راهنمای سفر به خوزستان

 • توسط علیرضا زمانی
 • ۱ سال قبل
 • 0
سفر به خوزستان

سفر به خوزستان به خودی خود یک بسته‌­ی کامل مسافرتی است؛ تنوع آب و هوایی، قومیتی و فرهنگی در کنار جاذبه­‌های تاریخی، طبیعی و اقتصادی باعث شده که این استان جایگاه ویژه‌­ای در میان مقاصد گردشگری پیدا کند. جایگاه اقتصادی (ارتباط دریایی و مرز با عراق)، راه‌­های ترانزیتی، منابع سرشار معدنی، صنعت و کشاورزی به اقتصاد این استان پتانسیل بالایی بخشیده است؛ به همین دلیل بسیاری از اولین­‌های ایران در سفر به خوزستان دیده می‌­شود؛ به خصوص که خوزستان به دلیل قدمت تاریخی، جایگاه تاریخی خاصی دارد. این استان را «مهد تمدن» و یکی از مهم‌­ترین نواحی در تاریخ خاور نزدیک می‌­دانند. خوزستان را معادل تمدن «ایلام» قدیم دانسته که پایتخت آن شوش بوده است.

اگر قصد سفر به این استان را دارید و می­‌خواهید که هر چه بهتر از زمان خود استفاده و مناطق جذاب آن را مشاهده کنید؛ بهتر است با این مقاله همراه باشید. اگر به لحاظ محل اقامتی خود در سفر به خوزستان نگران هستید؛ وبسایت شب به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید سفری آرام و دلنشین را تجربه کنید. کافی است یک بار به شب مراجعه کنید و در میان گزینه­‌های مختلف اقامتی متناسب با بودجه‌ی خود، محل اقامتی شایسته‌­ی خود و همراهان بیابید.

۱- سازه های آبی شوشتر

البته که خوزستان سرشار از جاذبه­‌های گردشگری است و شاید متأسفانه کمتر در مقاصد خود به این ناحیه فکر کرده باشیم. شوشتر شهری قدیمی و جذاب برای هر گردشگری است که به شما این امکان را می­‌دهد تا اثری جهانی، ثبت شده در فهرست میراث یونسکو، را در سفری خاطره انگیز از نزدیک مشاهده کنید. اگر قصد بازدید از خوزستان را دارید؛ حتماً نام شوشتر و سازه­ های آبی آن را در فهرست بازدیدهای خود قرار دهید.

سازه های آبی شوشتر - سفر به خوزستان

این بناهای تاریخی را به دوره­‌ی هخامنشیان و به طور خاص به داریوش بزرگ در ۵ قرن پیش از میلاد مسیح، نسبت می‌­دهند. با توجه به قدمت این اثر، آن را شاهکاری مهندسی می­‌خوانند که بزرگ‌­ترین مجموعه‌­ی صنعتی دنیا پیش از انقلاب صنعتی بوده است.

گفتنی است که برخلاف تصور عامه، این مجموعه تنها شامل مجموعه آبشارها و آسیاب­‌های آبی نمی‌­شود که عموما در عکس‌­ها می‌­بینید؛ بهتر است بدانید که سازه­‌های آبی شوشتر مجموعه­‌ی عظیمی از سازه‌­های مختلفی است که شامل سد، تونل، کانال­‌های فرعی، آسیاب­‌های آبی، برج­‌های دیده‌­بانی می‌­شود. در کل این سازه­‌ها یک مجموعه‌­ی صنعتی-اقتصادی را شکل داده‌­اند که با یکدیگر ارتباط دارند.

بندی بزرگ به نام بند میزان وجود دارد که مسیر رودخانه را بسته و سطح آب را در آن بالا می­‌آورد؛ سپس از این بند به رودخانه‌­ی فرعی و مصنوعی گرگر آب وارد می‌­شود که روی آن پلِ بند نصب شده است. پلِ بند گرگر مسیر آب رودخانه‌­ی گرگر را به سمت سازه­‌های آسیابی منحرف می‌­کند و از طریق ۳ تونل (بلیتی، دهانه شهر و سه کوره) این امر انجام می­‌شود؛ این تونل­‌ها آب را هدایت کرده و توسط کانال­‌های مختلف در بین آسیاب­‌ها می­‌گردد و در نهایت به حوضچه‌­ی مشخص در تصویر می­‌ریزد.

