گردش در جاهای دیدنی شیراز؛ شهر شعر و بهارنارنج

0

شیراز، شهر باغ های سرسبز و گنجینه‌هایی از فرهنگ غنی فارسی است. این مهد فرهنگ و هنر ایرانی، به عنوان یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌های ملی ما شناخته می‌شود. شیراز شهر عشاق، شهر شاعران بزرگ، بناهای مشهور و تاریخ عظیم است. در طول زمان، پادشاهان و حکم‌رانان از منظر قدرت و اعتقادات شخصی، مکان‌ها، بناها و آثاری در شیراز ساختند که این شهر را به مهمترین جلوه‌گاه آثار معماری تبدیل کرده است. تا جایی که امروز، جاهای دیدنی شیراز شهرتی جهانی دارند.

در این مقاله می‌خواهیم گشتی در شهر بهارنارنج بزنیم و از جاذبه‌های این شهر زیبا دیدن کنیم. در این سفر همراه ما باشید تا شیراز را در فصول مختلف ببینید و از زیباییی چشم‌گیر و دلربای آن استفاده کنید.

جاهای دیدنی شیراز در بهار

به جرئت می‌توانیم بگوییم که بهترین فصل برای شیرازگردی بهار است؛ چرا که عطر خوش بهارنارنج هوا را پر می‌کند و فضایی شاعرانه و عاشقانه را رقم می‌زند. پس در این بخش می‌خواهیم با جاهای دیدنی شیراز در فصل بهار آشنا بشیم.

حافظیه

حافظیه

حافظ برجسته‌ترین شاعر فارسی، در آرامگاهی از سنگ مرمر در کنار باغ‌های اطرافش که به افتخار نام او به حافظیه مشهور است، دفن شده است. حافظیه در فروردین و اردیبهشت مهمان منتقدان و علاقمندان به ادبیات فارسی است؛ آن‌ها در این محل اشعاری از دیوان حافظ را در کنار نواختن موسیقی سنتی می‌خوانند.

ادبیات حافظ نقشی اساسی در شیوه زندگی مردم در سراسر ایران ایفا می‌کند، همانطور که ما از اشعار او به عنوان فرصتی کوتاه در فعالیت‌های روزمره خود برای درک اسرار زندگی استفاده می‌کنیم. در زیر سقف مسی حافظیه که توسط هشت ستون پشتیبانی می‌شود، می‌توانید آرامگاه سفید سنگی تزیین شده حافظ را با سقفی از موزاییک‌های آبی پیدا کنید. این آرامگاه با داشتن معماری خاص و طبیعتی زیبا، از مشهورترین جاهای دیدنی شیراز است.

آدرس: ورودی شمالی شیراز، خیابان حافظ

سعدیه

سعدیه از جاهای دیدنی شیراز

آرامگاه سعدی ادای احترامی به شیخ محمد شمس الدین، شاعر شاعر قرن سیزدهم و یکی از جاهای دیدنی شیراز است. سعدی شیرازی به واسطه تاثیرات بزرگش بر زبان فارسی در سراسر جهان به «استاد سخن» مشهور شده است. او اولین شاعر ایرانی است که اشعارش به زبان های اروپایی ترجمه شده است و شعر معروفش درباره بشریت بر ورودی مقر سازمان ملل متحد حک شده است:

      بنی ‌آدم اعضای یکدیگرند                 که در آفرینش ز یک گوهرند

 چو عضوی به ‌درد آورَد روزگار                دگر عضوها را نمانَد قرار

    تو کز محنت دیگران بی ‌غمی               نشاید که نامت نهند آدمی

آدرس: محله سعدیه، بلوار دلگشا، انتهای بلوار بوستان

تخت جمشید

تخت جمشید

نماد و از برجسته‌ترین جاهای دیدنی شیراز که زمزمه‌های تاریخ را در میان ستون‌های خود دارد، تخت جمشید است. این میراث جهانی یونسکو در شمال شرقی شیراز در شهرستان مرودشت واقع شده است که گردشگران را به بازدید از دستاوردهای سیاسی و معماری دوران قدیم دعوت می‌کند. این مکان، پایتخت باستانی امپراطور هخامنشیان بوده است؛ بنایی با شکوه که زمانی رهبران سراسر جهان را برای ادای احترام به پادشاه یکی از بزرگترین امپراتوری‌های تاریخ فرا می‌خواند.

