• صفحه خانگی
 • >
 • اصفهان
 • >
 • آشنایی با جاذبه های گردشگری اصفهان – قلب ایران در شهر تاریخی اصفهان می تپد

آشنایی با جاذبه های گردشگری اصفهان – قلب ایران در شهر تاریخی اصفهان می تپد

 • توسط مهدی رئوف
 • ۲ سال قبل
 • 1
شهر اصفهان

شاید در واقعیت نتوانیم اصفهان را نیمی از جهان بدانیم، اما می توانیم به جرات آن را یکی از سه شهر پراهمیت کشور محسوب کنیم. آثار تاریخی و فرهنگی شگفت انگیزی در این شهر وجود دارد که باعث شده از آن به عنوان یکی از مهمترین شهرهای تاریخی کشور یاد شود. حضور حدود ۵ اثر از میان ۲۳ اثر ثبت شده در میراث جهانی یونسکو در این شهر می تواند یکی از نشانه های ارزشمند بودن شهر اصفهان باشد. با ماه همراه باشید تا مهمترین جاذبه های گردشگری این شهر و نکاتی طلایی برای سفر به آن را برایتان بازگو کنیم.

مهمترین جاذبه های گردشگری اصفهان را بشناسید!

شهر اصفهان یکی از آن شهرهایی است که به قدری جاذبه گردشگری های فراوانی در آن وجود دارد که محال است با یک سفر طولانی هم بتوانید از پس دیدن آن ها بر بیایید. به همین دلیل ما در ادامه تنها به معرفی برخی از شاخص ترین و مهمترین جاذبه های گردشگری اصفهان می پردازیم.

میدان نقش جهان (میدان امام)

این اثر هنری و تاریخی را می توان مهمترین جاذبه گردشگری در اصفهان دانست. این میدان که میدان مرکزی شهر اصفهان به حساب می آید در دوره تیموریان ساخته شده و در زمان شاه عباس صفوی توسعه یافته است. میدان نقش جهان با ۸۵ هزار متر مربع مساحت به عنوان دومین میدان بزرگ جهان نیز شناخته می شود. اصفهان همواره در دوایر تاریخی مختلف یا پایتخت کشور بوده و یا یکی از مهمترین شهرهای آن محسوب می شده است و میدان نقش جهان هم در زمان شاه عباس، محلی برای برگزاری جشن ها و برنامه های مختلف بوده است.

میدان نقش جهان (میدان امام)

در اطراف میدان نقش جهان جاذبه های تاریخی و گردشگری فراوانی وجود دارند که هر کدام باعث افزایش اهمیت این مجموعه شده اند. این میدان زیبا با ثبت جهانی در سال ۱۳۵۸، از اولین آثاری بود که به جهانیان معرفی شد. هر ساله گردشگران خارجی و داخلی فراوانی از این منطقه زیبا و شگفت انگیز دیدن می کنند.

کاخ چهل ستون

نقطه اوج هنر و معماری در اصفهان در دوران صفویان بود. در این دوران بناهای تاریخی ارزشمندی در این شهر ساخته شد. یکی دیگر از آثار ارزشمند باقیمانده از این دوران، کاخ چهل ستون است که امروزه به عنوان یکی از آثار شاخص گردشگری اصفهان شناخته می شود. این کاخ که در میان یک باغ زیبا و حیرت انگیز ساخته شده مساحتی ۶۷ هزار متر مربعی دارد. این اثر که در میدان امام حسین شهر اصفهان قرار دارد، در حال حاضر به عنوان اثری ملی ثبت شده است، اما هنوز در لیست میراث جهانی یونسکو قرار نگرفته است.

سی و سه پل (پل الله وردی خان)

معماری این پل به قدری شگفت انگیز است که از بهترین آثار ساخته شده در دوران صفوی به شمار می رود. این پل که از مشهورترین آثار تاریخی در تمام ایران نیز به شمار می رود در خیابان چهارباغ (خیابان انقلاب) قرار دارد. علت اینکه این پل به نام پل الله وردی خان نیز شهرت دارد این است که سی و سه پل توسط او ساخته شده است. او از سرداران به نام دوران صفوی بوده است. سی و سه پل نیز همواره محل برگزاری جشن ها و مراسم های بسیاری بوده است.

سی و سه پل (پل الله وردی خان)

سی و سه پل بر سر زاینده رود مشهور ساخته شده و یکی از جاذبه هایی است که سالانه گردشگران خارجی بسیاری را به خود جذب می کند. سی و سه پل همواره مورد تحسین بسیاری از معماران و تاریخ شناسان خارجی و داخلی بوده و هست.

عمارت یا کاخ هشت بهشت

از دیگر آثار بی نظیر تاریخی اصفهان می توانیم به کاخ هشت بهشت اشاره کنیم. جالب است بدانید این اثر نیز در دوران حکومت صفویان ساخته شده، بنابراین جای تعجب نیست اگر دوران پادشاهی صفویان را یکی از تاثیرگذار ترین دوران تاریخی ایران بدانیم. این کاخ و باغی که کاخ درون آن قرار دارد از نظر ساختار و معماری اثری جالب و جذاب به نظر می آید. هر کدام از بخش های این باغ و کاخ در عین زیبایی و طراحی منحصر به فرد به نوعی با یکدیگر در ارتباط اند.

