بهشت دست نیافتی درنزدیکی تهران، فیروزکوه

  • توسط امیر حسین امیری
  • ۲ سال قبل
  • 1

سفر به فیروزکوه بهشتی نزدیک ایران

کوه دماوند که نماد کشور عزیزمان ایران است، بلندترین، باشکوه‌ترین، سرافرازترین سرزمینی که با لاله‌ها و شقایق‌‌های وحشی بهاری‌اش کم از بهشت ندارد، اما این سرزمین در لابه‌لای کوهستان‌هایش بهشت‌های بی‌پایان بسیار دارد. آن‌سوتر از دماوند، در مرز استان مازندران، فیروزکوه قرار دارد که در منتهی‌الیه شمال‌شرقی استان تهران واقع شده است. شهری که زمستان‌ها همیشه در میان سردترین شهرها نامش برده می‌شود و تابستان‌ها خنکای ییلاق هایش روح را تازه می‌کند. بهترین مسیر برای دسترسی به این بهشت  دل انگیز جاده تهران، فیروزکوه است. با ما همراه باشید تا باهم از این طبیعت بکر لذت ببریم .

تنگه واشی (تنگه ساواشی)

این تنگه در ۱۵ کیلومتری شمال غربی شهرستان فیروز کوه واقع شده است که به آن تنگه واشی یا تنگه ساواشی می گویند. آب وهوای مطلوب و خنک آن در فصل تابستان گردشگران بسیاری را جذب خود می کند. بزرگترین کتبیه دوره قاجار با قدمت ۱۸۵ سال و با ابعاد ۴۲ متر مربع در این محل کنده کاری شده است. گیاه کمیاب باریچه که مصارف مهم صنعتی و دارویی دارد نیز در تنگه واشی می روید.

firoozkooh2

دریاچه لزور

دریاچه سد لزور در مرز استان مازندران و تهران قرار دارد. دریاچه این سد به معجز چشمه و سد سیاه رود هم شناخته می شود. معجز چشمه چشمه ای است در نزدیکی این سد که قسمت عمده آب سیاه رود و سد از این چشمه تامین میگردد. دریاچه شکلی شبیه به مثلت دارد و طول و عرض آن در حدود ۲۰۰ متر است. عمق دریاچه در حدود ۱۵ متر است. از لزور تا دریاچه سد آنت دهی موبایل مناسب است.

firoozkooh3

چشمه دریابک

چشمه دریابک در مسیر جاده فیروزکوه به جاده فرعی زرین دشت میرسیم و بعد از طی مسیری حدود ۲۰ کیلومتر به سمت روستای آتشان چشمه ای واقع شده که از دل کوه در قسمت دامنه آن و باغهای اطراف به حوضچه ای سرازیر میشود و آب آن بسیار سرد و زلال و گوارا میباشد و بعد از طی مسیر به باغهای اطراف سرازیر میشود و دارای نیستانی زیبا میباشد در تابستان نیز درختانی کهن سایه خود را در کنار چشمه برای مردمان پهن نموده تا از برکت هر دو استفاده نمایند.

firoozkooh4

دریاچه سد نمرود

سد نمرود سدی مخزنی در شهرستان فیروزکوه، واقع در استان تهرانه، که احداث آن از سال ١٣٨۴ آغاز شده و تا سال ١٣٩٠ در حدود ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته .این سد در ۱۷ کیلومتری جنوب غربی شهر فیروزکوه و تقریباً دو کیلومتری پایین دست روستای سُله بن بر روی رودخانه حبله رود و در ارتفاع ٢٠٢٠ متری از سطح دریا ساخته شده. هدف از ساخت این سد تأمین سالیانه ١١٩.۵ میلیون مترمکعب آب به منظور نیازهای کشاورزی دشت گرمسار و چزگین و همچنین برآوردن آب شرب شهرستانهای گرمسار و ایوانکی و همچنین برطرفسازی نیازهای بخش صنعت شهرستان فیروزکوه به آب و مهار سیلاب در حوزه آبریز رودخانه حبله رود بوده .

firoozkooh5

روستای سله بن

روستایی از توابع بخش ارجمند شهرستان فیروزکوه در استان تهران ایران است.

این روستا در دهستان دوبلوک قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۵۸۵ نفر (۱۸۶خانوار) بوده است. جمعیت غیر دائم و یا فصلی روستا ۲۱۷۶ نفر بوده (۵۶۸ خانوار می باشد که در فصل بهار و تابستان در آن ساکن بوده و در فصل سرمابه شهرها مهاجرت می کنند.

 

چشمه آب معدنی خمده

چشمه آب معدنی خمده در روستای خمده در ۲۰ کیلومتری جنوب فیروزکوه در یک منطقه زیبای تفرجگاهی قرار دارد. این منطقه به عنوان دومین نقطه گردشگری شهرستان فیروزکوه (پس از تنگ واشی) مطرح بوده و در مواقعی که هوا مساعد است، پذیرای خیل عظیم گردشگران و علاقه مندان می باشد.

آب این چشمه برای دردهای مفصلی و استخوانی و بیماری های پوستی مناسب است.

اجاره ویلا در فیروزکوه

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

1 دیدگاه در حال حاضر

  1. واقعازیباست روستای من درهمین شهراست ومن هرساله درایام تابستان به آنجا می روم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با موفقیت انجام شد.

متاسفانه خطایی در ارتباط با اینترنت به وجود آمد. مجدد تلاش کنید.

وبلاگ شب will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.