تخت جمشید، پرسپولیس یا ارگ پارسه بعد‌ها توسط اسکندر مقدونی به آتش کشیده و باقی مانده‌های آن تنها به نشانی از عصری تکرار نشدنی تبدیل شد. از لحظه‌ای که وارد «دروازه ملل» می‌شوید، عظمت ویرانه‌های تخت جمشید را به وضوح لمس خواهید کرد. در کاخ آپادانا و نقش برجسته‌های پله‌های ورودی آن، می توان به هنر و اندیشه مردمانی پی برد که روزگاری در جهان فرمانروایی می‌کردند.

دیدن از این اثر تاریخی، در حدود یک روز کامل از شما وقت می‌گیرد و می‌توانید با خودرو شخصی یا حمل و نقل عمومی به این مکان بروید. به جرئت می‌توانیم بگوییم که تخت جمشید، شناخته شده‌ترین مورد از جاهای دیدنی شیراز بین توریست‌های ایرانی و خارجی است.

آدرس: مرودشت، ۶۰ کیلومتری شمال شرقی شیراز


با پادکست کوله گرد به شیراز سفر کنید!

پادکست کوله گرد؛ اپیزود شیراز


پاسارگاد؛ آرامگاه کوروش کبیر

پاسارگاد آرامگاه کوروش کبیر

بنیانگذار سلسله باشکوه هخامنشیان، کوروش کبیر از بزرگترین پادشاهان کل دوران است. روز هفتم آبان ماه را روز کوروش نام نهادند و پاسارگاد محل دفن این مرد بزرگ تاریخ است که سخنانش در آن زمان را امروزه تفسیر می‌کنند و می‌ستایند. کوروش نماد یک پادشاه نوع دوست و درستکار بود که هیچگاه ویرانی و یا تعرضی در جنگ‌هایش به همراه نبوده و این میراث را در وصیت نامه‌اش نیز به پادشاهان و مردمان دیگر نیز انتقال داده است. منشور کوروش امروزه بخشی از قانون سازمان ملل است.

پاسارگاد در شمال شرقی شیراز و بالاتر از تخت جمشید قرار دارد. از آن‌جایی که کوروش از بزرگ‌ترین پادشاهان تاریخ است، آرامگاه او بین همه افراد شناخته شده و از شلوغ‌ترین جاهای دیدنی شیراز است.

آدرس: سعادت شهر، روستای مادرسلیمان، آرامگاه کوروش کبیر

باغ ارم؛ باغی رویایی و از جاهای دیدنی شیراز

باغ ارم

شیراز شهر شگفت انگیزترین باغ ها است و می توان هر یک از آن‌ها را در گوشه‌ای از شهر مشاهده کرد، «باغ ارم» معروف‌ترین باغ شیراز است. این باغ با کاخ شگفت انگیزش، مکانی به غایت زیباست که یادواره‌ای از بهشت نمادین ایرانی است. گرچه تاریخ دقیق احداث باغ روشن نیست، شواهد تاریخی نشان می‌دهد که در دوران سلجوقیان ساخته شده بود. در دوران سلسله زندیه، باغ متعلق به فرماندهان قبیله قشقایی بود.

محمد قلی خان، رئیس قوم قشقایی در اوایل قرن هجدهم، با ساخت و ساز عمارت اصلی کاشت باغ با درخت‌های مختلف از جمله سرو، کاج، نارنج و خرمالو را بر عهده داشت. همچنین کاخ از سه طبقه تشکیل و بر اساس معماری دوران صفویه و قاجار ساخته شده است. سقف و نمای بیرونی این بنا به زیبایی با کاشی‌های رنگارنگ تزئین شده‌اند و جریان آب کوچکی نیز از میان باغ عبور می‌کند و به استخری بزرگ در مقابل ساختمان می‌رسد.

آدرس: محله ارم، بلوار ارم

باغ نارنجستان قوام

نارنجستان قوام

باغ نارنجستان یا باغ قوام از جمله آثار تاریخی و جاهای دیدنی شیراز است که سرسبزی‌اش را هنوز حفظ کرده است. صاحب اصلی این باغ قوام الملک بوده که مدتی نیز به عنوان پادشاه حکومت می‌کرده است؛ به همین دلیل این باغ تاریخی به باغ قوام یا نارنجستان قوام نیز معروف است. پس از دوران حکومت قوام الملک، این محل به عنوان محلی برای حل اختلاف و نشست بزرگان و دیگر شاهان به کار گرفته می‌شد و امروزه نیز اثر تاریخی نفیسی برای حال و آیندگان است.

