مهم‌ترین مکان‌های دیدنی منطقه آزاد جلفا را بشناسید!

  • توسط مهدی رئوف
  • ۹ ماه قبل
  • 0
مهم‌ترین مکان‌های دیدنی منطقه آزاد جلفا

جلفا یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی است. جمعیت این شهر طبق آمارگیری در سال ۱۳۹۵ چیزی در حدود ۹ هزار نفر بود و احتمالاً اکنون جمعیت این شهر بیشتر است. جلفا یک شهر مرزی و گمرکی محسوب می‌شود که با کشورهای جمهوری آذربایجان دارای مرز مشترک است. این شهر که در ۱۳۵ کیلومتری شمال تبریز قرار دارد ازنظر موقعیت جغرافیایی و همچنین قرار گرفتن در منطقه آزاد تجاری-صنعتی ارس از اهمیت زیادی برخوردار است.

۱۰ مورد از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری جلفا

شهرهایی که در مناطق آزاد قرار دارند معمولاً در نوع خود گزینه‌های جذابی برای سفر هستند، به‌خصوص اگر در این شهرها جاذبه‌های گردشگری بی‌نظیری هم وجود داشته باشد ارزش سفر به آن شهر چند برابر می‌شود. جلفا شهری است با فرهنگ غنی و بعد از شهر تبریز در استان آذربایجان شرقی دومین مقصد محبوب سفر گردشگران داخلی و خارجی است.

10 مورد از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری جلفا

مراکز خرید و مجتمع‌های تجاری فراوان، جاذبه‌های گردشگری بی‌نظیر و قرارگیری این شهر در مناطق آزاد برخی از مهم‌ترین دلایلی هستند که جلفا را به یک شهر گردشگر خیز تبدیل کرده‌اند.

در ادامه با ما همراه باشید تا مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری و مکان‌های دیدنی جلفا را معرفی کنیم تا در سفر بعدی خود این مکان‌های ارزشمند را از دست ندهید.

۱ – جاده ارس جلفا – از زیباترین جاده‌های کشور

جاده ارس جلفا که یک جاده مرزی است در لیست زیباترین جاده‌های کشور و یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری جلفا قرار دارد. در این جاده علاوه بر اینکه می‌توانید رودخانه ارس را مشاهده کنید از کنار جنگل‌ها و کوهستان‌های سرسبز عبور می‌کنید.

خانه‌های روستایی بسیار زیبایی هم در طول مسیر خودنمایی می‌کنند. حتی خانه‌هایی که در کشور ارمنستان و در منطقه جمهوری نخجوان قرار دارند نیز به‌خوبی قابل‌ مشاهده هستند. درواقع این‌طرف رود شما در جاده حرکت می‌کنید و آن‌سوی رودخانه خانه‌های ارمنستانی قرار دارند.

جاده ارس جلفا  از زیباترین جاده‌های کشور

۲ – رودخانه و سد ارس

رودخانه ارس به‌تنهایی یک از جاذبه‌های گردشگری جلفا که منظره ای بی‌نظیر خلق کرده محسوب می‌شود. این رودخانه که درگذشته با نام آراکس شناخته می‌شده از بلندی‌های هزار برکه در شهر ازروم ترکیه سرچشمه گرفته و تا مناطق مرزی ایران کشیده می‌شود. طول رودخانه ۱۰۷۲ کیلومتر است و از غرب به شرق استان جریان دارد. این رودخانه از ۳ استان اردبیل، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی می‌گذرد.

سد ارس نیز جاذبه گردشگری زیبایی است که بر رودخانه ارس بناشده است و دریاچه زیبایی در پشت سد به وجود آورده است. این سد در ۴۰ کیلومتری شهر جلفا قرار دارد. در این رودخانه می‌توانید انواع ماهیان آب شیرین را ببینید. امکان ماهیگیری نیز وجود دارد.

رودخانه و سد ارس

۳ – پارک ملی کمتال

این پارک ملی ۷ هزار هکتاری در مرز بین‌المللی با جمهوری ارمنستان قرار دارد. به پارک ملی کمتال، کنتال هم می‌گویند. پارک ملی کمتال یک منطقه محافظت‌شده است و از آن برای حفظ گونه‌های گیاهی و جانوری بخش شمال شرقی کشور استفاده می‌شود. این پارک از مشهورترین جاذبه‌های گردشگری جلفا به شمار می رود.

آدرس پارک ملی کمتال: جلفا – سیه‌رود

۴ – آبشار ماهاران و آبشار آسیاب خرابه

این آبشار نیز در مناطق حفاظت‌شده استان آذربایجان شرقی قرار دارد. آبشار ماهاران در کنار رودخانه ارس قرار دارد و با ارتفاع ۱۵ متری‌اش یکی از مکان‌های دیدنی جذاب برای گردشگران داخلی و خارجی این منطقه محسوب می‌شود. در این منطقه می‌توانید چشمه‌های کوچک و بزرگی را مشاهده کنید که باعث حاصلخیزی نسبی این منطقه زیبا شده‌اند.

آبشار آسیاب خرابه

آدرس آبشار ماهاران: جلفا – کناره رود ارس – منطقه حفاظت‌شده کیامکی

آبشار آسیاب خرابه نیز یکی دیگر از آبشارهای زیبای جلفاست که پیشنهاد می‌کنیم حتماً از آن بازدید کنید.

