هیچهایک یا رایگان سواری، مرامی همسفر شوید اما قبل از سفر حتما بخوانید!

20

هیچهایک : قسمت اول

از آخرین باری که به سفر رفتید چقدر گذشته است؟ اخیرا به این فکر نکردید که چند روزی را بیخیال کار و بار و زندگی روزمره شوید و دل به جاده بزنید و آب و هوایی عوض کنید؟ احتمالا جوابتان مثبت است ولی بعد از فکر کردن به مخارج سفر بی‌خیال شدید و ترجیح دادید در خانه بمانید. ولی بی‌خیالی و گذشتن از آرزوها سبک زندگی همه نیست. خیلی‌ها به هر طریقی شده برنامه سفرشان را ترتیب می‌دهند و به روش‌های مختلف، دور دنیا را ارزان و آسان می‌چرخند. در سال‌های اخیر بیشتر از گذشته، شیوه‌ها و سبک‌هایی جدید از سفر باب شده که کار را برای افرادی که عاشق ماجراجویی هستند آسان‌تر کرده است.

یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین بخش‌های سفر که معمولا هزینه زیادی هم صرف آن می‌شود، حمل و نقل است. وقتی برای رفتن به جایی برنامه ریزی و مقصدمان را انتخاب می‌کنیم، یکی از اولین مواردی که به آن فکر می‌کنیم این است که با ماشین خودمان به آن‌جا برویم یا بلیت قطار و هواپیما و… رزرو کنیم؟ از دغدغه های دیگر مالی رزرو محل اقامت است که در آینده حتما به ان می پردازیم.

تا به حال به این فکر کرده‌اید که رایگان و بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای یا با پرداخت مبلغ بسیار کمی سوار ماشین شوید و به مقصدتان برسید؟ غیر ممکن است؟ غیر ممکن نیست چون میلیون‌ها نفر قبل از شما این کار را کرده‌اند و دنیا را زیر پا گشته‌اند. به این روش که شما به وسیله آن رایگان سفر می‌کنید هیچهایک (hitchhike) گفته می‌شود. اگر اسمش تا به حال به گوشتان نخورده که امروز با خواندن این مقاله با آن آشنا می‌شوید و احتمال زیاد بی نهایت مشتاق این نوع سفر می‌شوید و وسوسه‌اش حسابی به جانتان می‌افتد. اگر هم که از قبل آشنایی داشته باشید باز خواندنش خالی از لطف نیست و نکات بیشتری یاد می‌گیرید.

 

blogpost-5

 

هیچهایک چیست؟

اگر قرار باشد تعریف مختصر و مفیدی از هیچهایک داشته باشیم باید از شما بخواهیم چشمتان را ببندید و تصور کنید کوله پشتی به دوش کنار جاده ایستاده‌اید. انگشت شست خود را بالا ببرید(نمادی که می‌گوید شما می خواهید هیچهایک کنید)، با روی گشاده و با مهربانی لبخند بزنید تا غریبه‌ای خوش قلب جلوی پای شما ترمز کند و شما را به عنوان همسفر خود بپذیرد و تا یک جایی از مسیرتان برساند. این تعاریف صرفا برای آشنایی اولیه لازم است ولی برای این که شما هیچهایکر شوید کافی نیست. هیچهایک یا رایگان سواری اصول و قواعدی دارد که باید آن‌ها را بدانید تا با آمادگی لازم بتوانید سفری موفقیت آمیز و خاطره انگیز داشته باشید.

مقدمات سفر

قبل از هر چیزی لازم است بدانید برای سفر هیچهایک باید یک ماجراجوی تمام عیار با روحیه بالا باشید. در این نوع سفر قرار است با هزینه‌ای خیلی کمتر از آن چه فکرش را می‌کردید حسابی به شما خوش بگذرد، کلی دوست جدید پیدا کنید، با فرهنگ‌های مختلف آشنا شوید و از این طریق اعتماد به نفستان را بالا ببرید. اما لازم است این را هم بدانید که هیچهایک ممکن است سختی‌هایی مانند ساعت‌ها انتظار برای پیدا کردن سواری، برخورد با راننده نامناسب و… را هم داشته باشد. معمولا پیشنهاد میشود برای رزرو به صرفه محل اقامت از قبل بصورت آنلاین اقدام شود.