آدرس: خیابان لطفعلی خان زند، محله بالاکفت، خیابان سنگ دقیقی‌ها، نارنجستان قوام

باغ موزه عفیف‌ آباد

باغ عفیف‌آباد

باغ عفیف آباد یکی از بزرگ‌ترین باغ‌های شیراز است. این باغ از قدیم الایام کاربردهای مختلفی داشته است. موزه نظامی باغ عفیف آباد در زیر زمین این محل قرار گرفته است و به نوعی موزه اسلحه یا موزه نظامی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز شناخته می‌شود. انواع اسلحه از نوع سرد یا گرم، سپر یا شمشیر و اسلحه‌های خودکار و نیمه خودکار از دوران صفویه تا به حال را می‌توان در این موزه یافت.

اسلحه‌های نفیسی همچون تفنگ‌های شخصی فتحعلی شاه، ناصرالدین شاه، مظفرالدین شاه، رضاشاه، محمدرضاشاه نیز در این موزه نگهداری می‌شوند. بازدید از موزه عفیف آباد کمی متفاوت‌تر نسبت به سایر جاهای دیدنی شیراز است.

آدرس: بلوار ستارخان، بلوار مصلا نژاد

مسجد نصیرالملک

مسجد نصیرالملک

سفر به شیراز بدون بازدید از بنایی منحصر به فرد یعنی مسجد نصیرالملک که یکی از شناخته‌شده‌ترین جاهای دیدنی شیراز است، کامل نخواهد بود. این مسجد در سال ۱۲۹۷ و در دوران قاجار به عنوان نماد معماری اسلامی در شیراز ساخته شد. مسجد نصیرالملک بین گردشگران داخلی و خارجی به مسجد صورتی معروف است و دلیل این نام، رنگ شاد و سرزنده صورتی است که در اثر تابش نور از پنجره‌های مسجد داخل آن را پر می‌کند.

به این فکر نکنید که نصیرالملک مانند هر مسجد دیگری در سرتاسر ایران است. رنگ‌ها در اینجا با اولین پرتو نور صبحگاهی خورشید به رقص در می‌آیند. در همان ابتدای ورود، اشعه‌های خورشید به پنجره‌های شیشه‌ای مسجد می‌خورند تا درخشش داخل فضا با مجموعه‌ای از رنگ‌ها ترکیب شود. این مسجد رنگارنگ دارای طیف گسترده‌ای از رنگ‌های شاد است، از طاق‌های زیبای رنگ شده تا حکاکی منحصر به فرد ستون‌ها، همه و همه شما را محو زیبایی خود می‌کند. این مسجد در دوران لطف علی خان زند ساخته شده و برای رسیدن به این اثر تاریخی نیز باید از همان خیابان لطف علی خان زند عبور نمایید. موقعیت مکانی این مسجد به گونه‌ای است که می‌توان سری هم به بهترین رستوران‌ها و کافه‌های شیراز هم زد.

آدرس: خیابان لطفعلی خان زند، مسجد نصیرالملک

نقش رستم

نقش رستم

در شمال تخت جمشید مجموعه‌ای از آرامگاه‌ها در دل کوه رحمت نقش بسته‌اند که به عنوان «نقش رستم» شناخته می‌شود. بیشتر پادشاهان هخامنشی در اینجا به خاک سپرده شده اند، داریوش اول، پسرش خشایارشاه، نوه‌اش اردشیر اول و به دنبال آن داریوش دوم. نقش برجسته‌های متعددی متعلق به قرن سوم میلادی در نقش رستم در کنار آرامگاه‌ها دیده می شود. یکی از آن‌ها متعلق به اردشیر بابکان، بنیانگذار امپراتوری ساسانیان است که سوار بر اسب در حال گرفتن حلقه پادشاهی از دستان اهورامزدا دیده می‌شود.

همچنین، بنایی اسرارآمیز به نام «کعبه زرتشت» در نزدیکی کوه قرار دارد که ظاهرا در اوایل قرن ششم قبل از میلاد ساخته شده است. ممکن است این مکان معبدی برای پرستش آتش و یا آرامگاه فردی مهم باشد، با این حال هنوز در مورد نوع کاربری آن اطلاعات دقیق در دست نیست.

