کاخ گلستان ، نگینی در بافت قدیمی تهران

  • توسط صدف فرزانه
  • ۱۰ ماه قبل
  • 0
کاخ گلستان نگینی در بافت قدیمی تهران


در طول تاریخ برخی از شهرهای مهم ایران برای خودشان لقب داشتند. برای مثال در گذشته لقب تهران دارالسلطنه یا دارالخلافه بوده،بعد از آن هم القابی مانند شهر ۷۲ ملت را به آن داده‌اند. حتی شاعری هست که تهران را پایتخت دود و گوگرد می‌نامد. اما اگر من بخواهم لقبی روی تهران بگذارم بدون شک سرزمین عجایب است؛ شهری که سراسر شگفتی است و هر لحظه چیزی برای به تعجب وا داشتن آدم‌ها دارد. شهری که هر بار به هر گوشه و کنارش که سر بزنی چیزی تازه کشف می‌کنی و غرق در رویا و خیال می‌شوی.

خیابان پانزده خرداد جزو قدیمی‌ترین خیابان‌های تهران است که با قدم زدن در آن، سوار ماشین زمان شده و گشتی در تهران قدیم می‌زنید. چه اهل تهران باشید چه از شهرها و کشورهای دیگر راهی این شهر شده باشید، برای دیدن جاذبه‌های گردشگری تهران بهتر است قبل از هر جایی اول سراغ این خیابان بروید. کاخ گلستان یکی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین جاذبه‌های تهران نزد گردشگران داخلی و خارجی،در میدان ارگ خیابان پانزده خرداد واقع شده که بعد از طی مسیری سنگ فرش به آن می‌رسید.

جدول محتوا

گشتی در تاریخ

کاخ گلستان جایی است که رازها و حرف‌های زیادی از تاریخ، معماری و هنر این سرزمین را در دل دارد و اتفاقات بسیار مهمی در آن روی داده است. این کاخ که در فهرست میراث یونسکو ثبت شده بیش از ۴۴۰ سال قدمت دارد و بنای اولیه آن در زمان شاه عباس صفوی ساخته شده است. با این حال بیشتر تغییرات و ساخت و سازها در دوران حکومت قاجاریان به خصوص آقا محمد خان، فتحعلی شاه و ناصرالدین شاه صورت گرفته است. برخی از شاهان قاجاری در این کاخ زندگی می‌کردند، کاخی که تاجگذاری تعدادی از پادشاهان مانند پهلوی اول و دوم را نیز به خود دیده است. همچنین وقایع سیاسی مانند برپایی مجلس موسسان و گشایش مجلس یکم در کاخ گلستان به اهمیت آن افزوده و سبب شده تا سندی زنده و ارزشمند از تاریخ این سرزمین باشد.

کاخ گلستان تلفیقی در معماری ایرانی و اروپایی
کاخ گلستان

تلفیقی از معماری ایرانی و اروپایی

هنگامی که پا به این کاخ باشکوه می‌گذارید اولین و بیشترین چیزی که نظر شما را جلب می‌کند معماری منحصر به فرد آن است. معماری چشم نواز کاخ گلستان که تلفیقی از معماری ایرانی و اروپایی است کاری می‌کند تا ساعت‌ها بدون خستگی در این مجموعه قدم بزنید و مات و مبهوت این همه هنر و زیبایی شوید.برای ثبت تصاویر ناب و عکاسی نیز این کاخ یکی از بهترین و پرطرفدارترین اماکن تهران است. سبک معماری گلستان، تحول معماری ایرانی و تاثیر پذیرفتن از هنر اروپا را به خوبی نشان می‌دهد و ظرافت در کاشی کاری‌ها، آینه کاری‌ها، طلاکاری‌ها، نقاشی‌هاو گچ بری‌های کاخ هر بیننده‌ای را متحیر و مدهوش می‌کند.

