زیباترین دیدنی های بکر شهرکرد

  • توسط امیر حسین امیری
  • ۳ سال قبل
  • 0
زیبایی شهرکرد

شهرکرد یکی از شهرهای زیبا و دیدنی استان چهار محال بختیاری است که در سراسر ایران به سرزمینی مرتفع، کوهستانی و مملو از چشم انداز های بکر و وصف ناپذیر شناخته شده است. طبق تاریخچه این شهر و پژوهش های انجام شده توسط باستان شناسان، این شهر دارای پیشینه ای مربوط به دوران حکومت ساسانیان و اشکانیان برخوردار بوده و یکی از مناطق کهن تمدن بشری محسوب می شود.

مناطق گردشگری شهرکرد

مسجد جامع شهرکرد

این مسجد یکی از قدیمی ترین مساجد این شهر است که با قدمتی متعلق به اواخر قرن ۱۳ هجری قمری از جمله عمارت های تاریخی و مذهبی در این شهرستان است . این مسجد دارای سه ورودی در جهات شمال، شرق و غرب است و تزئینات و کاشی کاری های هفت رنگ و زیبا، از جمله نکات قابل توجه در آن است که توجه هر بازدید کننده ای را به خود جلب می کند.

حمام خان شهرکرد

این اثر تاریخی متعلق به سال ۱۲۷۰هجری قمری می باشد که در جنوب غربی مسجد جامع شهر کرد واقع شده است. این بنای تاریخی توسط حاج محمدرضا خان احداث شده است که معماری زیبای آن از جمله ویژگی های منحصر به فرد این مجموعه است .

پارک ملی تنگه صیاد

تنوع گونه‌های گیاهی منطقه، وجود چشم‌اندازها و مناظر متنوع و بدیع که حاصل وجود اکوسیستم کوهستان است، تفریحات فیزیکی پرتحرک مانند کوه‌نوردی، صخره‌نوردی، همچنین چشمه‌های دائمی، تماشای حیات‌وحش، دسترسی آسان به جاده آسفالته، نزدیکی به مرکز استان چهارمحال و بختیاری و استان اصفهان از قابلیت‌های این منطقه از نظر گردشگری می‌باشند.

پارک ملی و منطقه حفاظت شده تنگ صیاد توسط پاسگاه‌های محیط‌بانی ثابت فرخشهر، ایرانچه، بستان شیر، آب شرشر، بیدخل و کورچی تحت حفاظت قرار دارد.

خانه قدیمی ستوده چالشتری

خانه ستوده چالشتری مثل دیگر خانه‌های قدیمی ایرانی، ما را با خود به گذشته‌ها می‌برد، خانه‌‌ایی پر از رنگ و نقش و گچ‌بری که در سالیانی دور محل سکونت یکی از خان‌های چهارمحال و بختیاری و خاندانش بوده است. چالشتر در ۸ کیلومتری بخش شمال غرب شهرکرد و در مسیر شهرهای سامان و بن قرار گرفته است و از روستاهای معروف تاریخی چهارمحال و بختیاری محسوب می‌شود. این مجموعه تاریخی در زمینی تقریبا به وسعت ۱۲۰۰۰ متر مربع ساخته شده است. بنای شمالی تا دهه هفتاد هجری شمسی مورد استفاده قرار می‌گرفته، در حالی که بخش زیادی از بنای جنوبی ویران شده و به تدریج ترمیم شده است.

قلعه شمس آباد

قلعه شمس آباد در ۱۵ کیلومتری شهرکرد در روستای شمس آباد واقع است. این قلعه در حدود ۱۲۰ سال پیش به‌ دست یوسف خان امیر مجاهد از خوانین بختیاری اواخر دوران قاجاریه و اوایل دوران پهلوی بنا شد.این بنای قدیمی دارای یک ساختمان مرکزی است که از ۲ طبقه تشکیل شده است،طبقه اول این بنا دارای ۲ ایوان ستون دار در جهت شرق و غرب است که از طریق پلکان سنگی به حیاط مرتبط می شوند .چند اتاق با کاربری های مختلف در طرفین قلعه قرار گرفته که ‌تزئینات خاصی ندارد از جمله زیبائی های این قلعه ستونهای به کار رفته در ایوان غربی است که مکعبی و مزین به نقوش گیاهی و انسانی است که مردانی مسلح با لباس محلی برروی آنها حجاری شده است .پیرامون ساختمان مرکزی را فضای باغیپوشانده که سایه ساران خنکی را در فصل تابستان بر حیاط قلعه حاکم می کند.اکنون از این قلعه به عنوان یکی از اردوگاه های دانش آموزی استان استفاده می شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*