آدرس: مرودشت، بزرگراه مرودشت-سعادت شهر، خروجی حسین آباد، نقش رستم و دخمه‌های هخامنشیان

رزرو سوئیت در شیراز

نقش رجب

نقش رجب

در ۳ کیلومتری شمال تخت جمشید و پایین‌تر از نقش رستم، مجموعه‌ای از سنگ نگاره‌ها قرار دارند که به نقش رجب معروف شده‌اند. علت نام‌گذاری نقش رجب به دلیل وجود قهوه‌خانه‌ای بوده است که در آن زمان در نزدیکی آن وجود داشته است. در مجموع ۴ سنگ نگاره یا کتیبه در نقش رجب وجود دارد که مراسم تاجگذاری اردشیر پاپکان (بابکان)، تاجگذاری شاپور اول، نقش شاپور اول پسر و جانشین اردشیر پاپکان و همراهان او و نقش برجسته کرتیر موبدان را نمایان می‌سازد.

آدرس: مرودشت، جاده شمالی تخت جمشید به سمت نقش رستم، قبل از بزرگراه مرودشت-سعادت شهر

دروازه قرآن

دروازه قرآن

معروف‌ترین و شناخته شده‌ترین جاذبه شیراز، دروازه قرآن است که در ورودی شهر قرار دارد. دروازه قرآن در قدیم، ورودی شمالی شهر بوده است و در بالای آن دو جلد قرآن خطی قرار داده شده بود تا طبق باورهای دینی، افرادی را که از شهر خارج می‌شدند در امان نگه دارد. این دروازه در دوره آل بویه ساخته و در دوره زندیه بازسازی شده است.

در حال حاضر قرآن‌های قدیمی که در بالای این دروازه قرار داشتند در موزه پارس نگهداری می‌شود و عبور از زیر این دروازه فقط به صورت پیاده ممکن است. این دروازه کهن یکی از قدیمی‌ترین جاهای دیدنی شیراز است.

آدرس: ابتدای بزرگراه شیراز- مرودشت

باغ دلگشا

باغ دلگشا

یکی دیگر از باغ‌های جذاب و خاص شیراز، باغ دلگشا است. قدمت باغ دلگشا به دوره ساسانیان برمی‌گردد اما قدمت عمارت میان باغ به دوره زندیه برمی‌گردد. این عمارت با سبک معماری ساسانیان در سه طبقه ساخته شده است و دارای تالار اصلی، بالکن و چهار شاهنشین است.

باغ دلگشا نمونه بارز یک باغ ایرانی اصیل است که با داشتن درختان بلند، حوض و جوی آب جاری و ساختمانی در میانه باغ مشخص می‌شوند. درختان این باغ نیز بیشتر نارنج هستند و در اردیبهشت، عطر بهارنارنج فضای باغ را سحرآمیز می‌کند.

آدرس: سعدیه جنوبی، بلوار دلگشا، بلوار بوستان

باغ جهان نما

باغ جهان نما

از دیگر باغ‌های سرسبز و زیبای شیراز، باغ جهان نما است که به احتمال زیاد و طبق اسناد تاریخی مختلف، قدیمی‌ترین باغ شیراز است. طبق برخی اسناد این باغ در دوره آل مظفر ایجاد شده است. البته این باغ در دوره‌های مختلف اعم از زندیه و قاجاریه همواره مورد توجه بزرگان کشور بود و در دوره قاجار، عمارتی تابستانی در آن ساخته شد.

در بسیاری از کتاب‌های تاریخی و سفرنامه‌ها، به باغ جهان نما اشاره شده است و از آن به عنوان باغی آباد و منحصر به فرد یاد شده است.

آدرس: ورودی شمالی شهر، بین دروازه قرآن و حافظیه، خیابان حافظ

جاهای دیدنی شیراز در تابستان

در تابستان، هوای بهاری و خوش عطر شیراز کمرنگ می‌شود و جای خود را به هوایی نسبتا گرم می‌دهد. پس شاید بهتر باشد که در این هوا سری به جاهای دیدنی شیراز که با طبیعت عجین شده‌اند بزنیم.

دشت ارژن

دشت ارژن

دشت ارژن از زیباترین بخش‌های شیراز است که در غرب این شهر و همسایگی کازرون قرار دارد. این منطقه کوهستانی، در کوهپایه‌های زاگرس قرار دارد و همین موضوع باعث شده است تا آب و هوایی کم‌نظیر داشته باشد. از قدیم الایام، حتی از زمان پادشاهان هخامنشی، این دشت و طبیعت آن همواره مورد توجه افراد شاخص بوده است؛ تا جایی که سنگ نگاره‌هایی از گونه‌های جانوری این دشت در تخت جمشید و آثار تاریخی شیراز وجود دارد.

