سفر به تهران: ۱۰۰ شهر دیدنی ایران

 • توسط احسان موسوی
 • ۲ سال قبل
 • 1
برج میلاد تهران

برج میلاد تهران

همیشه از ترافیک های تهران با آب و هوای آلوده اش شنیده ایم. خیابان های پرازدحامش را در رسانه ها دیده ایم و یا خود از نزدیک لمس کرده ایم. اینطور تصور می شود که خستگی و درماندگی ویژگی همیشگی ساکنانش شده است. ولی اینطور نیست، تهران پرجاذبه ترین و هیجان انگیز ترین شهر ایران است. هر چند که به افرادی که در شهرهای دیگر ایران ساکن هستند توصیه زندگی در تهران را نمی کنم ولی پیشنهاد می کنم حتما در برنامه هایی که برای سفر به شهرهای مختلف ایران می چینید تهران را فراموش نکنید. تهران هم جاذبه های گردشگری زیادی دارد که می تواند دلیل خوبی برای سفر باشد و هم مسیر رسیدن به این شهر بسیار متنوع است و چندان سخت نیست و برای اقامت در تهران بنا بر بودجه و سلیقه تان بیشترین گزینه ها را دارید.


سفر به تهران در بهار

سفر به تهران در بهار

بهار بهترین موقع سال هست که با خیال راحت می توانی در خیابان های تهران راه بری و بدون اینکه نگران آلودگی هوا باشی راحت از هوای پایتخت نفس بکشی، به آسمان آبی تهران نگاه کنی و از برگ های سرسبز درختان که تازه دارند دانه دانه جوانه می زنند لذت ببری. بله! تهران، این کلان شهر پراذحام ایران، در روزهای بهاری زیباتر از همیشه می شود. همیشه رسم بر این بوده که هنگام فراغت و تعطیلات به شهرهای توریستی مثل شهرهای شمال کشور یا شیراز، اصفهان و مشهد و … برویم ولی تهران یکی از بهترین شهرها برای تفریح و گشت و گذار است. این شهر که همیشه و در طول تاریخ مورد توجه بزرگان کشور بوده پر از اماکن تاریخی و جاذبه های گردشگری هست. از اماکن زیارتی و جاهای تاریخی گرفته تا پارک ها و شهر بازی و بام های مختلفش.

برای تفریح در تهران، کجا برویم؟

برای اینکه بدانید برای تفریح در تهران کجا برید فقط باید فکر کنید به چه نوع تفریحی علاقه دارید و می خواهید زمان خود را چطور بگذرانید. چون در تهران می توانید با هر سلیقه ای که دارید یک جای مناسب پیدا کنید. فکر کنید به اینکه تفریحات مهیج دوست دارید یا علاقه دارید چند ساعتی آرامش داشته باشید؟ خبر خوب اینکه تهران تا دلتون بخواد هم امکان تفریحات مهیج دارد و هم جاهایی که ارامش بخش هستند. می خواهید با خانواده باشید یا دوستانتان؟ عاشق گل و گیاه هستید؟ یا دیدن ساختمان های سنتی و مدرن حالتان را خوب می کند؟ ما برای اینکه به تهران سفر کنید و از بهترین جاهای این شهر دیدن کنید پیشنهاداتی در این قسمت داریم.

اماکن باستانی تهران

 • عمارت مسعودیه

عمارت مسعودیه بهارستان مربوط به دوره قاجاریه است.

عمارت مسعودیه تهران

 • باغ موزه نگارستان

باغ موزه نگارستان یک مرکز ییلاقی- حکومتی در دوره قاجار بوده است. در آن زمان پر از نقاشی و نگاره های مختلف بوده و به همین خاطر به آن نگارستان می گفتند. در این باغ عمارت های باشکوهی مثل عمارت دلگشا، تالار سلام، تالار قلمدان وجود داشته. قائم مقام فرهانی هم در این باغ به قتل رسیده بود. بعدها کتابخانه ای در این باغ ساخته شد که پروین اعتصامی به عنوان معاون این کتابخانه مشغول بود. اشخاص زیادی مثل ملک الشعرای بهار، کاظم عمار و علی اکبر دهخدا و بدیع الزمان فروزانفر و تعداد زیادی دیگر از ادبا و شعرا در این مجموعه تحصیل  و تدریس کرده اند.

باغ موزه نگارستان تهران

 • خانه کاظمی

خانه کاظمی (خانه موزه تهران قدیم) در خیابان ۱۵ خرداد با معماری قدیمی و سنتی با پنجره های رنگی است که حدود یک قرن پیش ساخته شده است.

