جاذبه های گردشگری لاهیجان؛ دل در گرو عروس گیلان دارم

0

بریم جاذبه های گردشگری لاهیجان رو ببینیم؟ از اون موقع که اومدیم شمال ایران هنوز به این شهر زیبا نرفتیم، دلم برای دیدن «عروس گیلان» پر می‌کشه، چون ازش چیزهای شگفت‌انگیز زیادی شنیدم  و می‌دونم جاذبه‌های گردشگری منحصر به فردی داره. مگه بهت نگفتم، چند روز پیش رفتم وبسایت شب تا چندتا از مقالاتشونو درباره سفرمون به شمال بخونم، هر چی خواستم پیدا کردم. تا الانم مطمئنم که بارها تو دلت گفتی: «چقدر اطلاعاتش زیاد شده!» ولی خب این به نفع دوتاییمون بود، بالاخره تو راننده هستی و منم راهنمای مسیر، چیزی غیر از اینه؟. اما خُب، نمی‌دونم چرا الان دلم می‌خواد بریم مکان‌های دیدنی لاهیجان رو بینیم، من و تو، دست در دست و نگاه در نگاه هم، بریم؟ آره، چرا که نه عشقم، سریع آماده شو؛ به لاهیجان خوش آمدید.

جاذبه های گردشگری لاهیجان

جاذبه های گردشگری لاهیجان

لاهیجان معروف به عروس گیلان و شهر «بهار نارنج» است که در حدود 167 هزار نفر جمعیت دارد و مردمش عمدتا گیلکی، تالشی، تاتی و کردی صحبت می‌کنند. همچنین، در اطراف لاهیجان زمین‌های کشت چای به فور دیده می‌شود، شاید به همين دليل است که لاهيجان را «سرزمين چای معطر» نیز می‌نامند. این شهر شگفت‌انگیز مملو از مکان‌های طبیعی و تاریخی است و فرصتی را پیش می‌آورد که بتوان با گشت و گذار، هر چه بیشتر به آرامش درونی دست یافت. با این حال، بهتر است بی درنگ سراغ دیدنی ترین مناطق گردشگری لاهیجان برویم:

شیطان کوه

شیطان کوه

این کوه سبز در ارتفاعی در حدود 60 متر در امتداد کوه‌های البرز و بخش شرقی لاهیجان قرار دارد. این کوه به دلیل موقعیت مناسبش در داخل شهر، باعث شده است تا چشم‌انداز بسیار زیبایی به وجود آید.

در این میان، آبشاری زیبا از دامنه کوه به پایین آن جریان می‌یابد که به آبشار شیطان کوه معروف است. در کنار این آبشار، مسیر پله‌رو برای رسیدن به قله وجود دارد که گردشگران می‌توانند به بالای کوه بروند. تنها کافیست با طی 750 گام از آبشار تا قسمت جنوبی پای کوه،  به منطقه‌ پر درخت و سرسبزی به نام «بام سبز» برسید.

همچنین، در پای شیطان کوه، استخری بزرگ به طول 2 کیلومتر و به اندازه 17 هکتار وجود دارد که توسط شاه عباس ساخته شده است. همچنین در کنار استخر بلواری زیبا نیز قرار دارد که دور تا دور آن را احاطه کرده است. این استخر جزیره‌ای زیبا در دل خود دارد که از طریق پلی به حاشیه جنوبی‌اش متصل می‌شود.  

از دیگر جاذبه‌های تفریحی منطقه «شیطان کوه» می توان به تله کابین اشاره کرد. طول آن در حدود 1500  متر است و دارای دو ایستگاه از بام سبز تا قله تاج خروس می‌باشد و ظرفیت خطوط آن در هر ساعت هزار نفر است.همچنین، تله کابین دارای پنج دکل است و نسبت به سطح دریا، ارتفاعی در حدود 350 متر دارد.