اگر قصد سر زدن به منطقه را دارید، می‌توانید از آبشار ارژن که ساختاری خاص دارد و همچنین دریاچه ارژن دیدن کنید. بهترین فصل سفر به این دشت تقریبا از اواسط بهار شروع می‌شود و تا پایان تابستان ادامه دارد.

آدرس: غرب شیراز، بزرگراه شیراز-کازرون، بعد از چهل چشمه، روستای دشت ارژن

دریاچه ی مهارلو

دریاچه ی مهارلو

دریاچه مهارلو یکی از خاص‌ترین جاهای دیدنی شیراز است. این مورد را با اطمینان می‌گوییم، چرا که این دریاچه یکی از معدود دریاچه‌های نمک صورتی است که در جهان وجود دارد. بله درست است، دریاچه مهارلو با داشتن آب صورتی رنگ منحصر به فرد خود، یکی از زیباترین جاذبه‌ها را برای گردشگران رقم زده است.

دلیل سرخی این آب،‌ نوع خاصی از جلبک است که در آن وجود دارد. محیط دریاچه با نمک و شن پوشیده است و ترکیب این موارد کنار هم، منظره‌ای دیدنی را ایجاد کرده است. در این دریاچه گونه‌های مختلف جانوری نیز وجود دارد.

آدرس: بزرگراه شیراز به سمت فسا، خروجی مهارلو و سروستان، روستای مهارلو کهنه

گردشگاه میان کتل شیراز

گردشگاه میان کتل شیراز

گردشگاه میان کتل یکی از جاهای دیدنی شیراز است که در نزدیکی کازرون و دشت ارژن قرار دارد. این گردشگاه با داشتن طبیعت زیبا و برخی آثار تاریخی به‌جا مانده از دوران مختلف تاریخ، یکی از بهترین مقاصد گردش در سفر به شیراز است.
آدرس: جاده شیراز-کازرون، روستای دشت برم، جاده تاریخی ارژن به برم

دریاچه هفت برم شیراز

دریاچه هفت برم شیراز

دریاچه هفت برم یکی از چند دریاچه کوچکی است که در کنار هم در بخش شمال غربی شیراز قرار گرفته‌اند. دلیل نام‌گذاری این دریاچه و مجموعه دریاچه‌ها، تعداد آن‌ها بوده است. در گذشته در این منطقه ۷ آبگیر و دریاچه کوچک در کنار هم قرار داشتند که امروز تنها ۳ مورد از آن‌ها باقی مانده است.

آدرس: بزرگراه شیراز-کازرون، قبل از نسیم آباد، خروجی فرعی به سمت دشت آزادگان (جاده اخلاص)، قبل از روستای آب انار

جاهای دیدنی شیراز در پاییز

در پاییز کم کم سرمای هوا به شهر نفوذ می‌کند؛ برگ درختانی که رو به زردی می‌روند و صدای خش‌خش برگ‌های ریخته شده، نشان از پاییزی عاشقانه در شیراز دارند. در این فصل بهتر است از جاهای دیدنی که ترکیب فضای باز و بسته هستند دیدن کنیم. البته باغ‌هایی که در فصل بهار به آن‌ها اشاره کردیم نیز تبدیل به صحنه زیبایی از تغییر طبیعت می‌شوند.

آرامگاه شاهچراغ

آرامگاه شاهچراغ

بر اعتقاد شیعیان، شاهچراغ آرامگاه احمد‌بن موسی کاظم، پسر بزرگ اما موسی کاظم و برادر امام رضا(ع) می‌باشد که توسط ماموران خلیفه عباسی آن زمان در مسیر به مشهد کشته شدند. آرامگاه شاهچراغ امروزه حکم مسجد و زیارتگاه را دارد و یک روز نیز در تقویم به نام روز بزرگداشت شاهچراغ تعیین شده است.

آدرس: خیابان لطفعلی خان زند، بلوار دستغیب، مجموعه مرقد و زیارتگاه شاهچراغ

ارگ کریم خان

ارگ کریم خان

یکی دیگر از اماکن خاص و جاهای دیدنی شیراز «ارگ کریم خان» است. در واقع کریم خان بنیان‌گذار سلسله زندیه، گروهی از معماران برجسته ایرانی را استخدام و از بهترین مواد ساختمانی استفاده کرد تا یکی از امکان دیدنی این شهر رویایی را بنا کند. در طول دوره قاجار، ارگ به عنوان قلعه‌ای مسکونی و نظامی مورد استفاده قرار می‌گرفت و بعد از پایان این دوران به زندان تبدیل شد. بعدها، در سال ۱۳۵۰ این مکان به سازمان میراث فرهنگی ایران داده شد که نوسازی آن را آغاز و آن را به مانند موزه برای گردشگران تبدیل کردند.