سازه های آبی شوشتر - سفر به خوزستان

علاوه بر موارد گفته شده، چندین بنای تاریخی دیگر مانند پل، چندین بند، کانال آبی، قلعه، نیایشگاه و برج در کنار این مجموعه‌ی عظیم آبی قرار دارد که همگی جزو سازه ­های آبی شوشتر حساب شده و در فهرست میراث فرهنگی یونسکو ثبت شده‌­اند.

گفتنی است که ساخت این مجموعه‌­ی عظیم با دقت بالای فنی و مهندسی تنها به دور‌‌ه‌ی خاص تاریخی محدود نمی‌شود؛ از هخامنشیان تا ساسانیان و صفویان، هر کدام در ساخت این شهر آبی نقش داشته‌­اند. امتیاز اصلی این شاهکار نبوغ و خلاقیت انسانی، جهت رونق بخشیدن به بخش کشاورزی بوده است. علت درخشش اصلی این نوع سازه­‌ها در آن بوده که نشانگر صلح میان انسان و طبیعت است که انسان می‌­تواند بدون تعرض به طبیعت، آن را در تسخیر خود قرار دهد و با برنامه ریزی از آن در جهت پیشرفت صنعتی، کشاورزی و فرهنگی استفاده کند.

بازدید از این اثر بی نظیر را حتما در برنامه‌­ی سفر به خوزستان قرار دهید و از دیدن جریان آب از هر سو لذت ببرید! پیشنهاد می­‌شود برای جلوگیری از اذیت شدن در اثر گرمای هوا، بازدید را در ساعات اولیه­‌ی صبح انجام  دهید.

۲- پل سفید اهواز

پل سفید (پل معلق یا پل هلالی) نماد شهر اهواز است که شاخص‌­ترین جاذبه‌­ی شهر نیز به حساب می­‌آید. علت این معروفیت به آن خاطر است که چهارمین پل تاریخی معلق دنیا بوده و روی پرآب‌­ترین و طولانی‌­ترین رودخانه­‌ی ایران بنا شده است. این پل در ۱۵ آبان سال ۱۳۱۵ به طول نزدیک به ۵۰۰ متر، روی کارون افتتاح شد تا قسمت‌های شرقی و غربی این شهر را به هم متصل کند؛ بخش غربی بیشتر شامل مناطق مسکونی است و در بخش شرقی، بافت قدیم و مرکز شهر به علاوه­‌ی کارخانجات و ادارات قرار دارند.

سفر به خوزستان - پل سفید

پیش از پل سفید، پل سیاه یا فلزی راه آهن در سال ۱۳۰۸ روی کارون به عنوان تنها پل معلق رودخانه‌ی کارون احداث شد تا به کمک راه آهن سراسری بیاید. در سال ۱۳۱۲، یک شرکت سوئدی با انجام مطالعات فنی و مهندسی پیشنهاد ساخت این پل را داد و وظیفه­‌ی ساخت و اجرا را نیز بر عهده گرفت. پل سفید اهواز امروزه برای رفت و آمد عابران پیاده و خودروهای سواری به صورت یک طرفه، استفاده می­‌شود.

پل سفید اهواز را به دلیل رنگ سفید آن، اینگونه نام گذاری کرده‌اند و آن را «عروس شهر» نیز می­‌خوانند؛ همچنین به دلیل وجود دو قوس هلالی، آن را گاهی پل هلالی نیز می‌­نامند. بهتر است اگر قصد سفر به اهواز، شهر شب های روشن و اقامت در اهواز را دارید، به دلیل گرمی هوا، نیمه­‌ی دوم سال یا اوایل بهار را برای سفر خود انتخاب کنید. همچنین قایق سواری در میان آب­‌های رودخانه‌­ی کارون را حتما در برنامه‌­ی سفر خود بگنجانید.

۳- تالاب هورالعظیم

در ایران هر چقدر بخواهید منابع طبیعی وجود دارد که ارزش دارد که زمانی برای تماشای آن­‌ها اختصاص دهید. تالاب هورالعظیم یا هورالهویزه، بزرگ‌­ترین تالاب استان خوزستان و محل تجلی زیبایی­‌های طبیعت است.

