چالوس بی نظیر، همیشه مقصد سفر است

  • توسط علی الماسی
  • ۳ سال قبل
  • 0
چالوس بی نظیر، همیشه مقصد سفر است

 

چالوس، یکی از شهرستان های شمالی است که به خاطر شرایط مساعد جغرافیایی و چشم انداز های زیبایی که دارد بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته است که البته این توجه دارای ویژگی مثبت و هم منفی بوده است. زیبایی منطقه سبب پیشرفت و شناخت جهانی منطقه گشته است ولی از طرفی سبب کاهش گونه های متفاوت حیوانی و گیاهی گردیده است.

 

معرفی چالوس

 

نام این شهر در گذشته سالوس یا شالوس بوده که امروزه به چالوس معروف شده است. این شهر در استان مازندران واقع شده است که مردمان بومی آن به زبان مازندرانی صحبت می کنند. از ویژگی های اقلیمی این شهر می توان به ارتفاع صفر از سطح دریا، میانگین دمای 4 درجه، میانگین بارش سالانه 785 و نداشتن حتی یک روز یخبندانی در زمستان اشاره نمود. چالوس بیشتر از اینکه منطقه مسکونی باشد، منطقه گردشگری محسوب می شود. در طی فصول مختلف سال گردشگران زیادی از چالوس دیدن می کنند. و برای اقامت در این شهر زیبا اقدام به اجاره ویلا، سویئت و یا اقامت در هتل ها می نمایند.

جاذبه ی گردشگری چالوس

مناظر زیبای چالوس به گونه ای است که توجه هر مسافری را جلب می نماید؛ به خصوص طبیعت بکر آن در فصل بهار و تابستان توجه گردشگران را به خود جلب کرده است. این شهر دارای مکان های دیدنی فراوانی است که در ادامه به آن اشاره می شود.

کاخ چایخوران

این کاخ متعلق به دوران پهلوی اول می باشد که در جنوب شهر، میدان معلم واقع شده است. این کاخ در متراژ 4000 متر مربع در یک طبقه و زیر زمین احداث شده است. امروزه از این مکان برای اداره میراث فرهنگی استفاده می شود.

کاخ چایخوران

کاخ ملکه مادر

این کاخ متعلق به دوره پهلوی دوم می باشد که در روستای مازوپشته در مجاورت جنگل احداث گردیده است. علت نام گذاری این کاخ به این دلیل است که این مکان برای اقامت موقت مادر محمد رضا شاه که همسر دوم رضا شاه بود، احداث گردید. این کاخ در دوطبقه بنا شده است.

دلیل علاقه شاهان پهلوی به چالوس، آب و هوای مساعد و مناظر زیبای آن می باشد. که امروزه این دسته از کاخ ها به عنوان آثار باستانی شناخته می شوند.

پارک جنگلی و تله کابین نمک آبرود

تنها پارک در ایران که با مساحت 200 هکتار تحت حفاظت سیستم اکولوژیکی است، پارک نمک آبرود می باشد. یکی از گونه های گیاهی به نام شمشاد در این منطقه به بیش از 700 سال عمر دارد. یکی از جذاب ترین وسیله های تفریحی در این پارک، تله کابین است که گردشگران توسط آن به بالای قله مدوبن منتقل می شوند. تله کابین شامل 24 کابین 4 نفره است که قابلیت جابجایی روزانه هزار تا دو هزار مسافر را دارد.

تله کابین نمک آبرود

پارک جنگلی فین چالوس

در 6 کیلومتری چالوس بین چالوس و مرزن آباد، جنگل زیبا با گونه های متفاوت حیوانی و گیاهی وجود دارد. یکی از زیبا ترین مکان های این جنگل پل سنگی طلا جو است که بر روی رودخانه ای که از وپمیان جنگل می گذرد، قرار گرفته است. در میانی ترین قسمت این جنگل تالابی پوشیده از نیلوفر آبی است. بهترین زمان بازدید از این جنگل زیبا اردیبهشت ماه می باشد.

آبشارهای چالوس

آبشار اکاپل در جنگل کوهستانی سردی چال کلاردشت واقع شده است. منطقه ای بسیار زیبا در ییلاقات کلاردشت محسوب می شود. این آبشار حدود 100 متر ارتفاع دارد و بسیار پر آب است به گونه ای که در تمام فصول سال آب از آن جاری است.

آبشار هریجان، یکی از زیبا ترین آبشار های چالوس است که در نزدیکی روستای هریجان قرار دارد و نام این آبشار از این روستا برگرفته است. این آبشار از گردنه هزارچم می گذرد و بیش از 9 متر ارتفاع دارد. آبشار هریجان در میان کوه و جنگل، زیبایی و چشم انداز فوق العاده ای دارد.

آبشارهای چالوس

دریاچه های چالوس

سد دریوک

این سد باعث ایجاد دریاچه ای زیبا به وسعت یک هکتار در دامنه کوه دال کمر شده است. عمق این دریاچه حدود 5 متر می باشد. آب این دریاچه شیرین بوده و زیستگاه طبیعی پرندگان بومی و وحشی می باشد که در زمستان سطح دریاچه را غاز ها و مرغابیان مهاجر می پوشانند.

دریاچه ولشت

دریاچه ولشت در نزدیکی منطقه کوهستانی تخت سلیمان قرار دارد. بارز ترین ویژگی و زیبایی این دریاچه موقعیت جغرافیایی آن است چرا که این دریاچه در گودال بزرگی که دور تا دور آن را تپه ها احاطه کرده اند ایجاد شده است. این دریاچه حدود 4 متر عمق دارد و آب این دریاچه شیرین بوده و از چشمه های اطراف تامین می شود.

دریاچه ولشت

حیات وحش چالوس

چالوس یکی از مناطقی است که به دلیل حضور انسان، نسل حیوانات به خصوص حیوانات وحشی در خطر انقراض است. در مناطق چالوس حیواناتی مثل: پلنگ، کل و بز، قوچ گراز، روباه، آهو، خرس قهوه ای، گوزن دیده شده است. البته این منطقه شاهد حضور پرندگان مهاجر می باشد که در فصل زمستان دریاچه های چالوس را به عنوان زیستگاه خود انتخاب می کنند. در فصل زاد و ولد، شکار در این منطقه ممنوع بوده و محیط بانان همواره از این منطقه محافظت می کنند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*