اکنون می‌توانید از معماری برجسته این بنا دیدن کنید. این بنا شامل دیوارهای بلند بالایی است که توسط ۴ برج آجری به ارتفاع ۱۴ متر به یکدیگر متصل شده‌اند. همچنین می‌توانید دیداری از بازار وکیل که مکانی پر جنب‌وجوش و شلوغ است نیز داشته باشید؛ جایی که می‌توانید از صنایع دستی، گلیم، فرش، آثار میناکاری و … به عنوان سوغات و یادگاری محصولاتی را خریداری کنید.

آدرس: بلوار لطفعلی خان زند، خیابان طالقانی

مسجد وکیل

مسجد وکیل

مسجد وکیل یکی از اهداف گردشگری برای کسانی است که مایل به کسب تجربیاتی متفاوت هستند. این اثر فقط مسجدی معمولی نیست، بلکه یکی از بهترین‌ها است و به عنوان الماسی در قلب شیراز می‌درخشد. مسجد وکیل یکی از آثار قابل توجه از دوران زندیه است و به علت معماری عجیب و غریب و چشم نوازش، هر گردشگری را به خود جذب می‌کند.

یکی از بخش‌های جادویی این مسجد، ستون‌های آن است؛ ۴۸ ستون شگفت انگیز که به طرز ماهرانه‌ای حکاکی شده‌اند و به این مکان شکوهی بی‌نظیر را بخشیده‌اند. این ستون‌ها علاوه بر زیبایی، مسئول حفظ سقف گسترده شبستان نیز هستند. این مسجد در بخش غربی بازار وکیل و در ۱۰۰ متری حمام وکیل واقع شده است. وسعت این مسجد همراه با ویژگی‌های معماری نفیسش به یکی از محبوب‌ترین آثار تاریخی شیراز تبدیل شده است.

آدرس: بلوار لطفعلی خان زند، خیابان طالقانی

بازار وکیل

بازار وکیل

بازار وکیل در سمت شرق میدان شهدا در مرکز شهر شیراز واقع شده است. بازار وکیل جزو محکم‌ترین جاهای دیدنی شیراز است و در ساخت بنای آن از آجر، سنگ، گچ و آهک استفاده شده است. این بازار کمی با نمونه سنتی خود به مرور زمان تفاوت پیدا کرده است و آن هم حذف حوضچه وسط چهار سوق و ارتفاع کف تا سقف است. ۵ در اصلی دارد و در سقف بازار وکیل حفره‌هایی جهت ورود نور و هوا تعبیه شده است.

آدرس: بلوار لطفعلی خان زند، خیابان طالقانی

حمام وکیل

حمام وکیل

در مجموعه بازار و مسجد وکیل، حمامی نیز وجود دارد که طبعا، حمام وکیل نام دارد. حمام وکیل یکی از خاص‌ترین جاهای دیدنی شیراز است که در کنار اهمیت تاریخی، اهمیت معماری بالایی نیز دارد. این حمام با ساختار خاص و مساحت زیاد، یکی از خاص‌ترین بناهای دوره زندیه و حتی دوره‌های بعد خود بود. البته کاربری آن صرفا حمام نبوده و برای گردهمایی و مراسمات مختلف نیز از آن استفاده می‌شده است.

در کنار تزيینات داخلی که شامل آهک‌بری و کاشی‌کاری و … می‌شوند، ساختار گرمابه و گرمایش از کف در نوع خود منحصر به فرد بوده است؛ تا حدی که حتی در زمستان هم افراد به راحتی و بدون نفوذ سرما از حمام استفاده می‌کردند. این حمام در حال حاضر تبدیل به موزه مردم شناسی شده است.

آدرس: بلوار لطفعلی خان زند، خیابان طالقانی

خانه‌ زینت الملوک

خانه‌ زینت الملوک

این شهر سراسر پر است از جاذبه‌های دیدنی و بناهایی با معماری سنتی و اصیل ایرانی که جلوه رنگارنگ و خاصی را به نمایش می‌گذارند. خانه زینت الملک (زینت الملوک) نیز همانند سایر بناهای تاریخی شیراز این ویژگی‌های خاص را دارد. این خانه مربوط به دختر قوام الملک بوده است و سالیانی در آن زندگی می‌کرده است و موقعیت این خانه نیز در ضلع غربی باغ قوام یا باغ نارجستان است.