اما جای نگرانی نیست چون اگر فوت و فن آن را بدانید می‌توانید به راحتی از پس این کار بربیایید و از سفرتان نهایت لذت را ببرید. با یک سرچ ساده به کلی مطلب مفید درباره این نوع سفر برمی‌خورید ولی اگر کسی از اطرافیانتان اهل سفر است و تجربه هیچهایک داشته حتما با او هم مشورت کنید و از او راهنمایی بگیرید.

blogpost-7

 

چیزهایی که باید از قبل آماده کنیم

۱. یک جفت کفش خوب و مناسب برای ساعت‌های طولانی پیاده روی که زود خسته نشوید.برای هیچهایک نیازمند کفش های راحت هستید.

۲.آب و خوراکی‌های مورد نیازتان را به اندازه کافی همراه داشته باشید تا کمتر مجبور شوید بین راه خرید کنید.

۳.پیش از سفر و هیچهایک حتما از آب و هوای منطقه‌ای که مقصدتان است مطلع شوید تا بتوانید چند دست لباس مناسب بردارید ولی حواستان باشد کوله‌تان زیادی سنگین نشود.

۴.داشتن یک نقشه خوب و باجزئیات از مقصد ضروری است. پیش از شروع هیچهایک روی نقشه مقصدتان و نواحی اطرافش را به خوبی بررسی کنید. این کار در حین سفر هم حسابی به درد شما می‌خورد و در انتخاب مسیر بهتر کمکتان می‌کند.

۵.از پاسپورت و سایر مدارک شناسایی خود حتما یک نسخه کپی و اسکن داشته باشید.

۶.قبل از هیچهایک، حتما راجع به قوانین و اصول هیچهایک جایی که قصد سفر به آن را دارید تحقیق کنید. حواستان باشد که هیچهایک در بعضی مناطق ممنوع است.

۷.یک نکته مهم این است که هیچهایک یا رایگان سواری به معنای رایگان بودن کل سفر نیست فقط قرار است هزینه حمل و نقل رایگان یا خیلی کم شود. برآورد هزینه کنید و برای سایر مخارج خود به قدر نیازتان پول بردارید که دچار مشکل نشوید.

۸. تقریبا از همه جای دنیا از هیچهایک در شب خودداری کنید. ریسک بالایی دارد. اگر غروب و شب به جایی رسیدید جای خواب برای خودتان دست و پا کنید.

 

blogpost-8

 

داشتن همراه و همسفر

اگر ممکن است یکی از دوستانتان که قبلا تجربه هیچهایک داشته یا لااقل دوست دارد مثل شما این نوع سفر را تجربه کند را با خود همراه و همسفر کنید. داشتن یک همسفر که بتوانید با او همفکری و صحبت کنید سفر را آسان‌تر و دلچسب‌تر می‌کند. ضمن این که امنیت شما در کنار فردی دیگر بالاتر می‌رود. اگر هم همسفری ندارید یا مانند خیلی از افراد دیگر تمایل دارید تنها سفر کنید باز هم خیالتان راحت باشد. جای نگرانی نیست چون جسارت و شجاعت شما بهترین همسفرانتان هستند.

 

سخن آخر

در قسمت اول این مقاله سعی کردیم شما را با سفر هیچهایک آشنا و برای آن آماده کنیم. در قسمت دوم مقاله از زمانی که کنار جاده برای هیچهایک ایستاده‌اید تا زمانی که به مقصد برسید در کنارتان هستیم.

 

جای خواب مناسب و ارزان بعد از هیچهایک

20 پاسخ
 1. محمد نظر داده:

  تو ایران عمرااااا
  اگه طرف زن باشه به قصد دیگه ای سوارش میکنن اگرم مرد باشه که اخر مسیر میگن کرایه تون شد فلان قدر!!!

