ماجراجویی در ایران به پیشنهاد مجله گاردین

گاردین ایران

ایران کشوری است پر از جاذبه های تاریخی و طبیعی ولی به دلایل مختلف آن طور که باید در جهان شناخته نشده و بسیاری نگاهی کاملا متفاوت به سرزمین ما دارند؛ نگاه هایی اغلب نامناسب و اشتباه. ما ایرانی ها به خوبی می دانیم که ایران چقدر می تواند برای گردشگران شگفت انگیز باشد؛ از جنگل های بکر و سرسبز شمال گرفته تا مناطق خشک و بیابانی که بر سینه ی ایران قرار گرفته اند و بعد از آن جنوب همیشه گرم و زیبا.

چندی پیش مجله ی بریتانیایی گاردین مطلبی را تحت عنوان ۱۰ ایده ی برتر برای تجربه ی سفری ماجراجویانه به ایران منتشر کرد که قرار است در ادامه آن را باهم مطالعه کنیم. در این مطلب با ایده هایی جالب و متنوع آشنا می شویم که در اقصی نقاط ایران قابل انجام می باشند.

 

۱) فرهنگ و معماری

مساجد و مراکز مذهبی شهر زیبای قم، تخت جمشید در شیراز و معماری شگفت انگیز خانه ها در اصفهان، باغ های کاشان، آرامگاه های شاعرانی چون حافظ و سعدی در شیراز و مسجد نصیرالملک و … همگی در ترکیبی خاص با معماری ایرانی و اسلامی ساخته شده اند. زمانی که شما خود را در برابر عظمت و شکوه به جا مانده از تخت جمشید می یابید حیرت زده می شوید و با خود فکر می کنید که چقدر مردمان آن دوره از ایران پیشرفته و دارای سبک معماری ویژه و خاصی بوده اند که توانسته اند چنین بنای زیبایی را بسازند.

در تمام شهرهای ایران می توان ردپایی از فرهنگ و معماری کهن این مردمان را بیابید.

۲) دشت کویر و لوت

دشت لوت یکی از گرمترین و خشک ترین مناطق سیاره ی زمین به حساب می آید و زمین های آن را تپه ها، شنزارها و نمکزارها تشکیل داده اند. در قسمت هایی از آن به هیچ عنوان نمی توان عبور کرد و امکان گم کردن مسیر و یا حتی گرفتار شدن وجود دارد تا جایی که در سفرنامه های مارکوپولو نامی از این دشت به میان آورده شده است.

ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی دارای بیابان ها و  دشت های زیادی می باشد که هر کدام در منطقه ای خاص دارای ویژگی هایی منحصر به فرد هستند. کشور ایران به راحتی می تواند از این جاذبه های طبیعی استفاده ها صنعتی و گردشگری زیادی کند ولی ابتدا باید بسترهای بهره برداری ایجاد شده و سپس قدم های دیگر برداشته شود.

در کنار لذت بردن از زیبایی های بیابان های ایران تورهای آفرود نیز وجود دارد که تجربه ای هیجان انگیز خواهد بود.

۳) حماسه و تاریخ

در بیشتر کوهستان های ایران می توان روستاها و قلعه های تاریخی را یافت که روزگاری مردانی شجاع برای حفظ آزادی و دفاع از ایران با دشمنان می جنگیدند و در نهایت نیز در همین راه کشته شده اند. کشور ایران در طول تاریخ مورد هجوم دشمنان زیادی قرار گرفته اند، از مغول ها به رهبری چنگیزخانرفته تا اعراب و … ولی هیچگاه هیچ یک از این متجاوزان نتوانسته اند فرهنگ و تاریخ اصیل ایرانی را بطور کامل دچار دگرگونی کنند و می توان گفت فرهنگ آن ها توسط فرهنگ ایرانی تغییر یافته و همیشه ایرانی ها برنده بوده اند.

از شمال تا جنوب در مسیر روستاها و قلعه های زیادی را می توان یافت. مانند قلعه بابک و …

۴) کوله گردی ( Backpacking )

گفته می شود در ایران نمی توان بصورت انفرادی سفر کرد ولی به هیچ عنوان واقعیت ندارد. در سال گردشگران زیادی بصورت کوله گردی وارد ایران می شوند و از سفر خود بسیار لذت می برند. البته بهتر است که این گردشگران گروهی سفر کنند زیرا هم خودشان لذت می برند و هم امنیت بیشتری دارند. افرادی که سفر به سبک کوله گردی را دوست دارند ایران می تواند مقصد بسیار مناسبی محسوب شود.

هزینه ی سفر در داخل ایران زیاد نیست و اگر ارز خارجی به همراه خود بیاورند و به ریال ایران تبدیل کنند مطمئنا از ارزش پول خود شگفت زده خواهند شد.

این افراد کوله گرد باید قبل از سفر به ایران اطلاعات کافی در تمامی زمینه ها را کسب کنند.

