اماکن دیدنی شهر شیراز

  • توسط کیوان کاری
  • ۳ سال قبل
  • 0
اماکن دیدنی شهر شیراز

شیراز، شهر باغ های سرسبز و گنجینه هایی از فرهنگ غنی فارسی است. از آنجایی که شیراز مهد هنر و تاریخ است، به عنوان یکی از بزرگ ترین سرمایه های ملی ایران نیز شناخته می شود. شیراز شهر عشاق، شهری مترادف با شاعران بزرگ، بناهای مشهور و گذشته ای که ریشه در تاریخی عظیم دارد. در طول زمان، پادشاهان و حکم‌رانان از منظر قدرت و اعتقادات شخصی، مکان ها، بناها و ساختمان هایی در شیراز ساختند که از قدیم تا امروز این شهر را به مهمترین جلوه گاه آثار معماری تبدیل کرده است. با این حال، در این مقاله می توانید مکان هایی که باید در برنامه سفر خود بگنجانید را بیابید، به شیراز خوش آمدید.

شهر شیراز لبریز از انواع مکان های دیدنی همچون: شاه چراغ، باغ عفیف آباد، نارجستان قوام، دروازه قرآن، خانه زینب الملک، موزه پارس، نقش رجب، پاسارگاد، باغ دلگشا، باغ جهان نما، حمام وکیل، آرامگاه خواجوی کرمانی، مسجد جامع عتیق و موزه ها است.شیراز شهری است با عطر بهار نارنج. ما در زیر به برخی دیگر از این جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی شیراز اشاره می کنیم.

آرامگاه سعدی

آرامگاه سعدی ادای احترامی به شیخ محمد شمس الدین، شاعر شاعر قرن سیزدهم است و یکی از جاهای دیدنی شیراز می‌باشد. سعدی شیرازی به واسطه تاثیرات بزرگش بر زبان فارسی در سراسر جهان به «استاد سخن» مشهور شده است. او اولین شاعر ایرانی است که اشعارش به زبان های اروپایی ترجمه شده است و شعر معروفش درباره بشریت بر ورودی مقر سازمان ملل متحد حک شده است:

      بنی ‌آدم اعضای یکدیگرند                 که در آفرینش ز یک گوهرند

 چو عضوی به ‌درد آورَد روزگار                دگر عضوها را نمانَد قرار

    تو کز محنت دیگران بی ‌غمی               نشاید که نامت نهند آدمی

آرامگاه سعدی

حافظیه

حافظ، برجسته‌ترین شاعر فارسی در آرامگاهی از سنگ مرمر در کنار باغ های اطرافش که به نام او حافظیه مشهور می باشد، دفن شده است.

حافظیه در فروردین و اردیبهشت مهمان منتقدان و علاقه مندان به ادبیات فارسی است، آنها در این محل اشعاری از دیوان حافظ را در کنار نواختن موسیقی سنتی می خوانند.

ادبیات حافظ نقشی اساسی در شیوه زندگی مردم  در سراسر ایران ایفا می کند، آنها از شعر او به عنوان فرصتی کوتاه در فعالیت های روزمره خود برای درک اسرار زندگی استفاده می کنند.

در زیر سقفی مسی حافظیه که توسط هشت ستون پشتیبانی می شود، می توانید آرامگاه سفید سنگی تزیین شده حافظ را با سقفی از موزاییک های آبی پیدا کنید.

حافظیه

مسجد وکیل

مسجد وکیل یکی از اهداف گردشگری برای کسانی است که مایل به کسب تجربیاتی متفاوت هستند. این اثر فقط مسجدی معمولی نیست، بلکه یکی از بهترین ها است و به عنوان الماسی در قلب شیراز می درخشد.

«مسجد وکیل» یکی از آثار قابل توجه از دوران زندیه است و به علت معماری عجیب و غریب و چشم نوازش هر گردشگری را به خود جذب می کند. یکی از بخش های جادویی این مسجد، ستون های آن است، 48 ستون شگفت انگیز که به طرز ماهرانه ای حکاکی شده اند و به یان مکان شکوهی بی نظیر را بخشیده اند. این ستون ها علاوه بر زیبایی، مسئول حفظ سقف گسترده شبستان نیز هستند.