  1. فؤاد جاودان نظر داده:

   خیلی بدبین هستین

   1. وحید نظر داده:

    واقعیته

 2. T نظر داده:

  اینجا ایرانه

  1. فؤاد جاودان نظر داده:

   تو ایران هم همین الان هستند کسانی که همین کار رو میکنند

  2. فؤاد جاودان نظر داده:

   تو ایران هم هیچکایکر وجود دارد

  3. فؤاد جاودان نظر داده:

   خیلی هم جای بدی نیست

 3. بنده خدا نظر داده:

  باسلام دراين دوره زمونه که کسی برای خودش کارمی کنه اگردرحین کاراتفاقی برایش پیش بیاید قانون صاحب کار رامسول جبران خسارت می داندیابارهابوده راننده ای عابری را جهت رضای خدا سوار کرده بعداتفاقی براش پیش آمده عابره ول کن نبوده تادیه شو ازراننده نگرفته حالا تو دنبال سفررایگان می گردی، امروزه ديگه خرهم به صاحبش رایگان سواری نمی ده بعد شما دنبال سفررایگان هستی؟

  1. فؤاد جاودان نظر داده:

   این مدل سفر خیلی به نوع نگاه ادم به زندگی بستگی داره و خب اصولا ادمهای بدبین و محافظه کار از پسش بر نمیاد خیلی ها در دنیا دارن اینجوری سفر میرن حتی تو ایران و اتفاقی هم نمی افته

   1. جواد نظر داده:

    صحبت بدبینی نیست متاسفانه باید قبول کرد به خاطره گران بودن هزینه های زندگی و ناامن بودن شدید جاده ای اصولا ادمها خود به خود بدبین و محافظه کار میشن من دوره دانشجوییم با دو تا از دوستام رفتیم سد .کنار خیابون به یه ماشین که دو تا جوان بزرگتر از ما بودن دست تکان دادیم و سوار ماشین شدیم.
    متاسفانه چون تعداد ما تو ماشین 5 نفر جوان بود در پلیس راه جلویمان را گرفتند و جیبهای دو سرنشین مالک را مثه سارقهای فراری گشتن . قیافه ما هم که تابلو بود ماله چیزی نیستیم اونها هم جوان بودن و شبیه ما.چیزی پیدا نکردن و گذاشتن مارفتیم. یه جا کنار رودخانه وایسادن گفتن بریم پایین هندونه بخوریم و رفتیم پایین.
    جالبه که بدونید پلیس درست حدس زده بود اون دوتا کاپوت ماشین رو بالا زدن و یه مقدار بساط مخدر از تو ماشین درآوردن.فکر کنید اگه پلیس اون مواد و پیدا میکرد ما که مسافر مجانی بودیم قطعا تو اون اتفاق شریک جرم بودیم
    چقدر هم به اون پلیسهای بدبخت فحش و بد وبیراه گفتیم

    1. فؤاد جاودان نظر داده:

     فرهنگ همه کشورها با هم متفاوته اما هیچکایک حتی در کشورهایی که امنیت خیلی بالایی ندارند مانند پرو و برزیل هم انجام میشود
     در پرو شما وقتی وارد رستوران میشوید در بعضی از محله ها کوله شما را به صندلی زنجیر میکنند

     البته اصولا این مدل سفر کردن مناسب افرادی ست که به استقبال هیجان می روند

  2. سام سیستانی نظر داده:

   بله طبق قانون بیمه، سرنشینان خودرو درصورت آسیب دیدگی به درجه یک ها خسارت بیمه تعلق خواهد گرفت.
   با سپاس سام سیستانی
   09353365200

  3. حمیدرضا نظر داده:

   موافقم. یادم میاد از بزرگترا میشنیدم که میگفتند زمان قدیم( نه از اون قدیمااا، زمان قبل انقلاب) وقتی پیت نفت رو میاوردن دم در و کسی خونه نبود پیت رومیذاشتن همونجا جلوی درشون تا اومد برداره. کسی هم دست بهش نمیزد… دزدی به اینصورت نبود. مردم احترام همو بیشتر داشتن… اخلاق و انصاف هم رعایت می شد. همش که دین نبود. از اون زمان به بعد ایران خیلی عوض شد. یعنی از ناخالصی در اومد. دیدین قاطی چیزی خوب نمیشه… مثلا به روغن زیتون روغن مایع قاطی کنن یا به شیر… این هم همونه بنام دین قاطی کردن مارو.. حیف صد حیف… ما که دین داشتیم، ایمان داشتیم، اخلاق داشتیم، انصاف داشتیم، فکر کنم رفاه هم داشتیم حداقل از الان بیشتر. پس دنبال چی بودیم؟!! اونی هم که داشتیم رو هم از دست دادیم که

 4. امین نظر داده:

  من دوست هایی داشتم که از استرالیا اومده بودن ایران. یه زن و شوهر که هر کدوم یه کوله پشتی سبک داشتن و با همون کوله پشتی هاشون دو ماهی بود که از استرالیا به قصد جهانگردی زده بودن بیرون. با همین روش هیچهایک هم سفر می کردن تا هزینه های حمل و نقلشون به کمترین میزان برسه. از شیراز هم با همین روش رفته بودن بوانات و اونجا با هم آشنا شدیم. بعد از گشتن تو بوانات با هم رفتیم سر جاده ، یه تریلی بصورت رایگان بردشون میمند. خیلی هم از برخورد راننده تریلی تعریف کردن و بهشون خوش گذشته بود. قرار بود فقط دو هفته تو ایران بمونن ولی یک ماه سفرشون طول کشید و شهرهای مختلفی رو گشته بودن. اکثر سفرهای بین شهریشون رو هم با همین مدل مرامی سفر می کردن. خلاصه حسابی بهشون خوش گذشته بود و کلی تبلیغ ایران رو برای دوستاشون کرده بودن. البته من از روی احتیاط بهشون توصیه کردم که خیلی به این شکل سفر نکن (تو هر کشوری). شاید به این دلیل که خودم تا به حال این شکلی سفر نکردم. ولی خلاصه اون ها راضی بودن.

  1. فرشاد نظر داده:

   بله چون خارجی بودند مردم ما هم مهمان نواز و عاشق خارجی ها

   1. فؤاد جاودان نظر داده:

    ما هم جز همین مردم هستیم ، شاید برای این مدل رفتار هم باید چاره ای اندیشید.

  2. hitchhike نظر داده:

   چون مرغ همسایه غازه … ولی اگر ایرانی باشی سوار شدن با خودته ولی پیاده شدنت با خداست !

 5. داریوش آشوری نظر داده:

  سلام به همه عزیزان-در اسلام داریم اگر کسی پول سفر ندارد یا بی پول شده به هر شهری میرود مردم ان شهر باید کمکش کنند.پول سفر وآذوغه یا تو راهی سفر .حالا اگر نگاه ما یا فکر ما خراب باشد هزار راه خلاف را در نظر میگیریم .بیاییم فکر کنیم اینها برادر خواهر زن وبچه وفامیل خودمان هستند وافکار پلید را کنار بگذاریم .البته دقت وحواس مان را جمع کنیم تا در دام مشکلات بعدی گرفتار نشویم.کمک کردن خصیصه ومیهمان نوازی رسم ایرانی هاست وجوان مردی حکم میکند با نیت خوب این کار را انجام دهیم.در اربعین وراه پیمایی بزرگش مردم عراق وطایفه های عشایرش کمک های بزرگی به زوار میکنند واز دل وجان خودشان وفامیلشان برای زوار سنگ تمام می گذارند غذا .استراحت.پول سفر.حمام.شستن لباس ها.ماساز وخیلی از مسایلی که ما غافل شده ایم را آنها در این ایام ده روزه انجام می دهند وتمام سال کار می کنند تا این ایام به زوار کمک کنند وبرایشان خرج می کنند .بیاییم نگاه مان وفکرمان وعمل مان را بهتر کنیم ودعا کنیم که به فساد الوده نشویم.ذهن خراب وبیمار اولین پرتگاه در وادی تباهی است.توفیق همگان را خواستارم.یاعلی (ع) مددی کن.

 6. سام سیستانی نظر داده:

  خیلی م خوب. سوژه خوبی برای مستندسازی ست.
  09353365200

 7. Ata نظر داده:

  سلام من اتفاقی یبار از خود یکی از این هیچهایک ها آشنا شدم و دیدم هزینه اقامت در شهرم نمیدن و بجاش تو اون مدت اقامت تو یه مغازه کار میکنن پاره وقت و شب رو اونجا ساکن میشن
  تا به حال نشنیده بودم ولی ایشون دور ایران رو میگشت و برای یه شرکتی کار میکرد و هیچ در آمدی بهش نمیدادن فقط هزینه رفت آمد و اقامت
  حالا تو تبریز سوئیت میخواستن که ما براشون تهیه کردیم

نظرتان را ثبت کنید

ایمیل شما با ثبت نظر نمایش داده نمی‌شود

*