جاذبه های گردشگری استان اصفهان، گوهر فیروزه‌ای جهان

2

شهرهای بسیار زیبایی در ایران برای سفر وجود دارند، اما استان اصفهان هنوز در وسط قلبم جای دارد. برای تمام زمانی که آنجا بودم، روح معنوی این شهر با جادویش در وجودم رخنه کرده بود و مرا چنان به این سو و آن سو می کشاند که ناخودآگاه از خود دور شده بودم. روزی در دفتر خاطراتم چنین نوشتم: «مگر می توان به اصفهان سفر کرد و افسون زیبایی‌هایش نشد؟ نقاشی های پیچیده موزاییکی مساجد، بازارهای سنتیِ شلوغ، پل های زیبا و میدانی به اندازه همه هنرهای تاریخ، خود به غایت جلوه‌گاه بنیادی ترین عناصر زندگی‌اند»؛ با راهنمای سفر به استان اصفهان، گوهر فیروزه ای جهان همراه باشید.

درباره استان اصفهان

اصفهان استانی برای گردشگری

استان اصفهان با حدود 107،027 کیلومتر مربع مساحت در قلب فلات ایران واقع شده است. آب و هوای این استان نیمه خشک و معتدل است و دمای متوسطی در​​ حدود 16 درجه سانتیگراد دارد. میانگین بارندگی سالانه آن حدود 13 میلی لیتر است، با این حال، استانی کم آب محسوب می شود. از لحاظ جغرافیایی (چهار فصل بودن) اصفهان منطقه ای مناسب برای گردشگری و سفر است که دارای بهار و پاییزی خنک، تابستانی گرم و زمستان سرد است.

اصفهان برای اولین بار به نام ایسپاهان نامیده می شد، زیرا در عصر ساسانی ملتی به نام سپاهان در دشت های حاصل‌خیزی در نزدیکی اصفهان امروزی زندگی می کردند که پس از تجمیع چندین شهر، نام خود را بر شهر جدیدشان قرار دادند. در 19 سال هجری اصفهان توسط ارتش اسلامی بدون جنگ و خونریزی فتح شد.

در طول صد سال بعد، این شهر توسط فرمانداران مختلف اداره می شد و در قرن چهارم میلادی، سلسله زیاریان و آل بویه اصفهان را به عنوان پایتخت سرزمین خود انتخاب کردند. در قرن پنجم، در دوران سلسله سلجوقیان، پایتخت این امپراتوری از رودخانه سیحون تا سواحل شرقی مدیترانه گسترده‌تر شد.

جاذبه های گردشگری استان اصفهان

در سال 789 میلادی، اصفهان توسط ارتش تیموریان قربانی قتل و کشتار وحشیانه شد. سپس در عصر صفویه در قرن 10، اصفهان مرکز تجارت، فرهنگ و صنعت شد. در آغاز قرن 11 (1006 هجری قمری) پایتخت امپراطوری شاه عباس از قزوین به اصفهان منتقل و در حدود یک قرن و نیم به عنوان پایتخت سلسله صفویان تعیین شد. این دوره بیش از هر زمان دیگری به شهرت اصفهان افزود.

اصفهان در طول قرن ها نام های بسیاری داشته است که به این شرح است: آپادانا، آسف هان، اسبهان، اسپاتنا، اسپاهان، اسپدان، اسپینرم، اسپادانه، انشان، بسفاهان، پارتاک، پارتاک، پارتیکان، سپانه، شاهرستان، گابا، گابیان، نصفه جهان (نیمی از جهان) و یهودیه. همچنین این استان به ویژه شهر اصفهان، به نام سپاهان در کتاب شاهنامه و توسط شاعر بلند آوازه ایران «فردوسی» آورده شده است.

اصفهان به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام شناخته می شود و به «نصف جهان» یا «گوهر فیروزه ای جهان» مشهور است. همچنین سومین استان پرجمعیت کشور است و بعد از مشهد، دومین استان توریستی و بعد از تهران، دومین استان صنعتی ایران است.

از شمال با استان های مرکزی، قم و سمنان هم مرز است، از جنوب به فارس و استان های کهکیلویه و بویر احمد، از شرق به استان یزد، از غرب به استان لرستان و از جنوب غربی به استان چهارمحال و بختیاری محدود می شود.

میدان نقش جهان جاذبه گردشگری اصفهان

شهرهای استان اصفهان عبارتند از: آران بیدگل، اردستان، اصفهان، لنجان، شاهین شهر و میمنه، خمینی شهر، خوانسار، سمیرم، فریدان، فریدون شهر، فلاورجان، کاشان، گلپایگان، مبارکه، نین، نجف آباد، شهرضا، انارک و نطنز. همچنین در حدود 2470 روستا دارد.

با توجه به سرشماری سال 2016، جمعیت این استان 5 میلیون 121 هزار نفر بود که حدود 83.3 درصد از ساکنین آن در شهرها و 7/16 درصد در مناطق روستایی زندگی می کنند. همچنین نرخ سواد در استان اصفهان چیزی در حدود 88.65 درصد است.

با ارتفاع 4040 متری، شاهان کوه بلندترین قله استان اصفهان است. این کوه در حدود 20 کیلومتری جنوب غربی شهرستان فریدون شهر و در قسمت غربی استان اصفهان واقع شده است.

جاذبه های گردشگری استان اصفهان

در قرن شانزدهم (دوره صفویان) زمانی که اصفهان برای دومین بار پایتخت ایران بود، به شهری ثروتمند تبدیل شد. در همین عصر دوران جلال و شکوه اصفهان زبان زد عالم گشت. در فرهنگ ایرانی، این شهر به دلیل معماری اسلامی زیبایش، بلوار های بزرگ، پل های سقف‌دار، کاخ ها، مساجد و مناره های منحصر به فردش به نام نصف جهان مشهور است.