خانه کاظمی در خیابان 15 خرداد تهران

 • باغ موزه قصر

باغ موزه قصر این باغ در گذشته به منظور نظامی و بعدهها به عنوان زندان  استفاده می گردیده است. و اکنون موزه قصر مکانی است برای اجرای برنامه های توسعه فرهنگی و برگزاری نمایشگاه عکاسی و نقاشی و بازارچه های مختلف

باغ موزه قصر تهران

 • مدرسه دارالفنون ناصرخسرو

مدرسه تاریخی دارالفنون ناصر خسرو در خیابان ناصر خسرو در مرکز شهر تهران واقع شده است.

مدرسه تاریخی ناصرخسرو تهران

 • کاخ گلستان

کاخ گلستان از ریباترین کاخ های ایران مربوط به دوران زندیه و قاجار است. این کاخ از عمارت ها و تالارهای مختلفی تشکیل شده است. کاخ گلستان مانند نگینی در بافت قدیمی تهران می درخشد.

کاخ گلستان تهران

کاخ نیاوران

مجموعه باغ نیاوران شامل بناهای زیبا و تاریخی است که مربوط به دوران قاجار می باشد که بازدید برای عموم آزاد است. و بازدیدکنندگان می توانند از فضای باغ لذت ببرند و اتاق های هر یک از این بناها را از نزدیک ببینند. اتاق ها شامل اتاق غذاخوری، پذبرایی، اتاق کار، کنفرانس، دفتر منشی، اتاق خواب ها و اتاق ندیمه ها و مجموعه ای از تابلو ها و ظروف چینی و مجموعه ای از فرش ها.

کاخ نیاوران تهران

 • کاخ سعدآباد

مجموعه ای دیگر از بناهای تاریخی مربوط به دوران پادشان قاجار ایران در شمال تهران است. این مجموعه شامل ساختمان بهمن، کاخ احمدشاهی، کاخ اختصاصی، کاخ ملکه مادر، کاخ سبز، کاخ موزه سفید،موزه آب، موزه استاد بهزاد، کالسکه خانه قجری، موزه و موزه ظروف سلطنتی و موزه مردم شناسی … می باشد.

کاخ سعدآباد تهران

 • موزه جواهرات چهارراه استانبول

موزه جواهرات هم ارزش دیدن دارد. در این موزه می توانید جواهرات بینظیری را که پادشاهان ایران استفاده می کردند ببینید.

موزه جواهرات تهران

 • موزه عروسک های ملل

موزه عروسک های ملل هم جای خوبی برای کودکان و بزرگسالان است تا با دیدن نوع پوشش عروسک ها به پیشینه تارخی ایران و جهان پی ببرند و با مفاهیمی مثل صلح و دوستی اتحاد و احترام آشنا شوند.

موزه ملی ایران سی تیر

موزه ملک باغ ملی

موزه عروسک ملل تهران

 • باغ مینیاتوری

باغ موزه مینیاتوری هم یکی دیگر از جاذبه های گردشگری تهران هست. در این باغ شما می توانید آثار هنری، معماری مدرن و سنتی، تصاویر آثار باستانی ایران، ماکت آثار باستانی مثل تخت جمشید، میدان نقش جهان اصفهان، تخت سلیمان، گنبد سلطانیه، ارگ بم و کلیسای ارامنه و آثار تاریخی دیگر ایران را یکجا ببینید. آدرس باغ مینیاتوری هم در خیابان گلبرگ در شرق تهران است.

تهران باغ مینیاتوری

 • بوستان باغ ایرانی فضایی برای لذت از طبیعت با خانواده و دوستان

اگر با خانواده یا دوستانتان می خواهید به یکی از پارک های تهران سر بزنید بوستان باغ ایرانی به فکر همه اعضای خانواده تان هست. بوستان باغ ایرانی یک باغ پر از گل و درختان کهن است با مساحت ۵/۳ در ۵/۲ هکتار، در خیابان شیخ بهایی در محدوده ده ونک باغ مناسبی برای همه سنین است چون هم زمین بازی برای کودکان دارد و هم مسیرهایی برای گذر معلولین و هم منظره زیبایی از گل ها و درختان زیبا دارد. در روزهای بهاری که این باغ پر از گلهای لاله می شود مکان زیبایی برای بازید است. لاله های رنگارنگ این باغ در فصل بهار زیبایی فوق العاده ای به این پارک داده است. گل و گیاهان زیبا، درختان و جوی های سنگی، رستوران و چایخانه و حوض از ویژگی های این باغ هستند. از امکانات این باغ می شود به کتابخانه عمومی هم اشاره کرد. اگر به تهران سفر می کنید به این باغ حتما سر بزنید.