این مسجد در بخش غربی بازار وکیل و در 100 متری حمام وکیل واقع شده است. وسعت این مسجد همراه با ویژگی های معماری نفیسش به یکی از محبوب‌ترین آثار تاریخی شیراز تبدیل شده است.

مسجد وکیل شیراز

بازار وکیل

بازار وکیل در سمت شرق میدان شهدا در مرکز شهر شیراز واقع شده است. بازار وکیل جزو محکم‌ترین جاهای دیدنی شیراز است و در ساخت بنای آن از آجر، سنگ، گچ و آهک استفاده شده است. این بازار کمی با نمونه سنتی خود به مرور زمان تفاوت پیدا کرده است و آن هم حذف حوضچه وسط چهار سوق و ارتفاع کف تا سقف است. 5 در اصلی دارد و در سقف بازار وکیل حفره‌هایی جهت ورود نور و هوا تعبیه شده است.

بازار وکیل

ارگ کریم خان

یکی دیگر از اماکن و جاهای دیدنی دیدنی شهر شیراز «ارگ کریم خان» است. در واقع، کریم خان بنیان گذار سلسله زندیه گروهی از معماری برجسته ایرانی را استخدام و از بهترین مواد ساختمانی استفاده کرد تا یکی از امکان دیدنی این شیراز را بنا کند.

در طول دوره قاجار، ارگ به عنوان قلعه ای مسکونی و نظامی مورد استفاده قرار می گرفت و بعد از پایان این دوران به زندان تبدیل شد. بعدها، در سال 1971، این مکان به سازمان میراث فرهنگی ایران داده شد که نوسازی آن را آغاز کرده و آن را به مانند موزه برای گردشگران تبدیل کردند.

اکنون می توانید از معماری برجسته این بنا دیدن کنید. این بنا شامل دیوارهای بلند بالایی است که توسط 4 برج آجری به ارتفاع 14 متر به یکدیگر متصل شده اند.

همچنین می توانید دیداری از بازار وکیل که مکانی پر جنب و جوشی و شلوغی است نیزداشته باشید. جایی که می توانید از صنایع دستی، گلیم، فرش، آثار میناکاری به عنوان سوغات و یادگاری محصولاتی را خریداری کنید.

ارگ کریم خان شیراز

باغ ارم

شیراز شهر شگفت انگیزترین باغ ها است و می توان هر یک از آنها را در گوشه ای از شهر مشاهده کرد، «باغ ارم» معروف‌ترین آن است. این باغ با کاخ شگفت انگیزش، مکانی به غایت زیباست که یادواره ای از بهشت نمادین ایرانی است.

گرچه تاریخ دقیق احداث باغ روشن نیست، شواهد تاریخی نشان می دهد که در دوران سلجوقیان ساخته شده بود. در دوران سلسله زندیه، باغ متعلق به فرماندهان قبیله قشقایی بود. محمد قلی خان، رئیس قومی قشقایی، در اوایل قرن هجدهم، با ساخت و ساز عمارت اصلی، کاشت باغ با درخت های مختلف از جمله سرو، کاج، نارنج و خرمالو را بر عهده داشت.

همچنین کاخ از سه طبقه و بر اساس معماری دوران صفویه و قاجار ساخته شده است. سقف و نمای بیرونی این بنا به زیبایی با کاشی های رنگارنگ تزئین شده است. جریان آب کوچکی نیز از طریق آن عبور می کند و به استخری بزرگ در مقابل ساختمان جاری می شود.

باغ ارم شیراز

تخت جمشید

نماد و جزو برجسته‌ترین جاهای دیدنی شیراز که زمزمه های تاریخ را در میان ستون های «تخت جمشید» می توان شنید. این میراث جهانی یونسکو واقع در شمال غربی شیراز در شهرستان مرودشت واقع شده است که گردشگران را به بازدید از دستاوردهای سیاسی و معماری آن دعوت می کند.