محوطه کاخ گلستان

کاخ گلستان از چندین عمارت و تالار تشکیل شده که بازدید از هر کدام جذابیت خاص خود را دارد و به نوعی ما را شگفت زده می‌کند. با این وجود قبل از این که به سراغ کاخ‌ها و تالارها بروید، حتما زمانی را به گشت در محوطه اختصاص دهید. تماشای درختان سر به فلک کشیده و نمای ساختمان‌ها، گوش دادن به صدای آب و حتی دیدن گردشگران خارجی که با ذوق و حیرت به این بنای باعظمت نگاه می‌کنند تجربه‌ای جالب برایتان رقم می‌زند و حال و هوای خوشی را نصیب شما می‌کند. همچنین اگر دلتان خواست می‌توانید در کافه این مجموعه خود را به چای یا میان وعده‌ای لذیذ دعوت کنید. در ضمن این امکان وجود دارد که در صورت تمایل فقط بلیت ورودی مجموعه را تهیه کنید و به گشت و گذار و عکاسی در محوطه مشغول شوید.

بناها و عمارت‌های مجموعه کاخ گلستان

همان‌طور که گفتیم این کاخ از چندین عمارت و تالار تشکیل شده که بازدید از هر کدام شما را به دنیایی متفاوت و تازه می‌برد. قدم زدن در بخش‌های مختلف مجموعه و تماشای آثار ارزشمند آن، خیال شما را به بازی می‌گیرد تا به آن‌هایی که قبلا ساکن این کاخ بوده‌اند فکر کنید. تصور کنید آدم‌هایی را که روزی در این کاخ خندیده‌اند، گریسته‌اند، تاج پادشاهی به سر گذاشته‌اند و یا از مقام خود عزل شده‌اند، ضیافت‌هایی که برپا کرده‌اند و سرنوشتی که برای آیندگان رقم زده‌اند. در این بخش توضیح مختصری درباره بناهای مختلف کاخ گلستان می‌دهیم تا بیشتر با این مجموعه آشنا شوید.

شمس العماره کاخ گلستان
کاخ گلستان

شمس العماره:

یکی از مهم‌ترین و شاخص‌ترین بناهای کاخ گلستان شمس العماره است که تا قبل از ساخته شدن سردر باغ ملی نماد تهران بود. این بنای زیبا و باشکوه در نتیجه سفرهای ناصرالدین شاه به فرنگ و علاقه او به ساختمان‌های مرتفع فرنگستان ساخته شد. بنایی که با ۵ طبقه و ۳۵ متر ارتفاع بلندترین ساختمان زمان خود بوده و تحولی عظیم در ساخت و ساز محسوب می‌شده است. تزئینات این عمارت حسابی هوش از سرتان می‌برد و شما را هیجان زده می‌کند.

تالار اصلی کاخ گلستان

تالار اصلی:

تالار اصلی یکی از بخش‌هایی است که در بازدید ازاین مجموعه حتما باید به سراغش بروید. این تالار خود از قسمت‌های مختلفی تشکیل شدهاست. تالار سلام یا اتاق موزه یکی از این بخش‌هاست که می‌گویند باز هم نتیجه فرنگ دوستی ناصرالدین شاه و علاقه او به موزه‌های بزرگ غرب بوده است. گویا چشم و هم چشمی بین پادشاهان هم امری رایج بوده که البته در این مورد نتیجه رضایت بخشی داشته است. ظاهرا علاقه شاه به این قسمت آن قدر زیاد بود که خودش ساعت‌ها برای تزئینات وچیدمان اشیای آن وقت صرف می‌کرد.

تالار اصلی یکی از بخش‌هایی است که در بازدید از این مجموعه حتما باید به سراغش بروید. این تالار خود از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است. تالار سلام یا اتاق موزه یکی از این بخش‌هاست که می‌گویند باز هم نتیجه فرنگ دوستی ناصرالدین شاه و علاقه او به موزه‌های بزرگ غرب بوده است. گویا چشم و هم چشمی بین پادشاهان هم امری رایج بوده که البته در این مورد نتیجه رضایت بخشی داشته است. ظاهرا علاقه شاه به این قسمت آن قدر زیاد بود که خودش ساعت‌ها برای تزئینات و چیدمان اشیای آن وقت صرف می‌کرد.

