران بوده و محلی برای خوش گذرانی مردم به خصوص جوانان. با وجود اولین تئاترها، سینماها و مراکز تفریحی این خیابان به عنوان پاتوقی برای روشنفکران در گذشته به شمار می‌رفت. با این که امروزه صرفا لوازم برقی در این خیابان به فروش می‌رسد اما بافت قدیمی آن تا حدود قابل قبولی حفظ شده و بازدید از آن در برنامه تهرانگردی‌تان خالی از لطف نیست. با قدم زدن در این خیابان انگار که در تاریخ و تهران قدیم قدم می‌زنید.

blogpost-110

خانه و موزه مقدم

این بنا که ساخت آن از اواخر دوره قاجار شروع شده، در ابتدا خانه‌ای مجلل متعلق به یکی از درباریان قاجار بوده است. سال‌ها بعد این خانه به محسن مقدم پسر آن‌ها تعلق گرفت و محل سکونت او و همسرش شد. محسن مقدم استاد باستان شناسی دانشگاه تهران، کارمند کتابخانه و موزه ملی ایران بود و برای حفظ فرهنگ و تاریخ کشور خود به جمع آوری اشیا و آثاری ارزشمند پرداخت. در سال ۵۱ این خانه و اشیای تاریخی و ارزشمند آن توسط ایشان به دانشگاه تهران اهدا شد. این موزه که می‌توان از آن به عنوان یکی از زیباترین خانه‌های تهران نیز یاد کرد، از جاذبه‌های تاریخی و گردشگری مهم شهر است.

باغ موزه قصر

جایی که زمانی یکی از زندان‌های معروف تهران بوده، امروزه به عنوان باغ موزه و مجموعه‌ای فرهنگی و تاریخی یکی از پربازدیدترین مقاصد تهرانگردی است. این مجموعه از باغ ایرانی و فضای سبز، موزه تاریخ انقلاب اسلامی ایران و موزه زندان تشکیل شده است. مبارزات مردم در دوران پهلوی در این موزه به تصویر کشیده شده و بازسازی عینی فضای زندان از اتفاقات آن دوره صورت گرفته است. بخشی مهم از تاریخ ایران هر چند تلخ و ناخوشایند در این مجموعه برای بازدید کننده مرور می‌شود.

blogpost-114

کاروانسرای خانات

کاروانسرای خانات یکی از قدیمی‌ترین کاروانسراهای تاریخی تهران و  یادگاری ارزشمند از تهران قدیم است. این کاروانسرا واقع در میدان شوش در جوار ساختمان‌های مدرن بافت قدیمی خود را حفظ کرده و به خوبی جای خود را در دل افراد باز می‌کند. کاروانسرای خانات یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری به هنگام تهرانگردی‌ست و فضا و معماری دلنشینی دارد. در ضمن سفره خانه سنتی خانات که با محیط زیبای خود در ذهن شما ثبت می‌شود نیز در این کاروانسرا قرار دارد.

سردر باغ ملی

سردر باغ ملی در خیابان امام خمینی دروازه‌ای است برای ورود شما به تهران قدیم. در زمان فتحعلی شاه قاجار برای ورود به میدان نظامی مشق، این دروازه احداث شد و امروزه یکی از مهم‌ترین بناهای باقی مانده از باغ ملی سابق است. تلفیقی از معماری ایرانی و اروپایی و کاشی کاری‌های زیبا آن چیزی است که هر شخصی حتی عابری در حال گذر را شگفت زده و به خود خیره می‌کند. خیابان امام خمینی و اطراف آن یکی از بهترین مقاصد برای تهرانگردی به خصوص تهران قدیم است.

باغ موزه نگارستان

باغ موزه نگارستان به دستور فتحعلی شاه قاجار به عنوان تفجرگاه تابستانی ساخته شد. این بنای قدیمی و تاریخی در طی سال‌ها مرکزی برای فعالیت‌های فرهنگی بوده و بعدها به شکل باغ موزه فعلی درآمده است. این باغ زیبا می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌های افراد برای تهرانگردی باشد. درختان سرسبز، حوض‌هایی زیبا با گلدان‌های اطراف آن‌ها، آبراه‌ها و گلخانه باغ در میان هیاهوی شهر آرامش را به شما هدیه می‌دهند. موزه مکتب کمال الملک، مجموعه آثار ملک الشعرای بهار و مجموعه مجسمه مینیاتورهای جهانگیر ارجمند بخشی از این موزه را شامل می‌شوند.

blogpost-107

عمارت کاظمی (خانه موزه تهران قدیم)

اگر به خانه‌های قدیمی ایرانی و معماری آن‌ها علاقه‌مند هستید حتما در برنامه تهرانگردی خود به این عمارت قاجاری سر بزنید. این بنا که در محله امامزاده یحیی قرار دارد به لحاظ معماری و شهرسازی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. عمارت کاظمی امروزه به عنوان موزه اشیا و مردم شناسی، کتابخانه و مرکز اسناد؛ با نام نگارخانه و موزه تهران قدیم مورد بهره برداری قرار گرفته است.

بازار تجریش

بازار سنتی تجریش یکی از محبوب‌ترین مکان‌ها چه برای اهالی تهران و چه برای کسانی است که از سایر شهرها به تهران می‌آیند. این بازار که در جوار امامزاده صالح قرار دارد هنوز بافت قدیمی خود را حفظ کرده است. میدان سرپوشیده میوه و تره بار این بازار شما را در دنیایی از رنگ‌ها و بوهای خوش غرق می‌کند.

این نکته را هم یادآور شویم که اگر از سایر شهرستان‌ها به قصد تهرانگردی آمده‌اید و قصد اقامت و شب ماندن در تهران را دارید، یکی از مناسب‌ترین گزینه‌های پیش روی شما اجاره آپارتمان و سوئیت است. با رزرو آنلاین اقامتگاه مورد نظرتان با خیالی آسوده به تهران سفر کنید.

blogpost-112

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
قبلی «
بعدی »

4 دیدگاه در حال حاضر

 1. از بین جاهایی که معرفی کردید فقط خانات و عمارت کاظمی رو نرفتم بقیه رو رفتم و واقعا عالین. خیلی خوب با فضاشون آدم رو میبرن به قدیما
  سفر در زمانه یه جورایی:)

 2. پینگ بک: جاذبه‌های گردشگری تهران که در تهرانگردی کمتر سراغشان رفته‌ایم - وبلاگ شب
 3. پینگ بک: کاخ گلستان ، نگینی دربافت قدیمی تهران - وبلاگ شب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*