مکان های دیدنی مشهد – بهترین های مشهد را ببینید!

 • توسط مهدی رئوف
 • ۲ سال قبل
 • 0
مکان های دیدنی مشهد

زمانی که از مکان های دیدنی یک شهر می گوییم منظور ما تمام دیدنی های آن شهر نیست، بلکه دقیقا اماکنی است در تجربه سفر خود به آن شهر باید از آن ها دیدن کنید. مکان هایی که قطعا ارزش اختصاص دادن زمان را خواهند داشت و به تجربه ای به یادماندنی برای شما بدل خواهند شد. در این مطلب قصد داریم مکان های دیدنی مشهد را معرفی کنیم. مکان های دیدنی شاخص این شهر که هر کدام از جهتی جذاب و دلنشین هستند.

جاهای دیدنی مشهد

مکان های دیدنی مشهد تنها مکان های مذهبی نیستند!

برخی به اشتباه فکر می کنند به دلیل اینکه مشهد پایتخت معنوی و مذهبی کشور است جاذبه های دیدنی و اماکن جذابی در آن وجود ندارد و جاذبه های گردشگری این شهر تنها به مکان های مذهبی محدود است. ما در این مطلب به طور جداگانه به معرفی بهترین مکان های دیدنی طبیعی، تاریخی، فرهنگی-هنری و مذهبی شهر مشهد می پردازیم.

مکان های دیدنی مشهد تنها مکان های مذهبی نیستند!

مکان های دیدنی مشهد از نظر طبیعت

مکان های دیدنی مشهد که طبیعت زیبا و دلنشینی پیش روی چشمانتان قرار می دهند را می توانید در شهر مشهد و در اطراف آن تجربه کنید. در داخل شهر پارک ها و مناطق طبیعی زیبایی وجود دارد و در اطراف شهر نیز روستاها و مناطق ییلاقی زیبا و جذابی وجود دارند که می توانید با بازدید از آن ها روحتان را تازه کنید. بهترین مکان های دیدنی مشهد از نظر طبیعت شامل موارد زیر است:

  1. چالیدره: منطقه سد چالیدره منطقه ای تفریحی و زیبا در حومه شهر مشهد قرار گرفته است. از دریاچه ای که در پشت سد چالیدره قرار دارد برای آبیاری باغ های طرقبه بهره گرفته می شود. در این منطقه علاوه بر لذت بردن از زیبایی های طبیعت از امکانات تفریحی همچون قایق سواری و ماهیگیری نیز لذت ببرید.
  2. کوهسنگی: کوهسنگی نام یکی از مشهورترین پارک های مشهد است. این پارک بعد از پارک ملت به عنوان دومین پارک بزرگ مشهد شناخته می شود. کوه سنگی در گذشته تنها یک روستا در حواشی کوه های مرتفع بوده است، اما با ساخته شدن این پارک و توسعه شهر جزئی از مشهد محسوب شده و به مرور در داخل شهر مشهد قرار گرفته است. کوه سنگی در حال حاضر به عنوان مجموعه تفریحی گردشگری کوهسنگی شناخته می شود و یکی از مکان های دیدنی مشهد از نظر طبیعت به شمار می رود.
  3. باغ گیاه شناسی مشهد: اگر از طرفداران گل و گیاه هستید، باغ گیاه شناسی مشهد سوژه دیدنی خوبی برای شماست. در این باغ گیاه شناسی می توانید از تماشای انواع گل و گیاه نمایشی، باغ های میوه های بومی، مجموعه گیاهی سوزنی برگان، مجموعه نمایشی باغ صخره ای و مجموعه نهالستان و گلخانه های تکثیری دیدن کنید و ساعت های لذت بخشی برای خود فراهم کنید.
  4. پارک وکیل آباد: پارک وکیل آباد که امروزه به عنوان یکی از مشهورترین پارک های شهر مشهد به حساب می آید یکی از زیباترین پارک های جنگلی مشهد است. درپارک دنج وکیل آباد می توانید در کنار رودخانه لذت ببرید و زیر درختان این پارک جنگلی زیبا اطراق کنید.
  5. پارک ملت: یکی دیگر از پارک های شهر مشهد که بسیار هم شناخته شده است و قطعا ارزش دیدن دارد پارک ملت است، یعنی بزرگترین و قدیمی ترین پارک شهر مشهد. خوشبختانه در این پارک می توانید علاوه بر بازدید از دیدنی های طبیعی از امکانات تفریحی پارک نیز لذت ببرید. در قسمت شرقی این پارک دریاچه بزرگی وجود دارد که پیشنهاد می کنیم حتما از آن دیدن کنید.
  6. منطقه ییلاقی شاندیز: اگر می خواهید به یکی دیگر از جاذبه های طبیعی زیبای مشهد سفر کنید از مناطق ییلاقی شاندیز مشهد دیدن کنید. شاندیز که در واقع یک شهر کوچک در فاصله نزدیکی از شهر مشهد است رودخانه ها، دره ها، جنگل ها و طبیعت شگفت انگیزی را در خود جای داده و با این وجود به یکی از زیباترین مکان های دیدنی طبیعی مشهد تبدیل شده است.
  7. طرقبه: اگر فکر می کنید تنها منطقه ییلاقی اطراف مشهد شاندیز است سخت در اشتباه هستید. طرقبه یکی از ییلاق های خوش آب و هوای اطراف مشهد است که فاصله ای ۱۸ کیلومتری با شهر مشهد دارد. در این منطقه هم مانند آنچه در مورد شاندیز گفتیم می توانید از رودخانه، باغ های میوه، جنگل ها و امکانات تفریحی لذت ببرید و زمان خوشی را بگذارنید. ضمنا جاذبه های دیدنی مشهوری همچون بند گلستان، دره ارغوان، دره داغستان و رودخانه دهبار هم در این منطقه زیبا قرار دارند که می توانید از آن ها نیز بازدید کنید. توصیه می کنیم جاغرق طرقبه را هم از دست ندهید. این منطقه در فصل های پاییز و بهار بهشتی زیباست که نباید از آن بگذرید.
مکان های دیدنی مشهد از نظر طبیعت