تالار آینه در غرب تالار سلام یکی دیگر از بخش‌هاست که در گذشته محلی برای نمایش تاج کیانی و تخت طاووس بوده، اما امروز به خاطر تابلوی مرحوم میرزا محمد خان کمال الملک غفاری شهرت دارد. این تابلو تصویری از تالار را در سال ۱۳۰۹ نشان می‌دهد. تالار عاج و تالار ظروف که در آن بخشی ازهدایای سلاطین اروپایی به پادشاهان قاجار وجود دارد، بخش‌های دیگر تالار اصلی هستند.

همچنین در قسمت شرق تالار عاج می‌توانید از تالار برلیان با چلچراغ‌ها و آینه کاری‌های زیبا دیدن کنید.

ایوان تخت مرمر:

کهن‌ترین بخش کاخ گلستان ایوان تخت مرمر است کهبه آن دیوانخانه هم می‌گویند. قدمت این بنا به زمان کریمخان زند برمی‌گردد و مراسمسلام و بارعام (دیدار گروهی از مردم با شاه و درباریان) نیز در آن برگزار می‌شدهاست. چیزی که این قسمت را از سایر بناهای کاخ متمایز کرده وجود تختی زیبا و چشمگیرساخته شده از ۶۵ قطعه مرمر کوچک و بزرگ به دستور فتحعلی شاه است.

کاخ گلستان در تهران قدیم

خلوت کریمخانی:

تاریخ ساخت این بنا مربوط به زمان کریمخان زند می‌شود و همان‌طور که از نامش پیداست جایی دنج بوده برای قلیان کشیدن و استراحت کردن پادشاه؛ البته ناصرالدین شاه، نه کریمخان. دلیل دیگر اهمیت آن برمی‌گردد به این که به دستور آقا محمدخان قاجار بقایا و استخوان‌های جسد کریمخان را از شیراز به تهران می‌آورند و در زیرپله‌های خلوت کریمخانی، جایی که هر روز شاه از روی آن عبور می‌کرده دفن می‌کنند. بعدها به دستور رضا شاه استخوان‌های کریمخان به مکانی مناسب منتقل می‌شود.

کاخ ابیض کاخ گلستان

کاخ ابیض:

پرده‌های مخمل، مبلمان استیل لوئی شانزدهم، تعدادی مجسمه، آینه و قالی‌های بافت ترکیه بخشی از چیزهایی بود که بهانه ساخت این کاخ را به ناصرالدین شاه داد. سلطان عبدالحمید پادشاه عثمانی این اسباب و اثاثیه مجلل و گران قیمت را برای شاه ایران می‌فرستد و چون جایی برای آن‌ها در هیچ کدام از بناهای کاخ گلستان نبوده ناصرالدین شاه تصمیم می‌گیرد کاخی جدید بسازد! بعدها این کاخ به موزه مردم شناسی تبدیل شد و امروزه در آن لباس‌هایی از زنان و مردان قاجار و پوشاک سایر مناطق ایران را می‌توانید ببینید.

تالار الماس با آینه کاری‌های بی ‌نظیر، حوضخانه که از دو قسمت نگارخانه و موزه مخصوص تشکیل شده و تابلوهای نقاشی پیش از قاجار و زمان قاجار و نفیس‌ترین و ارزشمندترین وسایل مربوط به شاهان قاجار در آن‌جا دیده می‌شود، عمارت بادگیر که قدمت آن به زمان فتحعلی شاه برمی‌گردد و یکی از پرکارترین و زیباترین بناهای کاخ گلستان است و عکسخانه که تجهیزات و لوازم عکاسی و عکس‌هایی از دوره قاجار را در خود جای داده است، بخش‌های دیگر کاخ گلستان هستند.

*در آخر فقط به این نکته توجه کنید که ممکن است در زمان‌های خاصی یک موزه یا بخشی از این مجموعه به دلایلی موقتا تعطیل باشد، اگرقبل از بازدید با روابط عمومی کاخ گلستان تماس بگیرید می‌توانید از باز یا بسته بودن بنای مورد نظرتان مطلع شوید. ضمن این که بد نیست قبل از رفتن به کاخ به سایت مجموعه سر بزنید و نکاتی را در رابطه با بازدید بخوانید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

آخرین دیدگاه‌ها

با موفقیت انجام شد.

متاسفانه خطایی در ارتباط با اینترنت به وجود آمد. مجدد تلاش کنید.

وبلاگ شب will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.