تالاب هورالعظیم در غرب استان خوزستان واقع شده است که تنها باقیمانده‌­ی تالاب عظیم میان رودان (بین النهرین) است. حدود یک سوم این پهنه­‌ی آبی در خاک ایران قرار دارد؛ از ایران چندین رود از جمله کرخه به آن وارد می‌­شوند. هورالعظیم منبع غنی گیاهی و جانوری و در حقیقت یکی از مهم‌ترین میزبانان پرندگان آبزی منطقه و همچنین مهاجر به شمار می‌­رود.

تالاب هورالعظیم بزرگترین تالاب استان خوزستان

گونه­‌های گیاهی را می‌­توان به سه دسته تقسیم کرد:

 1. گیاهان کف تالاب مانند نی، لویی و چولان
 2. گیاهانی که روی سطح آب شناور هستند مانند تیره­‌ی گل میمونی
 3. گیاهان اطراف تالاب مانند کاهو وحشی و سورمه صحرائی

گونه­‌های جانوری نیز تنوع بسیاری دارند؛ گاو میش­‌ها، حیواناتی اهلی هستند که در اطراف تالاب زندگی می­‌کنند. پرندگانی چون حواصیل و غاز پیشانی سفید نیز جزو زیست بوم این منطقه به حساب می­‌آیند. پستاندارانی مانند گراز، خفاش، گربه جنگلی و روباه در کنار گونه‌های مختلف ماهی­‌ها و دیگر آبزیان، محیط زیست زیبای تالاب را تشکیل داده‌­اند. متاسفانه در سال‌­های اخیر با خشک شدن بخشی از این تالاب در خوزستان و عراق، کانون‌­های تشکیل ریزگردها شکل گرفته است که همین اهمیت توجه بیش از پیش به هورالعظیم را نشان می‌­دهد.

گونه های متنوع جانوری و گیاهی اطراف تالاب هورالعظیم

اگر قصد دیدن یکی از زیباترین محیط­‌های طبیعی را دارید حتما به این منطقه سر بزنید؛ اما فراموش نکنید که بهترین زمان برای بازدید نیمه‌­ی دوم سال است. همچنین همراه داشتن یک نفر راهنما از نکات مهم است که حتما باید توجه شود؛ چرا که این منطقه جزو مناطق جنگی به حساب آمده و همچنان احتمال وجود خطر در این ناحیه وجود دارد.

۴- تالاب شادگان

تالاب شادگان یکی از معدود تالاب­‌های ایران است که در فهرست میراث طبیعی یونسکو ثبت شده است. علاوه بر زیبایی‌­های بی ­بدیل این منطقه، حضور جانداران، پرندگان و گونه­‌های طبیعی خاص و کمیاب باعث شده که این تالاب به یکی از زیستگاه­‌های مهم حیات طبیعی ایران تبدیل شود. همچنین دو روستا در میان تالاب مانند شهر ونیز، در میان آب حضور دارند که آن دو را به مناطقی جذاب برای گردشگری تبدیل کرده است.

تالاب شادگان بخشی از تالاب بین المللی و قدیمی پیوسته‌­ای است که در بخش میان رودان وجود داشته و امروزه تنها بخش اندکی از آن پهنه‌­ی وسیع آبی باقی مانده است. تالاب شادگان از تجمیع سه تالاب دیگر به وجود آمده است؛ حقیقت ماجرا آن است که در سال ۱۳۵۳ سه تالاب شادگان، خورموسی و خورالامیه با تصمیم گیری مسئولان با یکدیگر ادغام شده و یک تالاب واحد را تشکیل داده‌اند.

سفر به خوزستان - تالاب شادگان

در هنگام بازدید از این تالاب حتما قایق سواری میان آب­‌های تالاب را تجربه کنید. دقیقا ۲ روستا (صراخیه و رگبه) در میان پهنه­‌ی آبی این تالاب وجود دارد که به ونیزهای ایرانی شهرت دارند. گونه­‌های کمیاب و خاص جانوری، گیاهی و پرندگان تالاب شادگان از جلوه‌­های زیبای آن است که حتما در سفر به خوزستان آن را در برنامه‌­ی سفری خود قرار دهید.

علاوه بر اینکه تالاب شادگان جاذبه‌­ی گردشگری به حساب می‌­آید بلکه در امور کشاورزی، دامداری، ماهیگیری و شکار برای مردم منطقه اهمیت دارد. تاثیرات زیست محیطی، به خصوص جلوگیری از بروز سیلاب و طوفان­‌های گرد و غبار، در زندگی اهالی این منطقه اثرگذار است.