بوستان باغ ایرانی تهران

دقیقا این باغ کجا واقع شده؟

تهران، ونک، خیابان شیخ بهایی شمالی، میدان شیخ بهایی، خیابان ده ونک، خیابان مسعود صابری پارک بزرگ ونک

 • پارک ملت با معماری اصولی در شمال تهران

یک پارک قشنگ که از سال ۱۳۵۳ ساخته شده است. این پارک، یک فضای سبز زیبا با معماری اصولی دارد که به سبک پارک های انگلیسی  طراحی شده است. ۱۲۰ نوع درخت و درخچه در آن وجود دارد. و هر کسی سینمای چهار بعدی ببنید در این پارک می تواند امتحان کند.. سینما ملت با پنج سالن هم روبروی این پارک هس..

پارک ملت تهران

 • بوستان آب و آتش

پارک آب و آتش در سال ۱۳۸۸ افتتاح شد و یکی از بزرگترین مراکز تفریحی است. آموزش سوار کاری. بوفه های فست فود  و پل طبیعت لانه کبوتر کالسکه رانی فانوس دریای  آب نما پیست اسکیت . کودکان می توانند در این پارک آب بازی کنند.

میدان ونک، اتوبان حقانی بعد از  چهارراه جهان کودک.

پارک آب و آتش تهران

 • پارک ولایت

این بوستان پیست اتومبیل رانی، پیست دوچرخه سواری و موتور سواری، پیست اسکیت، صخره نوردی و مسیر پیاده روی و تندرستی، زمین بازی برای کودکان و بزرگسالان و شهر بازی مسقف، و بانجی جامپینگ دارد. برای رفتن به پارک ولایت می توانید به اتوبان نواب، تقاطع اتوبان تندگویان بروید.

پارک ولایت تهران

 • پارک نوروز

پارک نوروز هم یکی دیگه از پارک های زیبای تهران است با هدف آموزش سنت های ایرانی و همچنین تفریحی. این پارک اموزشی هم در سال ۱۳۹۲ با مساحت ۹ هکتار در عباس اباد افتتاح شد. نوروز یکی از عیدهای باستانی ایران و کشورهای اطراف دریای خزر است. در این پارک هم دریاچه ای به شکل دریاچه خزر طراحی شده است. در این ارک همه کشورهای عضو اکو  و کشورهایی که نوروز را جشن می گیرند می توانند در سکوهای خود به معرفی خود و آداب و رسوم و صنایع دستی و موسیقی خود بپردازند. خودر این پارک می تونید دوچرخه سواری و پیاده روی کنید. از امکانات دیگر این پارک پلانتاریوم است. اگر به نجوم علاقه دارید می توانند براتون جالب باشد.

پیشنهاد ۲ پارک آموزشی برای کودکان و نوجوانان

 • دیدن از پارک ژوراستیک ، دنیای دایناسورها

دنیای دایناسورها همیشه در قصه ها و انیمیشن های کودکان نمایش داده شده است. دایناسورها به عنوان حیوانات عظیم الجثه ای که میلیون ها سال قبل زندگی می کردند می توانند موضوع جالبی برای کودکان و نوجوانان حتی بزرگسالان باشد. این پارک آموزشی- تفریحی جای خوبی برای آشنایی با قسمتی از تاریخ کره زمین است. پارک دایناسورها در بسیاری از شهرهای جهان ساخته شده و جالب است که تهران هم این چنین پارکی دارد. اگر دوست داشته باشید می توانید در سفر  به تهران به پارک ژوراستیک بروید و با دیناسورها عکس بگیرید و از دیدن این پارک متفاوت لذت ببرید. بوستان ژوراستیک یک باغ متفاوت نسبت به باغ های دیگر است. این باغ هم آموزشی هم گردشکری و هم تفریحی است. شما می توانید دانش اموزان را طی یک سفر به این باغ آموزشی ببرید. رفتن به این پارک می تواند خیلی هیجان انگیز وجالب باشد.