عمارت هشت بهشت که در زمان صفویان به عنوان زیباترین کاخ دنیا شناخته می شده احتمالا برای سوگلی های دربار ساخته شده و نامگذاری آن نیز به همین شکل صورت گرفته است. کاخ هشت بهشت در خیابان باغ گلدسته اصفهان قرار دارد و برای بازدید عموم در دسترس است. نام این اثر نیز در میان آثار ملی ثبت شده دیده می شود.

عمارت عالی قاپو

به سراغ یکی دیگر از آثار مشهور دوران صفوی یعنی عمارت عالی قاپو می رویم. عمارت عالی قاپو که به عنوان ورودی برای قصرهای آن دوران ساخته شده بنایی زیبا و نمادی دیگر از معماری قابل تحسین آن دوران است. با اینکه این بنا در دوران شاه عباس ساخته شده، اما در سال های بعد نیز تغییراتی بر آن انجام گرفته است. با وجود معماری و تزئینات این اثر زیبا جای تعجب نیست که عالی قاپو نیز به عنوان یک اثر ملی ثبت گردیده است.

عمارت عالی قاپو

پل خواجو

پل خواجو نام پل دیگری است که بر رودخانه زاینده رود ساخته شده است. این بنا هم توسط صفویان ساخته شده و شاه عباس دوم آن را ساخته است. این پل که از نظر معماری بنایی فوق العاده محسوب می شود به ثبت ملی نیز رسیده و به عنوان یکی از مشهورترین و ارزشمندترین آثار اصفهان به شمار می رود. در زمان ساخت این پل در مرکز آن ساختمانی برای اقامت موقتی شاه ساخته شده که بیگلر بیگی نام دارد.

دیگر جاذبه های گردشگری و تاریخی اصفهان

در اینجا به معرفی تعداد محدودی از آثار تاریخی و جذاب اصفهان پرداختیم. به راستی اصفهان چیزی فراتر از چند اثر برای ارائه به گردشگران در خود دارد. در واقع تا زمانی که جاذبه های فراوان این شهر را نبینید نمی توانید فلسفه عبارت اصفهان نصف جهان را دریابید. جاذبه هایی همچون منارجنبان، توحید خانه، سردرقیصریه، سارویه، مدرسه چهارباغ و مسجد شیخ لطف الله گوشه ای دیگر از آثار جذاب این شهر زیبا و تاریخی هستند.

بهترین زمان برای سفر به اصفهان

اصفهان دارای تابستان هایی گرم و زمستان هایی بسیار سرد است. دمای هوا در گرم ترین زمان سال به حدود ۴۰ درجه سانتیگراد و در سردترین زمان از سال نیز به منفی ۱۸ درجه سانتیگراد می رسد. این مسئله به این معنی است که ماه های زمستانی و تابستانی را نمی توان بهترین زمان سفر به این شهر دانست. در واقع فصل های پاییز و بهار بهترین فصل سفر به اصفهان و ماه های اردیبهشت و مهر بهترین ماه سفر به این شهر محسوب می شوند.

در ماه اردیبهشت به دلیل پایان یافتن تعطیلات نوروزی و نزدیکی به ایام امتحانات میزان سفرها به این شهر کاهش پیدا می کند و همین مسئله می تواند دلیل خوبی برای کاهش هزینه ها باشد. همچنین در این زمان اصفهان در بهترین وضعیت آب و هوایی قرار دارد. البته اصفهان در فصل زمستان هم زیبایی های خودش را دارد و برخی علاقه مندند در این زمان به این شهر بروند.

بهترین زمان برای سفر به اصفهان

اطلاعات مهم در مورد سفر به اصفهان

شما می توانید از طریق ماشین شخصی، هواپیما، قطار یا اتوبوس به راحتی به اصفهان بروید. از بیشتر شهرهای بزرگ کشور مسیر ریلی به مقصد اصفهان و بالعکس موجود است. همچنین از بیشتر فرودگاه های کشور نیز به سمت این شهر پرواز انجام می شود.

نگرانی از بابت اقامت در اصفهان نداشته باشید. با استفاده از خدمات وبسایت شب می توانید نسبت به اجاره ویلا و یا اقامتگاه اقدام کنید و با توجه به بودجه مورد نظر خود در هر جایی از شهر ساکن شوید.

پیشنهاد می کنیم در سفر به اصفهان از تجربه غذاهای محلی غافل نمانید. غذاهای مشهور اصفهان مانند بریانی و یا خورش ماست برخی از غذاهای محبوب اصفهان هستند که به واقع نمی توان از آن ها گذشت. همچنین رستوران ها و فست فود های زیادی در این شهر وجود دارند که می توانید از آن ها بهره ببرید. برای یک وعده غذای عادی در این شهر نیز همانند پایتخت باید حدود ۱۵ الی ۳۰ هزار تومان هزینه کنید.

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
قبلی «
بعدی »

1 دیدگاه در حال حاضر

 1. خسته نباشید مرسی به خاطر این
  وبسایت فوق العاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*