صراخیه و رگبه ونیز ایران در تالاب شادگان

اگر در مورد اقامت در این منطقه دچار شک و تردید هستید، می­‌توانید به کمک راهنمایی‌های وبسایت شب، بهترین مکان اقامتی را پیدا کنید. به طور معمول برای سفر به تالاب شادگان، مسافران در یکی از شهرهای اطراف مانند اهواز یا آبادان اقامت می­‌کنند.

توصیه می­‌شود که نیمه‌­ی دوم سال را به دلیل هوای مطبوع و پذیرایی از گونه‌­های مختلف پرندگان مهاجر، برای سفر خود برگزینید. همچنین از همراه بردن تجهیزات مناسب سفر مانند کلاه، عینک و کرم ضد آفتاب غافل نشوید.

۵- چغازنبیل

چُغازَنبیل، یکی دیگر از ساخته­‌های ایلامی‌هاست که یک ناحیه­‌ی باستانی بسیار جالب و متفاوت است. پرستشگاهی ۵ طبقه و آجری به نام زیگورات که معماری خاص متناسب با عظمت آن دارد در مرکز محوطه‌ی چغازنبیل قرار گرفته است؛ زیگورات در مربعی به ابعاد ۱۰۵ در ۱۰۵ متر مربع و به ارتفاع ۵۲ متر بنا شده است. در حال حاضر تنها طبقه­‌های اول، دوم و بخشی از طبقه‌ی سوم آن باقی مانده است. این محوطه دارای سه حصار با مرکز یکسان است و کاخ‌­ها و خانه‌­ها میان حصارهای وسطی و بیرونی واقع شده است. نکته­‌ی مهم در مورد چغازنبیل آن است که اولین اثر تاریخی ایران ثبت شده در میراث جهانی یونسکو می‌­باشد.

سفر به خوزستان - چغازنبیل

برای بازدید از این مکان تاریخی، سعی کنید فصل زمستان و زمانی بین طلوع صبح تا غروب خورشید را برای بازدید خود اختصاص دهید.

۶- دره ی توبیرون دزفول

تا بدین جای کار موارد پیشنهاد شده عموما برای فصول خنک و سرد سال بوده­‌اند؛ اما اگر به دنبال سفر در بهار و تابستان هستید و می­‌خواهید از مناظر طبیعی و هوای دل انگیز این دو فصل لذت ببرید، بهتر است که دره‌­ی توبیرون را حتما تجربه کنید. جاییکه با گشت و گذاری عجیب و بی نظیر در محیطی تمیز و دست نخورده، روح و روان خود را کمی آسوده می­‌کنید.

گفتنی است که این مکان به دلیل بکر بودن خود دارای محل اقامت نیست و تنها چند روستای بسیار کوچک و کم امکانات در اطراف آن قرار دارد. به همین دلیل یا باید قید اسکان در مسافرخانه یا منازل را بزنید و در اطراف دره کمپ کنید یا اینکه با کمک از وبسایت شب، در شهرهای اطراف مانند دزفول و اندیمشک به دنبال جای استراحت باشید.

سفر به خوزستان - دره ی توبیرون

این دره به دلیل داشتن دیواره‌های تنگ و باریک و روان بودن آب از میان آن، فضایی دلنشین را برای قدم زنی و طبیعت گردی دوستانه و خانوادگی، فراهم کرده است. فضای مابین صخره‌­ها، اعجاب انگیز و محیطی خنک و مطبوع را فراهم آورده است. مسیر آبی دره به گونه‌­ای آب را هدایت می کند که در طول مسیر پیاده روی می‌­توانید دو آبشار کوچک اما بسیار زیبا را مشاهده کنید. تمامی ویژگی‌­های گفته شده در این دره باعث می­‌شود که دمای هوای بالای ۴۰ درجه در بیرون از دره، به شما اثر گذار نباشد و هنگام پیاده روی دمایی بین ۲۰ تا ۲۵ درجه را احساس کنید.

نکته­‌ی مهم برای سفر به این منطقه داشتن کفش مناسب برای پیاده روی، روی ماسه­‌ها و سنگ ریزه‌­ها و همچنین دوربین عکاسی برای ثبت لحظات زیبای طبیعی است.

