همه چیز درباره حشرات آزاردهنده شمال

2

شهرهای شمالی همیشه مقصد پرطرفدار گردشگران شناخته میشوند. بسیاری از مسافران ترجیح میدهند در روزهای تعطیل و آخر هفته، از ماسال و بندر انزلی گرفته تا جنگلها و جاده های گرگان را برای استراحت و تفریح انتخاب کنند.

این در حالیست که فضای مرطوب و جنگلی این خطه باعث رشد گونه های مختلفی از حشرات شده است. حشراتی که در بعضی موارد افراد بومی را هم راحت نمیگذارند. گرچه برخی از این حشرات در شهرهای دیگر هم وجود دارند اما تعدادی از آنها تنها در مناطق شمالی دیده میشوند.

در اینجا شما را با برخی از این حشرات و نحوه مقابله با آنها آشنا می کنیم :

 

دراکولا

احتمالا اسم عجیب این حشره پیش از این به گوشتان خورده است. دراکولا گونه ای از بندپایان است که با نام علمی پدروس شناخته میشود.

از لحاظ ظاهری این حشره به مورچه های بزرگ شباهت دارد. با این تفاوت که بدنِ آن به دو رنگ مشکی و قرمز- قهوه ای دیده میشود. این حشره معمولآ در شالیزارها یا خانه هایی که رطوبت بالایی دارند زندگی میکند.

اما جالب است که دراکولا برخلاف دیگر حشرات نیش نمیزند. بلکه زمانی که روی پوست قرار بگیرد سمی را ترشح میکند که به درد و زخم شدید منجر میشود.

پوست افراد در برابر سم این حشره واکنشهای متفاوتی نشان میدهد. اثر ترشح این حیوان برای برخی ممکن است به صورت تاول و جوش و برای برخی دیگر به صورت زخم و خارش نمایان شود.

دراکولا معمولآ در بهار و تابستان شیوع بیشتری دارد.

پیشگیری و درمان

بهترین راه برای در امان ماندن از ترشحات این حشره این است که از لباس آستین دار استفاده کنید. با پای برهنه و بدون جوراب در فضای سبز تردد نکنید و اگر قرار است در فضای باز بخوابید، پشه بند بزنید.

اگر حشره را روی سطح دیوار یا زمین مشاهده کردید، از تماس مستقیم با آن خودداری کنید. میتوانید با دستکش حشره را بگیرید و به طبیعت بیندازید. فراموش نکنید که دست زدن به دراکولا میتواند باعث انتقال سم این حشره به پوست شما شود. پس کشتن حشره روی پوست خود را فراموش کنید.

درمان قطعی برای سم این حشره وجود ندارد و اگر دچار زخم وتورم شده اید باید صبر کنید تا بعد از گذشت زمان پوستتان به حالت اول برگردد.

بهتر است محل گزیدگی با آب و صابون یا الکل سفید شسته شود و در صورت لزوم کمپرس یخ روی محل گزیدگی قرار گیرد. نقطه گزیده شده را هرروز تمیز و خشک نگه دارید.

به هیچ وجه نقطه آسیب دیده را لمس نکنید. حواستان باشد که با خارش و لمس منطقه زخم شده، امکان گسترش بیشتر سم به دیگر نقاط بدن تشدید میشود.

عنکبوت

زندگی عنکبوتها تنها مختص به مناطق شمالی نمیشود. ممکن است در گوشه ای از خانه خود هم رد پای این حشره را دیده باشید. اما در شهرهای شمالی این امکان وجود دارد که با گونه های متفاوت و بزرگی از آنها رو به رو شوید.

اما خبر خوب این است که معمولآ عنکبوتها نیش ضعیفی دارند و ممکن است با وجود گزیده شدن از طرف یک عنکبوت بازیگوش، اتفاق خاصی برایتان نیفتد.

به هرحال بهتر است اگر نسبت به وجود این حشره حساسیت دارید، آن را گرفته و در طبیعت رها کنید. فراموش نکنید که عنکبوتها از گونه های نادر و مفید جانوران در طبیعت هستند پس از کشتن آنها خودداری نمایید.