پارک زوراسیک تهران

 • تجربه خوشایند آموزش مقررات راهنمایی و رانندگی

ای کاش همه مادر و پدرها و معلمان بجای توضیح تئوری مطالب، کودکان را به فضاهایی ببرند تا با ایجاد حس خوشایند، قوانین شهروندی را یاد بگیرند. در تهران پارکی ساخته شده که همه هدفش تعلیم مقررات راهنمایی و رانندگی به کودکان است ولی نه با توضیح و حرف زدن. این پارک طوری طراحی شده که همه قسمت های شهر، خیابان ها، محل عبور عابر پیاده، چراغ قرمز و … بشکل کوچکتر ساخته شده و بچه ها در طول روز می توانند قوانین راهنمایی و رانندگی را تمرین کنند. این پارک آموزشی که در پونک واقع شده با توجه به بعد تفریحی و سرگرمی در اموزش مفاهیم اساسی زندگی شهری کمک می کند و یکی از مجهزترین پارک ها برای آموزش ترافیک در ایرن است.

پارک آموزش ترافیک تهران

 • لیست ۹ شهربازی کودکان در تهران

 • شهربازی سرزمین عجایب واندرلند
 • شهربازی چمران که کودکان را گریم هم می کنند
 • شهر بازی تیراژه دو
 • شهربازی ژوپیتر
 • شهربازی فان لند یا سرزمین شادی
 • شهربازی فان تایم ارگ تجریش
 • شهربازی شهر خورشید
 • شهربازی قلعه سحرآمیز
 • شهربازی فان تایم پالادیوم

 

 

 • تفریحات مهیج در تهران

بعضی آدما همیشه دنبال تجربه های جدید و هیجان انگیز هستند و از زندگی تکراری زود خسته می شوند. برای کسانی که به دنبال هیجان هستند هم پیشنهاداتی داریم. تفریحات هیجان انگیز در تهران کم نیستند. از آنجایی که هیجان ویژگی اصلی دوره جوانی هست و تجربه تفریحات هیجان انگیز حس خوبی تا مدت ها در ما باقی می گذارد، دانستن این امکانات برای جوانان خالی از لطف نیست. مخصوصا که داشتن چنین تجربیات هیجان انگیزی با تجربه زندگی یکنواخت روزمره متفاوت است. پس با فرض اینکه همه نکات ایمنی را در این تفریحات رعایت می کنید، بریم تا چند مکان و تفریج هیجان انگیز را در تهران معرفی کنیم.

 • بانجی جامپینگ

بانجی جانپینگ یعنی سقوط از ارتفاع در یک چشم به هم زدن. این ورزش را عموما آدمهای شجاع امتحان می کنند. درباره اینکه این ورزش با چه تجهیزاتی هست باید بگویم که یک طناب فنری مقاوم به همراه ساق بند و مچ بند به ساق و قوزک پا بسته می شود. جاهایی که در تهران بانجی جامچینگ دارد را معرفی می کنم:

 • باشگاه پرش بانجی توچال که پرش از روی دکل چهل متری
 • شهر ورزش در بوستان ولایت
 • کارتینگ: مفرح ترین ورزش اتومبیل رانی
 • کارتینگ تهران

این مسابقه پرطرفدار زیاد جای نگرانی ندارد چون شما سوار ماشین هایی می شوید که به خاطر ساختارشون ایمنی بالایی دارند و واژگون نمی شوند. این ماشین ها چرخ هایی دارند که نسبت به ماشین های معولی فاصله بیشتری دارد. باید بگویم که شما سوار کارت می شوید. یعنی همین ماشین ها.

باندی جامپینگ

 • زیپ لاین: هیجانی متفاوت با پرواز در آسمان

تجربه ای جالب برای افرادی که به دنبال هیجان هستند، پرواز با سرعت بالا. تجربه دیگری که در سراسر دنیا علاقه مندانی به خود دارد. اگر دوست دارید یک پیشنهاد دیگر برایتان دارم. هیجان انگیزترین زیپ لاین های جهان را اینجا ببنید.

زیپلاین در تهران

 • جت اسکی

دریاچه مصنوعی فشافویه امکانات و تفریحات هیجان انگیزی فراهم کرده و شما هم می تونید در تهران تجربه تفریحاتی مثل جت اسکی و قایق سواری داشته باشید.

دریاچه مصنوعی فشافویه تهران

 • سورتمه

سورتمه گلابدره هم می تواند یک تجربه هیجان انگیز در تهران باشد. این مجموعه تفریحی در شمال شهر تهران و در بین کوههای درنبند و با منظره زیبایی طبیعت و شهر است.

 پیشنهاد ویژه برای صرفه جویی در هزینه ها

برای کاهش هزینه ها می توانید از سایت هایی که برای بلیط شهربازی ها و کافه ها و سینماها تخفیف می دهند بلیط تهیه کنید.

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
قبلی «
بعدی »

1 دیدگاه در حال حاضر

 1. پینگ بک: جاهای دیدنی یزد ، شهر دوچرخه‌های رنگارنگ – سایت خبری market-center

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*