اماکن دیدنی شهر شیراز

  • توسط کیوان کاری
  • ۲ سال قبل
  • 0
اماکن دیدنی شهر شیراز

شیراز، شهر باغ های سرسبز و گنجینه هایی از فرهنگ غنی فارسی است. از آنجایی که شیراز مهد هنر و تاریخ است، به عنوان یکی از بزرگ ترین سرمایه های ملی ایران نیز شناخته می شود. شیراز شهر عشاق، شهری مترادف با شاعران بزرگ، بناهای مشهور و گذشته ای که ریشه در تاریخی عظیم دارد. در طول زمان، پادشاهان و حکم‌رانان از منظر قدرت و اعتقادات شخصی، مکان ها، بناها و ساختمان هایی در شیراز ساختند که از قدیم تا امروز این شهر را به مهمترین جلوه گاه آثار معماری تبدیل کرده است. با این حال، در این مقاله می توانید مکان هایی که باید در برنامه سفر خود بگنجانید را بیابید، به شیراز خوش آمدید.

اماکن دیدنی شهر شیراز

شهر شیراز لبریز از انواع مکان های دیدنی همچون: شاه چراغ، باغ عفیف آباد، نارجستان قوام، دروازه قرآن، خانه زینب الملک، موزه پارس، نقش رجب، پاسارگاد، باغ دلگشا، باغ جهان نما، حمام وکیل، آرامگاه خواجوی کرمانی، مسجد جامع عتیق و موزه ها است.شیراز شهری است با عطر بهار نارنج. ما در زیر به برخی دیگر از این جاذبه های گردشگری اشاره می کنیم.

آرامگاه سعدی

آرامگاه سعدی

آرامگاه سعدی ادای احترامی به شیخ محمد شمس الدین، شاعر شاعر قرن سیزدهم است. سعدی شیرازی به واسطه تاثیرات بزرگش بر زبان فارسی در سراسر جهان به «استاد سخن» مشهور شده است. او اولین شاعر ایرانی است که اشعارش به زبان های اروپایی ترجمه شده است و شعر معروفش درباره بشریت بر ورودی مقر سازمان ملل متحد حک شده است:

بنی ‌آدم اعضای یکدیگرند                که در آفرینش ز یک گوهرند

چو عضوی به ‌درد آورَد روزگار           دگر عضوها را نمانَد قرار

تو کز محنت دیگران بی ‌غمی            نشاید که نامت نهند آدمی

حافظیه

حافظیه

حافظ، برجسته‌ترین شاعر فارسی در آرامگاهی از سنگ مرمر در کنار باغ های اطرافش که به نام او حافظیه مشهور می باشد، دفن شده است.

حافظیه در فروردین و اردیبهشت مهمان منتقدان و علاقه مندان به ادبیات فارسی است، آنها در این محل اشعاری از دیوان حافظ را در کنار نواختن موسیقی سنتی می خوانند.

ادبیات حافظ نقشی اساسی در شیوه زندگی مردم  در سراسر ایران ایفا می کند، آنها از شعر او به عنوان فرصتی کوتاه در فعالیت های روزمره خود برای درک اسرار زندگی استفاده می کنند.

در زیر سقفی مسی حافظیه که توسط هشت ستون پشتیبانی می شود، می توانید آرامگاه سفید سنگی تزیین شده حافظ را با سقفی از موزاییک های آبی پیدا کنید.

مسجد صورتی

مسجد نصیرالملک شیراز

سفر به شیراز بدون بازدید از بنایی منحصر به فرد به نام «مسجد نصیر الملک» کامل نخواهد بود. این مسجد در سال ۱۸۸۸ و در دوران قاجار به عنوان نماد معماری اسلامی در شیراز ساخته شد. همچنین، مسجد صورتی یا رنگین کمان نام های دیگر این مکان دیدنی هستند.

به این فکر نکنید که نصیر الملک مانند هر مسجد دیگری در سرتاسر ایران است. رنگ در اینجا در پرتو نور صبحگاهی خورشید به رقص در می آیند. همانطور که وارد آن می شوید، اشعه های خورشید به پنجره های شیشه ای مسجد ضربه می زنند تا درخشش داخل فضا با مجموعه ای از رنگ ها ترکیب شود.

مسجد نصیر الملک دارای طیف گسترده ای از رنگ های شاد است، از طاق های زیبای رنگ شده تا حکاکی منحصر به فرد ستون ها، همه و همه شما را محو زیبایی خود می کند؛ فقط دوربین یادتان نرود.

مسجد وکیل

مسجد وکیل شیراز

مسجد وکیل یکی از اهداف گردشگری برای کسانی است که مایل به کسب تجربیاتی متفاوت هستند. این اثر فقط مسجدی معمولی نیست، بلکه یکی از بهترین ها است و به عنوان الماسی در قلب شیراز می درخشد.

«مسجد وکیل» یکی از آثار قابل توجه از دوران زندیه است و به علت معماری عجیب و غریب و چشم نوازش هر گردشگری را به خود جذب می کند. یکی از بخش های جادویی این مسجد، ستون های آن است، ۴۸ ستون شگفت انگیز که به طرز ماهرانه ای حکاکی شده اند و به یان مکان شکوهی بی نظیر را بخشیده اند. این ستون ها علاوه بر زیبایی، مسئول حفظ سقف گسترده شبستان نیز هستند.

این مسجد در بخش غربی بازار وکیل و در ۱۰۰ متری حمام وکیل واقع شده است. وسعت این مسجد همراه با ویژگی های معماری نفیسش به یکی از محبوب‌ترین آثار تاریخی شیراز تبدیل شده است.