۵) سفر از ترکیه به ایران با قطار

سفر با قطار از ترکیه به ایران ماجراجویی ها را به دنبال دارد؛ مسافران بعد از سوار شدن به قطار در آنکارای ترکیه، به تهران می آیند و ماجراجویی در تهران را با بازدید از اماکن تاریخی تهران تجربه می کنند. بعد از آن به اصفهان می روند و نصف جهان را می بینند. بعد از آن یه یزد می روند. در یزد می توانند از زیبایی های این شهر تاریخی مثل معماری منحصربفرد کویری که دارد دیدن کنند.

و اما حسن ختام سفر؛ رسیدن به شیراز است و بازدید از شهر فرهنگ و ادب.

۶) عراق و ایران

تنها با برنامه ریزی در ۱۶ روز می توانید از عراق به سمت ایران حرکت کرده و با تاریخ و معماری این منطقه آشنا شوید. از شهر بابل افسانه ای گرفته تا کوفه و اوروک و تخت جمشید در شیراز. جالب است که بدانید اگر به مطالعه درباره ی بناهای تاریخی ایران و در کل منطقه ی خاورمیانه بپردازید به یک ریشه ی واحد خواهید رسید و آن در بین النهرین می باشد.

نوع و سبک معماری تمامی این بناها در طول تاریخ شاید دچار تغییر شده باشند ولی کاملا شباهت هایی واضح را می توان میان آن ها یافت.

۷) کوه دماوند

۴ روز طول می کشد تا به قله ی دماوند برسید. این قله بلندترین در کشور ایران به حساب می آید و ارتفاعی برابر با ۵۶۷۱ متر دارد. در اصل باید ۷ روز برنامه ریزی کرد چون مطمئنا نیازمند به استراحت و بازیابی قوا برای رسیدن به قله در طول مسیر خواهید بود. دماوند تنها برای داشتن بلندترین قله مشهور نیست بلکه در اطراف آن می توان دشت و دره هایی سرسبز و زیبایی را یافت که تهرانی ها برای فرار از شهر وشلوغی آن آخر هفته ها و یا تعطیلات به آنجا سفر می کنند.

دماوند کوهی آتشفشانی به حساب می آید که سالیان سال است خاموش آرامیده ولی طی چند سال اخیر نگرانی هایی درباره ی فعال شدن دوباره ی آن به گوش می رسد.

۸) اسب سواری در ایران

تورهایی وجود دارد که شما می توانید به مدت ۱۰ روز در طبیعت و دشت های شگفت انگیز ایران اسب سواری کنید. تصور کنید سوار بر اسبی اصیل و ایرانی هستید و به همراه چند تن دیگر که متشکل از گردشگران و افراد محلی هستند در طبیعت بکر ایران در حال اسب سواری هستید. هر از گاهی هوا ابری می شود و بارانی آرام می بارد و باز دوباره خورشید از پشت ابرها بیرون می آید و می درخشد.

در کنار لذت اسب سواری شما می توانید شب ها با برپایی کمپ از غذاهای لذیذ ایرانی و موسیقی سنتی لذت ببرید.

این سفر بسیار لذت بخش و خاطره انگیز خواهد بود.

۹) اسکی در ایران

دیزین در ارتفاع ۳۶۰۰ متری و شمشک در ارتفاع ۳۰۵۰ متری از مشهورترین پیست های اسکی در ایران به حساب می آیند که با داشتن هتل و رستوران هایی مناسب در فصل زمستان بسیاری را به سوی خود جذب می کنند. هر دوی این پیست ها در نزدیکی تهران قرار گرفته اند و تهرانی ها بیشتر بازدیدکنندگان را تشکیل می دهند. از دیگر پیست های ایران می توان به پولاد کف در ۸۵ کیلومتری شهر شیراز اشاره کرد که در ارتفاع ۳۴۰۰ متری قرار گرفته و نور خورشید با تابش خود بر روی برف ها منظره ی شگفت انگیزی را بوجود می آورد.

در سال های اخیر ورزش اسکی از محبوبیت بیشتری در میان جوان ها برخوردار شده و تقریبا ورزشی گرانقیمت به حساب می آید.

۱۰) فستیوال ها

مراسم های مذهبی و فرهنگی زیادی در ایران طی سال رخ می دهد که ریشه در تاریخ مردمان این کشور دارد. بعد از گذشت سالیان سال هنوز مردم با جدیت و علاقه ای خاص اقدام به برگزاری این جشن ها و مراسم می کنند. هریک از این مراسم ویژگی های خاص خودشان را دارند و با مطالعه ی آن ها به نکات جالبی خواهید رسید. از این فستیوال ها می توان به گل و گلاب در کاشان، چک چک در یزد که مراسمی مختص زرتشتیان است اشاره کرد.

در اقصی نقاط ایران چنین جشن ها و مراسمی برگزار می شود و گردشگران می توانند از آن ها لذت ببرند.

چهارشنبه سوری نیز در سراسر ایران برگزار می شود.

 

نظر شما درباره ی این ایده های سفر به ایران چیست؟

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

https://www.shab.ir

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

آخرین دیدگاه‌ها

با موفقیت انجام شد.

متاسفانه خطایی در ارتباط با اینترنت به وجود آمد. مجدد تلاش کنید.

وبلاگ شب will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.