موزه شیخ زاهد گیلانی

موزه شیخ زاهد گیلانی

بنایی دیدنی و جذاب متعلق به یک صوفی به نام شیخ تاج‌الدین ابراهیم می‌باشد که معروف به شیخ زاهد گیلانی است. این بنا در واقع آرامگاه اوست که اکنوه به موزه تبدیل شده است که در 4 کیلومتری شهر لاهیجان در استان گیلان و در دامنه‌های کوه و در میان زمینه‌های چای سبز، واقع شده است. او یکی از بزرگ‌ترین صوفیان ایران بود که از شرق خراسان به این ناحیه از لاهیجان تبعید شد. خانواده‌اش در میان معروف‌ترین اشخاص گیلان بودند که کشاورزی پیشه کرده بودند.

معماری آرامگاه شیخ زاهد گیلانی با گنبد هشت ضلعی فیروزه‌ای به اواخر قرن 15 میلادی و متعلق به دوره صفویه است. گنبد، زیباترین ویژگی این بنا است که از سقفی شیب‌دار که اجازه عبور باران را می‌دهد، پشتبانی می‌کند. سطح آن با کاشی های زرد آبی و سفید و با طرح‌های سنتی (گل‌دار) که زیبایی آن را دو برابر کرده ات، پوشانده شده است. همچنین، دیوارهای حیاط 115 سانتی‌متر است که با کاشی‌های هفت رنگ ازدوران قاجار زینت داده شده‌اند.

تالاب سوستان

تالاب سوستان

این تالاب زیبا در 4 کیلومتری جنوب شرقی لاهیجان و در نزدیکی روستای سوستان زیستگاه واقع شده است. چشم‌انداز واقعی تالاب در نور دیر هنگام بعد از ظهر، زمانی که قله‌های اطرافش در آب نمایان می‌شوند، خودنمایی می‌کند. تالاب سوستان با آبی شیرین محلی برای زندگی آبزیان و پرندگان مهاجر است. زیبای بی‌نهایت این منطقه از لاهیجان که در دهستان لیل قرار دارد، باعث شده است مکانی فوق العاده برای جذب گردشگر باشد. نیزارها دور تا دور تالاب را فرا گرفته‌اند و در داخل، گیاهان مردابی و درختان جنگلی، چشم‌اندازی بی‌نظیر را ایجاد کرده‌اند. به طور یقین دوستداران محیط زیست و افرادی که مناطق بکر علاقه دارند، از تالاب سوستان نهایت لذت را خواهند برد. همچنین، در زمان حضور در این منطقه، دوربین عکاسی فراموش نشود.

مسجد اکبریه

مسجد اکبریه

مسجد اکبریه یکی از جاذبه های گردشگری لاهیجان است که دوران سلطنت فتح علی شاه قاجار بنا گشته است. این مسجد از دو قسمت شبستان و وضوخانه تشکیل شده است، همچنین دارای دو طبقه است که هر طبقه 8 ستون دارد. مسجد اکبریه در دو طبقه ساخته شده است و هر سطح دارای 8 ستون است. در طبقه اول، سه درب چوبی قرار دارد که به شبستان باز می‌شود.

شبستان، فضایی در حدود 16 در 25 متر است که با کاشی کاری همراه با نسخ که مزین به آیات قرآنی می‌باشد، دکوراسیون داده شده است. محراب 7 سانتی‌متر پایین‌تر از طبقه شبستان است و دارای کاشی‌های سبز و کتیبه‌های قرآنی است. پنجره های بزرگ در جنب شرقی شبستان، نور را برای فضا فراهم می‌کند.

یک مناره آجر 18 متری در قسمت شمال شرقی مسجد واقع شده است. این مناره هشت ضلعی دارای گنبدی کوچک است که دارای کاشی کاری با الگوهای هندسی در رنگ‌های آبی روشن، زرد، قهوه‌ای تیره و سفید است. ورودی مسجد دارای آجر قرمز و درب‌های چوبی ضخیم است. همچنین، مسجد به عنوان مدرسه مذهبی و محل برگزاری نماز جمعه بنا گشته است.

