یه مقصد هیجان انگیز جزیره هرمز

  • توسط فؤاد جاودان
  • ۴ سال قبل
  • 0
اجاره خانه محلی در جزیره هرمز

هر وقت صحبت از شگفتی ها و مناظر حیرت انگیز دنیا میشه، حرفی از جزایر زیبا و دست نخورده ی ایران در آبهای خلیج فارس هم به میون میاد. جزیره ی هرمز که یکی از سوگلی های جزایر خلیج فارس محسوب میشه، با عجایب و شگفتی های مختص به خودش میتونه یه منطقه ی جذاب و دیدنی برای آدم های ماجراجو و اهل سفر باشه. تیم شب سفری به جزیره هرمز به منظور تهیه گزارش برای آشنایی بیشتر شما از دیدنی های این منطقه ترتیب داده.

شگفتی های جزیره هرمز

در این مطلب میتونید با جزیره هرمز و جاذبه های حیرت انگیزش آشنا بشید

هرمز، جزیره ای به مساحت ۴۲ کیلومترمربع در ورودی خلیج فارس و در ۸ کیلومتری بندر عباس واقع شده. به دلیل موقعیت جغرافیایی و نزدیکی به تنگه هرمز از لحاظ بازرگانی و راهبردی اهمیت زیادی دارد. فاصله ی این جزیره از جزیره ی قشم با قایق تندرو و در حالت طبیعی آب و هوایی حدود ۳۰ دقیقه است.اما فاصله ی بندر عباس تا هرمز بیشتر از ۳۰ دقیقه است.

اگه قصد دارید از بندرعباس به سمت جزیره هرمز حرکت کنید، بهترین مسیر اینه که سوار قایق های قشم بشید و از قشم لنج های مسافربری مخصوص هرمز رو سوار شید که در روز دو بار به این جزیره رفت و برگشت دارن. اینطوری هزینه های سفرتون هم کمتر در میاد.

ساحل جزیره هرمز

جزیره ی هرمز پر از شگفتی های مختلفه که باعث میشه کمپ زدن در هر نقطه ای از اون ویژگی ها و دیدنی های منحصر به فرد خودش رو داشته باشه. اگر قصد و وسابل کمپ زدن دارید سعی کنید جایی کمپ بزنید که فاصله ی زیادی تا دریا نباشه و بتونید هر وقت که اراده کردید از زیبایی و شکوه موج ها لذت ببرید. اگر با خانواده و کودکان هستید و کمپ زدن برای شما مناست نیست و در عین حال برای صرفه جویی در هزینه های خود قصد رفتن به هتل را نیز ندارید ، پیشنهاد شب به شما اجاره خانه ها، ویلاها و اقامتگاه های شخصی/محلیست که در سایت شب برای راحتی شما یکجا جمع آوری شده. شما به راحتی با دیدن عکس ها و مطابقت با بودجه و رزرو آن لاین این مرحله از سفر را نیز با خاطره خوش پشت سر خواهید گذاشت.

صخره های زیبای جزیره هرمز

مهم ترین خصلت هرمز، رنگی بودن خاک ساحل و جزیره و دره ی نمکی در این جزیره است ، حدود سه ساله که در نیمه ی دوم سال که فصل مناسب سفر به مناطق جنوبی است هنرمندان با استفاده از خاک های رنگی این جزیره فرش خاکی هرمز رو بر زمین ترسیم می کنند.

425302826_17775557296966489861 429716815_17634222347429301953

همچنین کوچکی جزیره ی هرمز یکی از خصوصیات جذاب این جزیره محسوب میشه . وجود جاده ی ساحلی به ما این امکان رو میده که از همون جایی که از قایق پیاده میشیم ،بتونیم با سه ساعت پیاده روی ، یا با استفاده از دوچرخه های موجود ، دور جزیره بگردیم و دوباره برگردیم سر جای اولمون .این جزیره با مقیاس انسانی ای که داره می تونه برای دوستداران طبیعت بسیار جذاب باشه ،چون میشه تا دورترین نقطه اش پیاده بری و برگردی، بدون اینکه به ماشین احتیاجی باشه.

دشت کوچک هرمز زیستگاه آهو های زیادی هست و در صورتی که به اونها آسیبی نزنیم می تونیم تا نزدیکی اونها جلو بریم. حتی ممکنه ببینید یکی از این آهو به سمت کمپتون اومده تا کمی توی خوراکی هاتون فضولی کنه!:دی

ساحل و دریای هرمز فوق العاده تمیزه و از یه قسمت تا قسمت دیگه اش، کلی دیدنی های جدید میتونه بهش اضافه بشه. خرچنگ های کوچکی که روی صخره ها زندگی می کنن، یا پوشش مرجانی فوق العاده زیبای کف دریا، همه بخش هایی از عجایب این جزیره به حساب میان. شنا کردن در خلیج فارس در کنار ساحل ماسه ای رنگارگ این جزیره در هوای خنک پاییز یا بهار و غواصی در آبهای سطحی و مشاهده ی آبزیان در مد و مرجان ها هم میتونه یک تجربه ی خوب باشه.

425223556_11197220311478675939

جنگل های مانگرو با پوشش حرا، اجتماعی دست کاشت است و بر یک پهنه ی گلی قرار دارد و زیستگاه ۲۰ گونه پرنده ی آبزی وکنار آبزی محسوب میشه. به دلیل خاک نمکی وآب های شوردر این جزیره گونه های گیاهی جز این گونه به ندرت یافت میشه اما این گونه به دلیل مکانیزم ویژه ای که برای مقابله با شوری آب های دریایی داره در سواحل گرمسیری و نیمه گرمسیری یافت میشه .و دیدن این پوشش گیاهی عجیب هم ،خالی از لطف نیست.