پیشگیری و درمان

در صورت گزیده شدن توسط عنکبوت و احساس سوزش و قرمزی در پوست، باید محل زخم شدگی را با آب و صابون بشویید. استفاده از کمپرس یخ هم میتواند از تورم و درد جلوگیری کند.

همچنین میتوانید برای اطمینان از بهبودی به مراکز درمانی و بیمارستان مراجعه کنید.

پشه

همگی تجربه پشه زدگی را داشته ایم و میدانیم حضور این حشره تا چه حد میتواند آزار دهنده باشد. پشه ها به ویژه در نقاط پر آب و مرطوب زاد و ولد میکنند و گاهی به ویلاها و خانه های شمالی یورش میبرند.

نیش پشه می‌تواند باعث خارش، تورم و قرمزی پوست شود و حتی برخی بیماری ها را منتقل کند. بنابراین باید نسبت به کنترل و پیشگیری از نیش این حشره برخی نکات را رعایت کرد.

پیشگیری و درمان

بهترین و موثرترین راه برای پیشگیری از ورود پشه ها استفاده از پنجره های توری است. همچنین میتوانید در صورت خوابیدن در فضای باز از پشه بند استفاده کنید.

در صورت پشه زدگی و مشاهده خارش و قرمزی و التهاب، میتوانید از برخی درمانهای خانگی استفاده کنید. مالیدن کمی شیر بر روی سطح آسیب دیده تورم ناشی از نیش زدگی را کاهش میدهد.

روغن اکالیپتوس، روغن درخت چای و روغن استخطوس(در صورت حساسیت نداشتن) یکی دیگر از راه های درمان این اتفاق است. مالیدن یخ، الکل یا صابون هم میتواند از راهکارهای بهبود جای پشه زدگی باشد.

هزارپا

در سالهای اخیر خبرهای زیادی درباره هجوم هزارپایان به رشت و برخی دیگر از شهرهای شمالی منتشر شده است. این گونه جانوری معمولآ در طبیعت و مناطق سرسبز و مرطوب زندگی میکند.

خانه این حشرات معمولآ در زیر خاک یا درز سنگها و دیوارهاست اما ممکن است به دلیل تغییر شرایط آب و هوایی و بارش باران به سطح زمین بیایند.

گاز هزارپا معمولآ خطرناک نیست و فقط باعث تورم و قرمزی میشود . گزیدگی این حشره به راحتی و با دیدن 2 نقطه نیش در نزدیکی یکدیگر یا تاول قابل تشخیص است.

پیشگیری و درمان

پیش از هرچیز فراموش نکنید که هزارپا هم مثل عنکبوت از گونه های نایاب جانوری شناخته میشود و فواید بسیاری برای طبیعت دارد. بهتر است در صورت مشاهده آنها را در طبیعت رها کنید.

علائم گزیدگی هزارپا در افراد مختلف متفاوت است و میتواند از یک زخم کوچک تا سردرد و حالت تهوع متغیر باشد. به هرحال بهتر است در صورت چنین اتفاقی اول از همه محل آسیب دیده ضد عفونی شود تا احتمال عفونت از بین برود.

قرمزی و سوزش ناشی از گزیدگی معمولآ در زمان کوتاهی از بین میرود. با این حال ممکن است برخی علائم حساسیت و آلرژیک در بعضی افراد دیده شود که در این صورت باید به مراکز درمانی مراجعه کنید.

2 پاسخ
  1. H.aa نظر داده:

    سلام… این مقاله برای اشخاص کم سن و کم تجربه خوبه و در کل کمی ضعیف بود و از حشرات کمی نام برده شد و بهتر بود از داروها و کمک های اولیه تا مراجعه به پزشک توضیح مختصری داده می‌شد… به هر حال ممنون

    1. امیر مسعود نظر داده:

      سلام.. ممنون بابت نقطه نظر شما، حتما در اولین فرصت نسبت به آپدیت و تکمیل این محتوا اقدام خواهد شد

نظرتان را ثبت کنید

ایمیل شما با ثبت نظر نمایش داده نمی‌شود

*