ارگ کریم خان

ارگ کریم خان شیراز

یکی دیگر از اماکن دیدنی شهر شیراز «ارگ کریم خان» است. در واقع، کریم خان بنیان گذار سلسله زندیه گروهی از معماری برجسته ایرانی را استخدام و از بهترین مواد ساختمانی استفاده کرد تا یکی از امکان دیدنی این شیراز را بنا کند.

در طول دوره قاجار، ارگ به عنوان قلعه ای مسکونی و نظامی مورد استفاده قرار می گرفت و بعد از پایان این دوران به زندان تبدیل شد. بعدها، در سال ۱۹۷۱، این مکان به سازمان میراث فرهنگی ایران داده شد که نوسازی آن را آغاز کرده و آن را به مانند موزه برای گردشگران تبدیل کردند.

اکنون می توانید از معماری برجسته این بنا دیدن کنید. این بنا شامل دیوارهای بلند بالایی است که توسط ۴ برج آجری به ارتفاع ۱۴ متر به یکدیگر متصل شده اند.

همچنین می توانید دیداری از بازار وکیل که مکانی پر جنب و جوشی و شلوغی است نیزداشته باشید. جایی که می توانید از صنایع دستی، گلیم، فرش، آثار میناکاری به عنوان سوغات و یادگاری محصولاتی را خریداری کنید.

باغ ارم

باغ ارم شیراز

شیراز شهر شگفت انگیزترین باغ ها است و می توان هر یک از آنها را در گوشه ای از شهر مشاهده کرد، «باغ ارم» معروف‌ترین آن است. این باغ با کاخ شگفت انگیزش، مکانی به غایت زیباست که یادواره ای از بهشت نمادین ایرانی است.

گرچه تاریخ دقیق احداث باغ روشن نیست، شواهد تاریخی نشان می دهد که در دوران سلجوقیان ساخته شده بود. در دوران سلسله زندیه، باغ متعلق به فرماندهان قبیله قشقایی بود. محمد قلی خان، رئیس قومی قشقایی، در اوایل قرن هجدهم، با ساخت و ساز عمارت اصلی، کاشت باغ با درخت های مختلف از جمله سرو، کاج، نارنج و خرمالو را بر عهده داشت.

همچنین کاخ از سه طبقه و بر اساس معماری دوران صفویه و قاجار ساخته شده است. سقف و نمای بیرونی این بنا به زیبایی با کاشی های رنگارنگ تزئین شده است. جریان آب کوچکی نیز از طریق آن عبور می کند و به استخری بزرگ در مقابل ساختمان جاری می شود.

تخت جمشید

تخت جمشید

زمزمه های تاریخ را در میان ستون های «تخت جمشید» می توان شنید. این میراث جهانی یونسکو واقع در شمال غربی شیراز در شهرستان مرودشت واقع شده است که گردشگران را به بازدید از دستاوردهای سیاسی و معماری آن دعوت می کند.

این مکان، پایتخت باستانی امپراطور هخامنشیان بود، بنایی با شکوه که زمانی رهبران سراسر جهان را برای ادای احترام به پادشاهِ یکی از بزرگترین امپراتوری های تاریخ فرا می خواند. تخت جمشید بعد ها توسط اسکندر مقدونی به آتش کشیده شد و باقی مانده های آن تنها به نشانی از عصری تکرار نشدنی تبدیل شد.

از لحظه ای که وارد «دروازه ملل» می شوید، عظمت ویرانه های تخت جمشید را به وضوح لمس خواهید کرد. در کاخ آپادانا و نقش برجسته های پله های ورودی آن، می توان به هنر و اندیشه مردمانی پی برد که روزگاری در جهان آقایی می کردند.

نقش رستم

نقش رستم جاذبه گردشگری شیراز

در شمال تخت جمشید مجموعه ای از آرامگاه ها در دل کوه رحمت نقش بسته اند که به عنوان «نقش رستم» شناخته می شود. بیشتر پادشاهان هخامنشی در اینجا به خاک سپرده شده اند، داریوش اول، پسرش خشایارشاه، نوه اش اردشیر اول و به دنبال آن داریوش دوم.

نقش برجسته های متعددی متعلق به قرن سوم میلادی در نقش رستم در کنار آرامگاه ها دیده می شود. یکی از آنها متعلق به اردشیر بابکان بنیانگذار امپراتوری ساسانیان می باشد که سوار بر اسب در حال گرفتن حلقه پادشاهی از دستان اهورامزدا است.

همچنین، بنایی اسرارآمیز به نام «کعبه زرتشت» در نزدیکی کوه قرار دارد که ظاهرا در اوایل قرن ششم قبل از میلاد ساخته شده است. ممکن است این مکان معبدی برای پرستش آتش بوده و یا به عنوان آرامگاه فردی مهم، با این حال هنوز در مورد نوع کاربری آن اطلاعات دقیق در دست نیست.

کلام آخر

اماکن دیدنی شهر شیراز

به راستی، سفر به شیراز به منزله کشف هویت تاریخی ملتی است که همچنان در پهنه گسترده جهان، در گذشته ای غنی و آینده ای نامعلوم دست و پا می زند. مشاهده آثار تاریخی به تنها برای سیر و سلوک، کاری عبث می باشد، لازمه درک این مهم دیدن از دل و جان است. رفتن به ویرانه های تخت جمشید و خواند اشعار حافظ خود به غایت زدودن گرد و غبار بی خردی می باشد و فهم عمیق آنها به معنای رساندن خود به ریشه های عمیق هویت آدمیان این دیار است.

امیدواریم مقاله اماکن دیدنی شهر شیراز مورد توجه شما قرار گرفته باشد. جهت اجاره آنلاین ویلا و آپارتمان در شیراز به وبسایت شب مراجعه کرده و با اطمینان خاطر اقامتگاه خود را رزرو کنید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*