این مکان، پایتخت باستانی امپراطور هخامنشیان بود، بنایی با شکوه که زمانی رهبران سراسر جهان را برای ادای احترام به پادشاهِ یکی از بزرگترین امپراتوری های تاریخ فرا می خواند. تخت جمشید یا پرسپولیس یا ارگ پارسه بعد ها توسط اسکندر مقدونی به آتش کشیده شد و باقی مانده های آن تنها به نشانی از عصری تکرار نشدنی تبدیل شد.

از لحظه ای که وارد «دروازه ملل» می شوید، عظمت ویرانه های تخت جمشید را به وضوح لمس خواهید کرد. در کاخ آپادانا و نقش برجسته های پله های ورودی آن، می توان به هنر و اندیشه مردمانی پی برد که روزگاری در جهان آقایی می کردند.

تخت جمشید

نقش رستم

در شمال تخت جمشید مجموعه ای از آرامگاه ها در دل کوه رحمت نقش بسته اند که به عنوان «نقش رستم» شناخته می شود. بیشتر پادشاهان هخامنشی در اینجا به خاک سپرده شده اند، داریوش اول، پسرش خشایارشاه، نوه اش اردشیر اول و به دنبال آن داریوش دوم.

نقش برجسته های متعددی متعلق به قرن سوم میلادی در نقش رستم در کنار آرامگاه ها دیده می شود. یکی از آنها متعلق به اردشیر بابکان بنیانگذار امپراتوری ساسانیان می باشد که سوار بر اسب در حال گرفتن حلقه پادشاهی از دستان اهورامزدا است.

همچنین، بنایی اسرارآمیز به نام «کعبه زرتشت» در نزدیکی کوه قرار دارد که ظاهرا در اوایل قرن ششم قبل از میلاد ساخته شده است. ممکن است این مکان معبدی برای پرستش آتش بوده و یا به عنوان آرامگاه فردی مهم، با این حال هنوز در مورد نوع کاربری آن اطلاعات دقیق در دست نیست.

نقش رستم جاذبه گردشگری شیراز

نقش رجب

در 3 کیلومتری شمال تخت جمشید مجموعه‌ای از سنگ نگاره‌ها قرار دارند که به نقش رجب معروف شده‌اند. علت نام گذاری نقش رجب به دلیل وجود قهوه‌خانه ای بوده است که در آن زمان در نزدیکی آن وجود داشته است. در مجموع 4 سنگ نگاره یا کتیبه در نقش رجب وجود دارد که مراسم تاجگذاری اردشیر پاپکان، تاجگذاری شاپور اول، نقش شاپور اول پسر و جانشین اردشیر پاپکان و همراهان او و نقش برجسته کرتیر موبدان را نمایان می‌سازد.

نقش رجب شیراز

آرامگاه شاه چراغ

بر اعتقاد شیعیان شاه‌چراغ آرامگاه احمد‌بن موسی کاظم، پسر بزرگ اما موسی کاظم و برادران امام رضا(ع) می‌باشد که توسط ماموران خلیفه عباسی آن زمان در مسیر به مشهد کشته شدند.

آرامگاه شاه‌چراغ امروزه حکم مسجد و زیارتگاه را دارد و یک روز نیز در تقویم به نام روز بزرگداشت شاه‌چراغ تعیین شده است.

آرامگاه و مسجد شاه چراغ

مسجد نصیرالملک

سفر به شیراز بدون بازدید از بنایی منحصر به فرد به نام «مسجد نصیر الملک» که یکی از برجسته‌ترین جاهای دیدنی شیراز می‌باشد، کامل نخواهد بود. این مسجد در سال 1888 و در دوران قاجار به عنوان نماد معماری اسلامی در شیراز ساخته شد. همچنین، مسجد صورتی یا رنگین کمان نام های دیگر این مکان دیدنی هستند.