خانه زینت الملک همچنین به موزه مادام توسو معروف است؛ زیرزمین این خانه تاریخی موزه‌ای است که در آن می‌توانید مسجمه‌های اشخاص معروف را ببینید.

آدرس: خیابان لطفعلی خان زند، نرسیده به بلوار زینبیه، خانه زینت الملک

آرامگاه خواجوی کرمانی

آرامگاه خواجوی کرمانی

یکی از شعرای بزرگ ایران که در دوران مغول‌ها می‌زیست، خواجوی کرمانی بود. این شاعر بزرگ در شیراز از دنیا رفت و به همین خاطر، مقبره این شاعر در ورودی شهر شیراز و دقیقا مقابل دروازه قرآن قرار دارد. این مقبره امروز شامل برخی از آثار خواجوی کرمانی و شمایل او است. در نزدیکی از مقبره نیز چشمه‌ای وجود دارد که از جاهای دیدنی شیراز است.

آدرس: ورودی شمالی شهر، روبروی دروازه قرآن، مقبره خواجوی کرمانی

عمارت شاپوری

عمارت شاپوری

در بین عمارت‌های تاریخی شیراز، عمارت شاپوری یکی از جدید‌ترین‌ها است. این عمارت که ساخت آن به دوره اول پهلوی برمی‌گردد، تلفیقی از معماری ایرانی و اروپایی را در خود دارد. عمارت شاپوری با داشتن باغی سرسبز، معماری خاص و فضایی بزرگ،‌ از زیباترین جاهای دیدنی شیراز به‌خصوص در فصل بهار و پاییز است.

آدرس: بلوار کریم خان زند، خیابان انوری

جاهای دیدنی شیراز در زمستان

حالا که زمستان از راه رسیده است، بهتر است که بیشتر به جاذبه‌های سرپوشیده مانند موزه‌ها و مدارس و … سر بزنیم.

مدرسه خان؛ از جاهای دیدنی شیراز

مدرسه خان

در سفر به شیراز و بازدید از جاهای دیدنی شیراز نمی‌توان به ۵ روز یا یک هفته بسنده کرد، زیرا تعداد این آثار بسیار زیاد و شامل صرف زمان بسیاری هم می‌باشد. یکی از جاهای دیدنی شیراز که قدمت آن به دوران صفویه برمی‌گردد، مدرسه خان است. مدرسه خان در دوران شاه عباس و به درخواست الله وردیخان گرجی ساخته شده است و حتی در زمان حال نیز یکی از شاهکارهای معماری به شمار می‌رود.

آدرس: خیابان لطفعلی خان زند، روبروی شاه چراغ

موزه پارس عمارت کلاه فرنگی

موزه پارس عمارت کلاه فرنگی

قدیمی‌ترین موزه شیراز را به نام موزه پارس، عمارت کلاه فرنگی قدیم یا همان موزه پرسپولیس می‌شناسند. در موزه پارس آثار نقاشان مشهور دوره زندیه همانند آقا صادق، میرزا بابا نقاش باشی و جعفر به همراه آثاری از نقاشان معاصر همانند صدرالدین شایسته و میر منصور به چشم می‌خورد.

این موزه در میان باغ نظر و توسط آجر و کاشی و نگارگری بنا شده است. بنای داخلی این عمارت حیرت انگیز بوده و تمام انواع هنر را در سقف و زمین این موزه می‌توان دید. معماری هشت ضلعی در سقف بنا و حوضچه یک تکه از سنگ مرمر برخی از جذابیت‌های آن به شمار می‌رود.

آدرس: خیابان طالقانی، روگذر زند

موزه هفت تنان

موزه هفت تنان

باغ هفت تن در شمال آرامگاه حافظ و در پای کوه چهل مقام قرار گرفته است. علت نام گذاری این باغ به علت دفن شدن ۷ عارف بزرگ است که کریم خان زند برای هر کدام سنگ مزاری نهاده است.

