تالش، زمرد همیشه سبز ایران

 • توسط امیر حسین امیری
 • ۲ سال قبل
 • 3

معرفی شهرستان تالش

شهرستان تالش که در سرزمینی به وسعت یک چهارم خاک گیلان قرار گرفته ، از شرق به دریای خزر و انزلی ، از غرب به استان اردبیل ، از شمال به آستارا و از جنوب به رضوانشهر محدود می شود و دارای چهار بخش مرکزی ، کرگانرود با مرکزیت شهر لیسار ، بخش حویق با مرکزیت شهر حویق و بخش اسالم با مرکزیت شهر اسالم است.

شهر تالش یا همان هشتپر با جمعیت شهری حدود ۴۵ هزار نفری مرکز شهرستان تالش است. شهرستان تالش سرزمینی پر شکوه و پر رمز و راز با طبیعتی بکر و دست نخورده و سینه ای مالامال از تاریخی هزاران ساله است که گویای تمدنی بزرگ از مردمانی سختکوش می باشد که دست روزگار مانند پهلوانان ، تراژدی بزرگترین و گرانبارترین حوادث را بر آن آزموده است.

تالش با جاذبه‌هایی همچون آبشار ورزان، دریاچه سراگاه، غار سوباتان، رودخانه کرگان رود، پارک جنگی گیسوم و ییلاق دو خاله کوه از شهرهای گردشگری گیلان به شمار می‌رود. امروز شب را همراهی کنید تا باهم در باره این مکان گردشگری بکر و دل نشین اطلاعات جامعی کسب کنیم.

تالش

آبشار ورزان، سوباتان

آبشار ورزان یا ورازان در فاصله ۳۶کیلومتری شمالغرب شهر تالش “از میدان نماز تالش تا ابتدای بازار سوباتان” و ۲۲ کیلومتری جنوب “از ایست و بازرسی جنگلبانی سوباتان تا دریاچه” نئور اردبیل قرار دارد.

آب رودخانه ورزان یکی از شاخه های اصلی رودخانه لیسارِ که از چشمه های بالا دستی ییلاق سر چشمه گرفته در مسیر خود هنگام ریزش از صخره های عظیم ورزان آبشار زیبا و دیدنی که ارتفاع آن بیش از ۱۰۰ متر را تشکیل می دهد.

ساکنین روستای ورزان که بیش از ۵۰ خانوار هستن اکثرا اهالی روستاهای هره دشت شمالی و جنوبی و کوهپایه نشینان لیسار هستن که اکثرا به شغل دامداری و دامپروری مشغول هستند. بدلیل پایین بودن دمای هوای این منطقه به علت ارتفاع بیشتر نسبت به سطح دریا ، شقایق ورزان نیز دیرتر از شقایق سوباتان شکوفه می زند.

آبشاری که در فصل بهار به پرآب ترین زمان خود میرسد و در نهایت به رودخانه سوباتان منتهی می شود.

تالش

دریاچه سراگاه

دریاچه سراگاه در حدود ۱۰ کیلومتری بخش مرکزی شهرستان تالش در روستایی به نام سراگاه قرار دارد و آب آن از چشمه‌های اطراف تأمین می‌شود. این دریاچه محل پرورش ماهی نیز می‌باشد.

غار سوباتان

این غار در ضلع شمال شرقی منطقه بکر و سرسبز سوباتان شده است که به نام گنج خانه نیز معروف است. مردم منطقه از قدیم معتقدند در درون این غار گنج عظیمی نهفته است و از طرفی به دلیل این که این غار طلسم و جادو دارد، تاکنون کسی نتوانسته وارد غار شود و راز غار را کشف نماید بنابراین اطلاع دقیقی از طول و ارتفاع داخل غار وجود ندارد.

رودخانه کرگان رود

کرگانرود بزرگ‌ترین رودخانه شهرستان تالش است که از کوه‌های تالش سرچشمه می‌گیرد و پس از عبور از وسط شهر تالش در ۶ کیلومتری شرق این شهر و در روستای قروق به دریای خزر می‌ریزد. این رود دائمی بزرگ ترین و پرآب ترین رودخانه ناحیه غربی استان گیلان در شهرستان تالش است.

این رودخانه سه سرشاخه اصلی به نام های آق اولر، وزنه سر و رزه چای داره، که شاخه های اصلی و میانی آن از ارتفاع ۳۰۰۰ متری کوه های تالش در امتداد البرز غربی سرچشمه می گیرند و در ارتفاع ۳۵۰ متری، به شاخه شمالی می پیوندند.

پارک جنگلی گیسوم

یکی از نقاط دیدنی استان گیلان و شهرستان تالش پارک جنگلی گیسوم است. مسیری زیبا و دیدنی درختان سر به فلک کشیده آن تونلی جنگلی را ایجاد کرده است که دل هر بیننده‌ای را با خود می‌برد. جاده گیسوم تونلی جنگلی را با نسیم خنک کوهستان های تالش در هم آمیخته تا تن و جان هر رهگذری را آرامش ببخشد و روحش را آسایش دهد.گیسوم جایی است که جنگل و دریا به هم می رسند و سحر طبیعت به اوج خود می رسد.

اگرچه گیسوم فقط در نیمه اول سال پذیرای گردشگران است ولی باید گفت که اگر در نوروز و نیمه اول سال هم موفق به سفر به این منطقه گردشگری نشدید زیبایی های طبیعی گیسوم در فصل پاییز و زمستان نیز کمتر از بهار و تابستان نیست.

ییلاق دو خاله کوه

منطقه ییلاقی دوخاله کوه تالش از مناطق بکر و خوش آب هوای استان گیلان است.تالش نام یکی از مردم‌های ایرانی‌تبار است که سکونتگاه اصلی آن‌ها در البرز غربی از جنوب شرقی جمهوری آذربایجان آغاز شده و تا شمال غربی استان گیلان و استان اردبیل در ایران ادامه دارد.

تالش

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
قبلی «
بعدی »

3 دیدگاه در حال حاضر

 1. پینگ بک: پارک جنگلی سراوان، همه چیز برای تفریح و خوش گذرانی مهیاست! - وبلاگ شب
 2. پینگ بک: مکان های دیدنی تالش - هرآنچه که از زیبایی‌های طبیعت می‌خواهید! - وبلاگ شب
 3. پینگ بک: معرفی کامل همه ییلاقات گیلان - وبلاگ شب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*