به این فکر نکنید که نصیر الملک مانند هر مسجد دیگری در سرتاسر ایران است. رنگ در اینجا در پرتو نور صبحگاهی خورشید به رقص در می آیند. همانطور که وارد آن می شوید، اشعه های خورشید به پنجره های شیشه ای مسجد ضربه می زنند تا درخشش داخل فضا با مجموعه ای از رنگ ها ترکیب شود.

مسجد نصیر الملک دارای طیف گسترده ای از رنگ های شاد است، از طاق های زیبای رنگ شده تا حکاکی منحصر به فرد ستون ها، همه و همه شما را محو زیبایی خود می کند؛ فقط دوربین یادتان نرود.

مسجد نصیرالملک یا بهتر بگوییم مسجد رنگ و هنر یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی شیراز است. این مسجد در ساعات طی روز به دلیل عبور نور از شیشه‌های رنگارنگش بسیار جذاب و متفاوت‌تر نسبت به سایر مساجد دیده خواهد شد. این مسجد در دوران لطف علی خان زند ساخته شده و برای رسیدن به این اثر تاریخی نیز باید از همان خیابان لطف علی خان زند عبور نمایید. موقعیت مکانی این مسجد به گونه‌ای است که می‌توان سری هم به بهترین رستوران‌ها و کافه‌های شیراز هم زد.

مسجد نصیر الملک

پاسارگاد

روز هفتم آبان ماه را روز کوروش نام نهادند و پاسارگاد محل دفن این مرد بزرگ تاریخ است که سخنانش در آن زمان را امروزه تفسیر و می‌ستایند. کوروش نماد یک پادشاه هم نوع دوست و درستکار بود که هیچگاه ویرانی و یا تعرضی در جنگ‌هایش به همراه نبوده و این میراث را در وصیت نامه‌اش نیز به پادشاهان و مردمان دیگر نیز انتقال داده است. منشور کوروش امروزه بخشی از قانون سازمان ملل می‌باشد.

مقبره پاسارگاد شیراز

باغ نارجستان

باغ نارنجستان یا باغ قوام از جمله آثار تاریخی و اماکن و جاهای دیدنی شیراز است که سرسبزی‌اش را هنوز حفظ کرده است. صاحب اصلی این باغ قوام الملک که مدتی نیز به عنوان پادشاه حکومت می‌کرده است می‌باشد. پس از دوران قوام الملک این محل به عنوان محلی برای حل اختلاف و نشست بزرگان و دیگر شاهان به کار گرفته می‌شد و امروزه نیز اثر تاریخی نفیسی برای حال و آیندگان به میراث مانده است.

باغ نارنجستان شیراز

خانه زینت الملک

این شهر سراسر پر است از جاذبه‌های دیدنی شیراز و بناهایی با معماری سنتی و اصیل ایرانی که جلوه رنگارنگ و خاصی را به نمایش می‌گذارند.

خانه زینت الملک نیز همانند سایر بناهای تاریخی شیراز این ویژگی‌های خاص را دارد. این خانه مربوط به دختر قوام الملک بوده است و سالیانی در آن زندگی می‌کرده است و موقعیت این خانه نیز در ضلع غربی باغ قوام یا باغ نارجستان است.

خانه زینت الملک

مدرسه خان

در سفر به شیراز و بازدید از جاهای دیدنی شیراز نمی‌توان به 5 روز یا یک هفته بسنده کرد، زیرا تعداد این آثار بسیار زیاد و شامل صرف زمان بسیاری هم می‌باشد. مدرسه خان در دوران شاه عباس و به درخواست الله وردیخان گرجی ساخته شده است و یکی از شاهکارهای معماری حتی در زمان حال نیز به شمار می‌رود.