پل خشتی لاهیجان

پل خشتی لاهیجان

پل خشتی لاهیجان با طول 5 متر، عرض 4.5 متر و ارتفاع 11 متر از آجر و ملات ساروج (مخلوط آهک و خاک رس) ساخته شده است که به عنوان معروف‌ترین بنای تاریخی لنگرود شناخته می‌شود. این پل که در فاصله 10 کیلومتری از شمال غربی لاهیجان واقع شده است به قرن 14 میلادی می‌رسد،  زمانی که سلسله کیائی (1389 تا 1592) بر تبرستان (استان‌های مازندران امروزی، گیلان، گلستان و بخش شمالی سمنان) حکومت می‌کرد. همچنین، پل دارای دو قوس بزرگ و 5 مسیر آب رو دارد که در طول دوره قاجار مورد بازسازی قرار گرفت. پل خشتی لاهیجان در سال 1976 به عنوان میراث ملی ثبت شد.

موزه کاشف السلطنه (موزه چای)

موزه کاشف السلطنه (موزه چای)

این آرامگاه که اکنون موزه چای نام دارد، متعلق به محمد میرزا قاجار قوانلو (چای کار) مشهور به کاشف السلطنه است؛ مردی که کشت چای را به ایران معرفی کرد. در همین مکان او تخصص کاشت چای را به دست و با پیگیری های بسیار توانست مسیر چای به شهر لاهیجان را هموار کند. به طور کلی، کسانی که در این صنعت در گیلان کار می‌کنند، معیشت خود را به این بزرگ مرد مدیون هستند. این بنا در سال 1992 به موزه چای تبدیل شد و در حال حاضر اسناد مربوط به فعالیت‌های کاشف السلطنه در تجارت و تجهیزات کشت چای را در اختیار دارد.

دهکده زیبای چی نی کوته

دهکده زیبای چی نی کوته

نام این روستا با مناظر زیبایش «لانه پرنده» یا چی نی کوته نام دارد. به معنای واقعی کلمه، طبیعت بکر را می‌توان در دامنه‌های پوشیده از جنگل روستا مشاهده کرد. چشم‌انداز منحصر به فرد چی نی کوته در برگیرنده هر آن چیزی است که انسان از طبیعت وجودش می‌خواهد، یعنی آرامش. شکل طبیعی روستا هنوز دست نخورده باقی مانده است و حیواناتی مانند خرس قهوه‌ای، شغال و روباه را در کنار گونه‌های گیاهی مختلف، می‌توان یافت. همراه با پایان بهار و آغاز تابستان، می‌توانید انواع خاصی از تمشک‌های وحشی را در بلندی‌های این روستای زیبا پیدا کنید، قطعا طعم آن را در جایی دیگر نچشیده‌اید.

کلام آخر

حالا فکر کنم خیالت راحت شد، نه؟ از صبح می‌گفتی بریم لاهیجان، بریم لاهیجان. اما دروغ نباشه، از دیدن جاذبه های گردشگری لاهیجان، لذت خاصی بردم. به ویژه با اطلاعات خوبی که داشتی، تونستیم به سرعت جاهایی که می‌خواستیم رو ردیابی کنیم. در کل، می‌دونی چیه؟ از اینکه تو رو در سفر دارم خیلی خوشحالم، اینکه پا به پام هر جا میای و تا می‌توانیم درباره چیزهای مختلف از مناظر طبیعی گرفته تا بناهای تاریخی صحبت می‌کنیم. راستی، دوست داری دوباره فردا بریم یه بار دیگه لاهیجان رو دور بزنیم؟ آره چرا که نه عشقم.

جهت اجاره آنلاین ویلا و آپارتمان در لاهیجان به وبسایت شب مراجعه کرده و با اطمینان خاطر اقامتگاه خود را رزرو کنید.

نظرتان را ثبت کنید

ایمیل شما با ثبت نظر نمایش داده نمی‌شود

*