آدرس آبشار آسیاب خرابه: ۳۵ کیلومتری شمال شرق جلفا

۵ – حمام جلفا – نگاهی به جاذبه‌های تاریخی جلفا

جلفا تنها شهر طبیعت نیست، بلکه جاذبه‌های تاریخی زیبایی را هم در خود جای‌داده. این معماری که معماری کاملاً ایرانی دارد یکی از آثار ارزشمند تاریخی جلفاست. سبک معماری این بنا طبق بررسی‌های انجام‌شده توسط کارشناسان به معماری قاجاریان نزدیک است. قدمت آن نیز در حدود ۱۰۰ است. این بنا که در جاده تبریز به جلفا قرار دارد معمولاً مورداستفاده تجار و بازرگانان و کارمندان و کارگران گمرک، نظامیان و مردم ساکن در شهر بوده است.

نکته جالب در مورد حمام جلفا این است که این اثر در سال ۱۳۸۷ به‌عنوان یک از آثار ملی ثبت‌شده است.

آدرس حمام جلفا: جلفا – بین تأسیسات راه ایران و گمرک جلفا

۶ – کلیسای سنت استپانوس – دومین کلیسای مهم ارمنی‌ها در ایران

برای بازدید از کلیساهای جذاب تاریخی نیازی نیست که حتماً به کشورهای همسایه سفر کنید، در همین کشور خودمان و در استان آذربایجان شرقی نیز کلیساهای جذابی وجود دارد که بد نیست از آن‌ها دیدن کنید. شهر جلفا به شهر کلیساها نیز معروف است. این شهر به دلیل نزدیکی به ارمنستان دارای چندین کلیسا است.

کلیسای سنت استپانوس

کلیسای سنت استپانوس یا سن استفانوس مقدس، دومین کلیسای پراهمیت ارامنه در کشور است. بعد از قره کلیسا، سن استپانوس که نام آن از اولین شهید راه مسیحیت در بیت‌المقدس گرفته‌شده اهمیت بسیار زیادی برای ارامنه دارد.

این کلیسا در قرن ۹ میلادی ساخته‌شده است. البته سنت استپانوس به دلیل زلزله تخریب‌شده بود که در دوران صفویه مرمت‌شده است. محل قرارگیری این کلیسا نیز در منطقه‌ای زیباست. در دل طبیعت کوهستان‌های بین جلفا و جمهوری آذربایجان در کنار رود ارس کلیسای استفانوس قرارگرفته.

آدرس کلیسای سن استپانوس: ۱۷ کیلومتری غرب جلفا

۷ – کلیسای چوپان

کلیسای چوپان یکی دیگر از کلیساهای منطقه جلفاست. این کلیسا نیز در غرب شهر جلفا و در نزدیکی رودخانه ارس قرارگرفته است. به این دلیل که این کلیسا محل عبادت چوپان‌های ارمنی ساکن در روستاهای این منطقه بوده به آن کلیسای چوپان گفته می‌شود. نکته جذاب در مورد این کلیسا ساده بودن معماری این کلیسای خالی از زینت است و دلیل آن استفاده قشر معمولی مردم از این کلیسا بوده است.

آدرس کلیسای چوپان: جلفا، ۵ کیلومتری جلفا – سد ارس – بعد از کاروانسرای خواجه نظر

۸ – کاروانسرای خواجه نظر

دوران شاه‌عباس صفوی دوران ساخت کاروانسراهای متعدد در سراسر ایران بود، به‌طوری‌که ۹۹۹ کاروانسرا در این دوران ساخته شد. یکی از مهم‌ترین کاروانسراهای ساخته‌شده در این دوران کاروانسرای خواجه نظر است که در ۵ کیلومتری شهر جلفا قرارگرفته.

کاروانسرای خواجه نظر

نام این کاروانسرا از یکی از ارامنه مشهور و بااعتبار که در جلفا قرار داشته گرفته‌شده است. او جایگاه ویژه‌ای نزد شاه‌عباس صفوی داشته و به همین دلیل در آن زمان به کلانتر ارامنه تبدیل‌شده. این کاروانسرا توسط شاه‌عباس به افتخار وی ساخته‌شده.

آدرس کاروانسرای خواجه نظر: جلفا – کرانه جنوبی رودخانه ارس در نوار مرزی ایران و آذربایجان – کنار پل ضیاءالملک

۹ – پل ضیاءالملک

در کنار پاسگاه مرزی عبارسی پلی به نام پل ضیاءالملک قرار دارد که به‌عنوان یکی از آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. این پل که در دوران پیش از میلاد مسیح ساخته‌شده از اهمیت تاریخی بسیار زیادی برخوردار است. البته علت نام‌گذاری آن به پل ضیاءالملک مرمت آن توسط ضیاءالملک نخجوانی بوده است. این اثر در سال ۱۳۸۱ به‌عنوان یک اثر ملی ثبت شد. از آن زمان پل ضیاءالملک یکی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری جلفا محسوب می شود.

آدرس پل ضیاءالملک: ۶ کیلومتری غرب جلفا

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

آخرین دیدگاه‌ها

با موفقیت انجام شد.

متاسفانه خطایی در ارتباط با اینترنت به وجود آمد. مجدد تلاش کنید.

وبلاگ شب will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.