۷- دیگر مناطق دیدنی در سفر به خوزستان

سفر به خوزستان تنها به چند مورد گفته شده خلاصه نمی‌­شود. بسیاری دیگر از مناطق خوزستان هستند که می‌­توان به قصد گشت و گذار برای آن‌ها برنامه ریزی کرد. به طور مثال اگر گاهی قصد دیدن از اماکن زیارتی دارید می‌توانید به بقعه­‌ی دانیال نبی در شوش و مزار علی بن مهزیار در اهواز مراجعه کنید.

در دیگر شهر خوزستان یعنی آبادان شهری که روزی عروس خاور میانه نام داشته است نیز می­‌توان مکان­‌هایی را برای گشت و گذار خود پیدا کنید. به طور مثال کافی است به مسجد رنگونی­‌ها سری بزنید. این مسجد که از معماری هندی برای ساخت خود بهره برده است، موزه­‌ای تاریخی داشته و در کنار اروند رود قرار گرفته است.

سفر به خوزستان - مسجد رنگونی ها

آبشار شِوی دزفول نیز از نقاط جذاب این ناحیه­‌ی کشور است. آبشار شوی یکی از زیباترین و دست نخورده‌­ترین مناظر کوهستانی ایران است که هر کس را برای دیدن آن وسوسه می­‌کند. البته این نکته حائز اهمیت است که راه دسترسی به این آبشار کمی سخت است و پس از پیاده شدن از خودرو، باید مسافتی را پیاده روی کنید؛ همین دلیل باعث شده که محیط اطراف این آبشار همچنان بکر و جذاب باقی بماند.

کمی جلوتر از این آبشار، آبشار دیگری نیز وجود دارد که به آبشار شوی دوم شهرت دارد و در شکلی متفاوت زیبایی خود را به نمایش می­‌گذارد. اگر هم به فکر مساله‌ی اقامت در این منطقه هستید؛ می‌­توانید در مسافرخانه‌­ها و هتل‌­های شهر دزفول اقامت داشته باشید و از طریق سایت شب، بهترین مکان را انتخاب کنید. البته برخی قصد کمپ زدن خواهند داشت که با توجه به طبیعت وحشی این منطقه، بهتر است نکات ایمنی را رعایت کنید.

دیگر مکان جذاب دزفول، دره‌­ی کول خرسان (یا دره‌­ی ارواح)، یکی از جاذبه­‌های کمتر دیده­ و شناخته شده‌­ی ایران، است که سفری ماجراجویانه و در عین حال بسیار خطرناک را در پیش روی شما می‌­گذارد. برای رسیدن به دره­‌ی کول خرسان باید سختی بسیاری را تحمل کرده و با پای پیاده مسیر زیادی را بپیمایید. در مسیر پیمایش از کنار دریاچه‌ی سد دز و قلعه‌ی شاداب و دره‌­ی اشکفت زرده عبور می­‌کنید. فضاهای تنگ و وهم انگیز، مسیرهای آبی و حوضچه­‌ی گهر در کنار رودخانه­‌ی دز و گرداب مرگ از نکات ویژه­‌ی این مسیر خاص است.

سخن پایانی

البته که نقاط دیدنی خوزستان به همین چند مورد، محدود نمی­‌شود. در این مقاله سعی شد تا جای ممکن نقاطی جذاب از این استان به نمایش گذاشته شود. واقعیت این است که برای سفر به کل مناطق دیدنی این استان باید زمان زیادی را اختصاص دهید؛ چرا که جاذبه­‌های گردشگری در سفر به خوزستان یکی دو تا نیست. پس یا برنامه‌­ای چند روزه برای سفر به خوزستان لحاظ کنید یا اینکه برای چند بار سفر به خوزستان خود را آماده کنید. مطمئنا در هر صورت پشیمان نخواهید شد!

قطعا برای افرادی که بومی این استان نیستند یا هیچ آشنایی در خوزستان ندارند؛ پیدا کردن اقامتگاه‌­های معروف یا مسافرخانه‌­ها و خانه­‌های اجاره‌­ای سخت خواهد بود. وبسایت شب این امکان را برای شما فراهم آورده است که بتوانید در هر شهری از استان خوزستان، محل اسکانی مطابق با نظر خود بیابید. ویلا، سوئیت و آپارتمان­‌هایی در سرتاسر استان وجود دارند که پذیرای شما و همراهان گرامی­تان خواهند بود.

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

آخرین دیدگاه‌ها

با موفقیت انجام شد.

متاسفانه خطایی در ارتباط با اینترنت به وجود آمد. مجدد تلاش کنید.

وبلاگ شب will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.