جنگل_های_ماگرو

یکی دیگه از جاذبه های این جزیره مخصوصا برای علاقمندان علوم ژئومورفولوژی تنوع بالای سنگ ها و کانی های موجود در این جزیره است.قسمت عظم جزیره رو گنبد نمکی تشکیل میده .و در بخش های جنوبی سنگ نمک و سنگ های دیگه به شکل بلور های عظیم موجوده.

فرش خاکی زیبا اما مضر برای محیط زیست

حتماً تا به حال اسم فرش خاکی هرمز را شنیده اید و تصاویر آنها را دیده اید. فرش های بزرگ و زیبایی که با خاک های رنگی جزیره هرمز توسط هنرمندانی خوش ذوق روی ساحل نقش می بندند تا نوازشگر چشم همگان باشند. پنجمین فرش خاکی هم در بهمن ماه همین امسال روی ساحل هرمز ساخته و رونمایی شد. طراحی این فرش به وسعت ۱۶۰۰ مترمربع با استفاده با استفاده از خاک های رنگی جزیره از اول بهمن ماه آغاز شده است. این فرش از لحاظ طرح و ابعاد نسبت به دیگر فرش های خاکی اجرا شده متفاوت است و حدود ۴۰ تا ۶۰ هنرمند از سراسر کشور در اجرای آن همکاری دارند. اما این تنها یک روی سکه است. این خاک های رنگی نایاب و با ارزش هستند و برداشت بی رویه آنها به محیط زیست و اکوسیستم طبیعی جزیره آسیب می زند. این فرش های خاکی تنها برای یک روز ساخته می شوند و بعد از آن چندین تن خاک جمع آوری شده توسط آب دریا از بین می رود. در ضمن این فرش هزاران نفر را به جزیره می کشاند که وجود جمعیت به این زیادی برای جای به این کوچکی خود آسیب های زیست محیطی زیادی به دنبال دارد که از آن جمله می توان به پراکنده شدن مقدار زیادی زباله توسط گردشگران اشاره کرد. هر سال هم ابعاد این فرش ها بیشتر می شود و باعث نگرانی بیشتری در مورد برداشت خاک ها می گردد. این درست است که با پهن شدن این فرش های خاکی نام جزیره هرمز در صدر اخبار قرار می گیرد اما باید دید با این اوضاع چه آینده ای برای محیط زیست جزیره و خاک های ارزشمندش رقم خواهد خورد و آیا صدمه دیدن محیط زیست جزیره و تمام شدن منابع خاکی به صدر اخبار می ارزد یا خیر. این نکته را از یاد نبریم که حفظ محیط زیست اصلی ترین رکن گردشگری است و جزیره هرمز هم از این قاعده جدا نیست.

فرش خاکی رنگارنگ در جزیره هرمز

یکی دیگه از جذابیت های سواحلی که در کنار کوه و ارتفاعات سنگی در این جزیره قرار دارند وجود غارهای دریایی هست که در جنوب و جنوب غرب جزیره قابل مشاهده اند. این منظره های بکر با صدای آرامش بخش موج ها و تابش نور گرم آفتاب، استراحتگاه های مناسبی برای ماجراجویی هاتون در این جزیره حساب میشن.

رنگ های مختلف خاک هرمز

در مسیر دریایی قشم به جزیره هرمز کوه هایی به رنگ زرد، سفید و قرمز دیده می شه ،کوهی قرمز به نام “گلک”با ارتفاع تقریبا ۲۰۰ متر در جنوب جزیره وجود داره که دارای خاکی خوراکیه و مردم محلی ازخاک سرخ آن به عنوان ادویه استفاده می کنن. همچنین از این خاک درتهیه مواد آرایشی و صنایع سرامیک و رنگسازی هم استفاده میشه .

همچینین دیدن معدن خاک سرخ این جزیره هم مینونه تجربه ی جدیدی براتون باشه.

به عنوان منابع گردشگری تاریخی و فرهنگی جزیره هرمز می شه از برج ناقوس، قلعه پرتغالی ها، ، قصر صورت، خانه زعفرانی، قصر بی بی گل، ویرانه های دارالعلم قدیم، خرابه های شهر قدیم هرمز، برج تیر انداز، و زیارتخانه حضرت خضر نام برد.

و در آخر دیدن موزه و نگارخانه دائمی دکتر احمد نادعلیان رو بهتون پیشنهاد می کنیم، این موزه محلی هست که آثار این هنرمند محیطی شناخته شده و کارهای مشترک با زنان بومی جزیره در اینجا به نمایش در آمده اند. تمامی خاک های رنگی جزیره و کانی ها در موزه دکتر نادعلیان جمع آوری شده و برای مصارف هنری مورد استفاده قرار می گیرند. موزه محلی است که دکتر نادعلیان به زنان جزیره آموزش می دهد تا با خاک های رنگی نقاشی کنند.

مکان موزه در محله ی قدیمی شهر هرمز واقع شده است. برای دسترسی به موزه از مسیر پیاده پس از خروج از اسکله از مسیر ساحلی از بومی ها موقعیت تکیه مولا را بپرسید. در مقابل تکیه مولا کوچه باریکی وجود دارد که اگر به سمت شرق شهر حرکت کنید پس از چند دقیقه پیاده روی به محله ای که موزه در آن وجود دارد می رسید. اگر این مسیر را پیاده طی کنید با فرهنگ بومی و شهرسازی بدوی هرمز آشنا می شوید.

اگر تا به حال مهمان این جزیره زیبا و مردم مهربانش بوده اید، تجربیات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*