اماکن تاریخی، مذهبی و فرهنگی مشهد

بد نیست در سفر به مشهد نگاهی به اماکن تاریخی این شهر نیز داشته باشید. قطعا مشهد پراز جاذبه های گردشگری تاریخی و فرهنگی بسیاری است که هر کدام به تنهایی می توانند دلیل خوبی برای سفر به این شهر باشند. مکان های تاریخی مشهد به خودی خود شامل چند دسته همچون مقبره ها و آرامگاه ها و دیگر مکان های تاریخی هستند. درادامه در مورد مهمترین و مشهورترین اماکن تاریخی مشهد می خوانید. همچنین، آداب و رسوم مشهد، ویژگی هایی دارد که دانستن آن ها خالی از لطف نیست.

اماکن تاریخی، مذهبی و فرهنگی مشهد
 1. آرامگاه فردوسی: حکیم ابوالقاسم فردوسی برای کمتر کسی ناشناخته است. به همین اندازه مقبره او در مشهد نیز از شهرت زیادی برخوردار است و افراد زیادی به زیارت مقبره وی می روند. آرامگاه فردوسی در میان باغی زیبا در ۲۰ کیلومتری شهر مشهد قرار دارد. نکته جالب در مورد آرمگاه فردوسی این است که در ساخت بنای این آرمگاه از سبک معماری دوران هخامنشی الهام گرفته شده است. در حال حاضر آرامگاه فردوسی یکی از شاخص ترین و محبوب ترین جاذبه های گردشگری مشهد به شمار می رود.
 2. آرامگاه نادرشاه افشار: آرامگاه بزرگان بسیاری در شهر مشهد قرار دارد و حضور هر یک از این مقبره ها در این شهر به ارزش معنوی و تاریخی مشهد افزوده است. این مقبره که در سال ۱۲۹۶ ساخته شده یکبار تخریب گردیده است. آرامگاه نادرشاه افشار در سال ۱۱۴۵ در مقابل حرم امام رضا ساخته شده بوده و سپس تخریب شده بوده است و در سال ۱۳۳۵ انجمن آثار ملی ایران نیز تصمیم بر ساخت بنایی برای مقبره نادرشاه افشار گرفت که محصول آن مقبره کنونی این شاه ایرانی است.
 3. حمام مهدی قلی بیک: یکی دیگر از آثار شاخص تاریخی و فرهنگی در شهر مشهد حمام مشهور مهدی قلی بیک است. این حمام که در زمان سلطنت تیموریان و توسط یکی از پادشاهان تیموری ساخته شده در نزدیکی بازار بزرگ مشهد قرار دارد و در حال حاضر از این حمام به عنوان محل موزه استفاده می شود. آنچه در این موزه به نمایش گذاشته شده وسایل و ابزار آلات قدیمی است.
 4. مسجد گوهرشاد: در سمت جنوبی حرم یکی از معروف ترین مساجد مشهد و بلکه ایران قرار دارد. مسجد گوهرشاد که از محبوب ترین و زیباترین مساجد ایران است با معماری و تزئینات جذاب خود به عنوان یک اثر تاریخی – مذهبی شگفت انگیز به حساب می آید. پیشنهاد می کنیم برای دیدن این مسجد تنها به تصاویر اکتفا نکنید و در سفر بعدی خود به مشهد حتما از آن بازدید کنید. احتمالا تصاویر نمی توانند به حد کافی زیبایی تزئینات و معماری این مسجد را نمایش دهند.
 5. کلیسای مسروپ قدس: جالب است بدانید که کلیسای مسروپ قدرس تنها کلیسای شهر مشهد است. البته شاید وجود همین یک کلیسا هم باعث تعجب باشد، چرا که مشهد یکی از کانون های اصلی شیعیان در جهان محسوب می شود و وجود پرستشگاه مسیحیان در این شهر ممکن است برای برخی کمی تعجب برانگیز باشد. این کلیسا توسط ارمنی هایی ساخته شده است که ساکن این شهر بوده اند. زمان ساخت کلیسا نیز به دوران پهلوی اول باز می گردد.
 6. آرامگاه شیخ بهایی: شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که آرامگاه یکی از بزرگترین دانشمند یعنی شیخ بهایی در داخل حرم امام رضا قرار دارد. این دانشمند بزرگ و فرزانه در حرم امام رضا تدریس می کرده است و اکنون مزار او که با سنگ و شیشه پوشانده شده در حرم مطهر امام رضا قرار گرفته است. در محل آرامگاه شیخ بهایی آینه کاری ها و کتیبه هایی وجود دارد که در میان کتیبه ها می توانید تاریخ تولد و مرگ وی را مشاهده کنید.
 7. خانه داروغه: خانه داروغه نیز از بناهای تاریخی شهر مشهد است که در دوران قاجار ساخته شده است. اگر میخواهید از این بنا دیدن کنید باید به خیابان نواب صفوی بروید. این خانه که توسط یک معمار روس ساخته شده خانه ای شخصی بوده که برای پذیرایی و تشریفات مورد استفاده قرار می گرفته است. این خانه در سال ۱۳۸۱ به آثار ملی کشور افزوده شد و ده سال بعد نیز توسط شهرداری مشهد مرمت شد.
 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*