یکی از جذابیت‌های باغ هفت تن بنا کردن تالاری بزرگ بر روی ۲ ستون و در بالای آن، پنج سالن است که با گچ کاری‌های نفیس و نقاشی‌های بسیار ارزشمند مزین شده‌اند. این باغ بی شک یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی شیراز است که همه ساله توریست‌های خارجی و ایرانی زیادی را به خود جذب می‌کند.

آدرس؛ محله هفت تنان، بلوار چهل مقام، بلوار هفت تنان

موزه هنر مشکین فام

موزه هنر مشکین فام

موزه مشکین فام که با نام خانه فروغ الملک نیز شناخته می‌شود، در اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی در سال ۱۳۱۰ ساخته شده است. فروغ الملک داماد قوام الملک بوده است. مساحت این خانه موزه قدیمی حدود ۱۰۰۰ متر است و موقعیت آن درون شهر است. این منزل در مسیر سنگ سیاه ساخته شده است و دارای حیاط مشجر و اصطبل و آب‌انبار نیز است. معماری آن نیز همانند سایر بناهای هم دوره خود از نوع معماری اصیل ایرانی و قاجاری است.

آدرس: بلوار دستغیب، خیابان سنگ سیاه

مسجد جامع عتیق

مسجد جامع عتیق

مسجد جامع عتیق که در نزدیکی شاهچراغ قرار دارد، قدیمی‌ترین مسجد شیراز و از جاهای دیدنی شیراز با اهمیت بالای تاریخی است. طبق اکتشافات انجام شده، این مسجد در دوره صفاریان بر روی باقی‌مانده‌های عبادتگاهی کهن بنا شده است. درباره نوع این اقامتگاه اطلاعات دقیق به دست نیامده است اما چیزی که مشخص است این است که ساختار قدیمی عبادتگاه بر روی معماری مسجد تاثیر گذاشته است.

مسجد جامع عتیق در بخش شرقی حرم شاهچراغ قرار دارد و بین این دو زیارتگاه راه ارتباطی وجود دارد.

آدرس: خیابان لطفعلی خان زند، بلوار دستغیب، مجموعه مسجد و زیارتگاه عتیق، شاهچراغ و …

بهترین فصل سفر به شیراز

با اینکه هر فصلی از شیراز زیبایی خاص خود را دارد، اما در مجموع بهترین فصل سفر به شیراز فصل بهار است. در این فصل عطر خوش بهارنارنج سرتاسر شهر را پر می‌کند و با هر نفسی، روحی تازه در جان دمیده می‌شود. بی‌دلیل نیست که بهارشیراز به تعریفی رویایی تبدیل شده است. از اواسط فروردین تا اواسط خرداد، بهترین زمان بازدید از جاهای دیدنی شیراز است.

پایان سفر به شیرازِ جان

سفر به شیراز

به راستی، سفر به شیراز به منزله کشف هویت تاریخی ملتی است که همچنان در پهنه گسترده جهان، در گذشته‌ای غنی و آینده ای نامعلوم دست و پا می‌زند. مشاهده آثار تاریخی به تنهایی برای سیر و سلوک کاری عبث است، لازمه درک این مهم دیدن از دل و جان است. رفتن به ویرانه‌های تخت جمشید و خواندن اشعار حافظ خود به مانند زدودن گرد و غبار بی‌خردی است و فهم عمیق آن‌ها به معنای رساندن خود به ریشه‌های عمیق هویت آدمیان این دیار است.

در این سفر به شیراز دوست‌داشتنی، تلاش ما این بود تا با بخش عمده‌ای از تاریخ و فرهنگ این مرز و بوم آشنا شویم و بتوانیم گردشی درخور داشته باشیم. اگر قصد سفر کردید، برای اقامت خود می‌توانید روی ما حساب کنید. در سایت شب می‌توانید به راحتی انواع اقامتگاه را در شیراز رزرو کنید و اقامتی راحت و بی‌دغدغه را تجربه کنید.

سوالات متداول

معروف‌ترین جاهای دیدنی شیراز کجاست؟

در بین تمام آثار دیدنی شیراز،‌ تخت جمشید معروف‌ترین جای دیدنی شیراز است.

فاصله تهران تا شیراز چقدر است؟

از تهران تا شیراز در حدود ۸ ساعت مسیر در پیش دارید.

بهترین فصل سفر به شیراز چه فصلی است؟

فصل بهار بهترین فصل سفر به شیراز و لذت بردن از بهارشیراز است.

نظرتان را ثبت کنید

ایمیل شما با ثبت نظر نمایش داده نمی‌شود

*

بنر نصب اپلیکیشن شب