مدرسه خان

موزه پارس شیراز

قدیمی‌ترین موزه شیراز که آن را به نام موزه پارس یا همان عمارت کلاه فرنگی قدیم یا همان موزه پرسپولیس می‌شناسند. در موزه پارس آثار نقاشان مشهور دوره زندیه همانند آقا صادق، میرزا بابا نقاش باشی و جعفر به همراه آثاری از نقاشان معاصر همانند صدرالدین شایسته و میر منصور به چشم می‌خورد.

این موزه در میان باغ نظر و توسط آجر و کاشی و نگارگری بنا شده است. بنای داخلی این عمارت حیرت انگیز بوده و تمام هنر را در سقف و زمین این موزه می‌توان دید. معماری هشت ضلعی در سقف بنا و یا حوضچه یک تکه از سنگ مرمر برخی از جذابیت‌های آن به شمار می‌رود.

موزه پارس یا عمارت کلاه فرنگی

موزه هفت تنان

باغ هفت تن در شمال آرامگاه حافظ و در پای کوه چهل مقام قرار گرفته است. علت نام گذاری این باغ به علت دفن شدن 7 عارف بزرگ است و کریم خان زند بروی هر کدام سنگ مزاری نهاده است.

یکی از جذابیت‌های باغ هفت تن بنا کردن تالاری بزرگ بر روی 2 ستون و در بالای آن پنج سالن که با گچ کاری‌های نفیس و نقاشی‌های بسیار ارزشمند مزین شده‌اند. این باغ بی شک یکی از جذاب‌ترین‌های جاذبه گردشگری شهر شیراز است که همه ساله توریستان خارجی بسیاری برا به سمت خود سوق می‌دهد.

باغ هفت تن شیراز

موزه هنر مشکین فام

موزه مشکین فام که با نام قدیم خانه فروغ الملک که داماد قوام نیز بوده است می‌شناسند، در اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی در سال 1310 ساخته شده است. مساحت آن کلا 1020 متر است و موقعیت آن درون شهر است.

این منزل در مسیر سنگ سیاه ساخته شده است و دارای حیاط مشجر و اصطبل و آب‌انبار نیز می‌باشد. معماری آن نیز همانند سایر بناهای هم دوره خود از نوع اصیل و ایرانی می‌باشد.

خانه فروغ الملک یا مشکین فام

موزه نظامی عفیف آباد

موزه نظامی باغ عفیف آباد در زیر زمین این محل قرار گرفته است و به نوعی موزه اسلحه یا موزه نظامی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز شناخته می‌شود. انواع اسلحه از نوع سرد یا گرم، سپر یا شمشیر و اسلحه‌های خودکار و نیمه خودکار از دوران صفویه تا به حال را می‌توان در این موزه یافت. 

اسلحه‌های نفیسی همچون تفنگ‌های شخصی فتحعلی شاه، ناصرالدین شاه، مظفرالدین شاه، رضاشاه، محمدرضاشاه نیز در این موزه نگهداری می‌شوند. بازدید از موزه عفیف آباد کمی متفاوت‌تر نسبت به سایر جاهای دیدنی شیراز می‌باشد.

موزه اسلحه باغ عفیف آباد

کلام آخر

به راستی، سفر به شیراز به منزله کشف هویت تاریخی ملتی است که همچنان در پهنه گسترده جهان، در گذشته ای غنی و آینده ای نامعلوم دست و پا می زند. مشاهده آثار تاریخی به تنها برای سیر و سلوک، کاری عبث می باشد، لازمه درک این مهم دیدن از دل و جان است. رفتن به ویرانه های تخت جمشید و خواند اشعار حافظ خود به غایت زدودن گرد و غبار بی خردی می باشد و فهم عمیق آنها به معنای رساندن خود به ریشه های عمیق هویت آدمیان این دیار است.

امیدواریم مقاله اماکن و جاهای دیدنی شهر شیراز مورد توجه شما قرار گرفته باشد. جهت اجاره آنلاین ویلا و آپارتمان در شیراز به وبسایت شب مراجعه کرده و با اطمینان خاطر اقامتگاه خود را رزرو کنید.

اماکن دیدنی شهر شیراز

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*