بسیاری از مکان های تاریخی اصفهان به دوران صفویه می رسند و در نزدیکی رودخانه زاینده رود قرار دارند.

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان اصفهان

نقش جهان، یکی از زیباترین میدان های جهان است و قطعا اعتبار نام خود را یدک می کشد. هر چهار طرف میدان به شیوه خود چشمگیر هستند و شما قطعا باید حداقل یک روز کامل را برای کاوش در این مکان بسیار جذاب اختصاص دهید. لازم است یکبار در روز و باری دیگر در شب، از نقش جهان دیدن کنید.

چهل ستون

چهل ستون

چهل ستون جایی بود که بازدیدکنندگان و سفیران خارجی جهت برپایی جشن حضور به هم می رساندند. در واقع  این کاخ 20 ستون دارد، ولی به دلیل انعکاس ستون ها در حوض بسیار بزرگ آن به چهل ستون نام گذاری شده است.

مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف الله

این مسجد در قسمت شرقی میدان نقش جهان قرار دارد که به عنوان محفلی خصوصی برای عبادت خاندان سلطنتی به حساب می آمد. تمام مسجد از راهرو ساخته شده است که به سالن نماز اصلی و سالن مطالعه در زیرزمین تقسیم می شود. درون مسجد شیخ لطف الله توسط اشعه های خورشید که از طریق پنجره ها به داخل می تابد، روشن می شود. در واقع، هیچ نور مصنوعی در داخل مسجد وجود ندارد.

مسجد شاه

مسجد شاه اصفهان

این مسجد در قسمت جنوبی میدان نقش جهان قرار دارد که یکی دیگر از نمونه برجسته از استعداد معماری قرن 16 میلادی است. الگو تقارن هندسی کاشی ها با دست به نهایت ظرافت نقاشی شده است و سپس با دقت به هم متصل شده اند تا این شاهکار کامل را تشکیل دهند.

عالی قاپو

عمارت عالی قاپو

عالی قاپو نیز به نام «دولت خانه مبارکه نقش جهان» و «کاخ دولت خانه» نیز مشهور است. معماری باستانی منحصر به فرد این کاخ به دوره صفویه مربوط است. این ساختمان تحت نظارت شاه عباس اول ساخته شد. فرستادگان ویژه شاه عموما به این کاخ آورده می شدند. در اینجا نقاشی های مینیاتوری ارزشمند، آثار هنرمند مشهور زمان «رضا عباسی» و سایر آثار هنری را می توان در این کاخ یافت.

بازار بزرگ

بازار بزرگ اصفهان

این بازار خاص در اصفهان تا کنون یکی از مکان های مورد علاقه بسیاری از گردشگران است. محیط بازار در کوچه خیابان‌های زیبایش نقش بسته است که طیف گسترده ای از سوغاتی ها و صنایع دستی اعم از: فرش، خاتم کاری، مینا کاری و بسیاری دیگر، چشم ها را خیره می کند.

مسجد جامع

مسجد جامع اصفهان

مسجد جامع یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین مساجد باقی مانده در ایران است. شما می توانید از طریق بازار خود را به مسجد جامع برسانید.

این مسجد دارای گنبدی به نام تاج الملوک است که یکی از بهترین گنبدهای آجری می باشد که در ایران ساخته شده است. این گنبد ممکن است کوچک باشد، اما گفته شده است در برابر زلزله بسیار مقاوم است. همچنین حوض و فواره آن در وسط حیاط برای تقلید از خانه کعبه طراحی شده است.

کلیسای وانک

کلیسای وانک

 

کلیسای جامع ارامنه بسیار دور از مرکز اصلی شهر است اما نقاشی های زیبایی کلیسا، قطعا هر گردشگری را به خود فرا می خواند! این کلسیا در نزدیک سی و سه پل است، بنابراین شما می توانید هر دو بنای تاریخی را در یک روز مشاهده کنید.

سی و سه پل

سی و سه پل اصفهان

این پل حدود 300 متر در طول و 14 متر در عرض است که  یکی از شاهکارهای ساخت پل در ایران و جهان است. تحت نظارت و هزینه «الله وریدی خان»، یکی از فرماندهان معروف شاه عباس صفوی ساخته شد.

پل خواجو

پل خواجو اصفهان

این پل تحت نظارت «شاه عباس دوم» ساخته شد. حیاط های آن، دکوراسیون و کاشی کاری ها از جنبه های جالب این پل هستند. همچنین ساختاری در مرکز پل وجود دارد که به نام «بیگلربیگی» شناخته می شود. این همان محل اقامت موقت برای خانواده سلطنتی بود. نام این پل نسخه اصلاح شده کلمه «خواجه» است که عنوان شخصیت های برجسته در دوران صفویه بود.

هشت بهشت

هشت بهشت اصفهان

این ساختمان تاریخی در زمان سلطنت «شاه سلیمان صفوی» ساخته شد. امروزه تنها بخش کوچکی از بنا باقی مانده است. با این حال، می توان به کاشی کاری های زیبا با طرح های جالب که از بقایای این کاخ است اشاره کرد.

منار‌جنبان

منارجنبان اصفهان

این ساختار شامل یک مقبره و دو مناره است که آرامگاه «عمو عبدالله» شخصیت مشهور قرن هشتم است. سنگ قبر تاریخ 716 هجری قمری را نشان می دهد، که همزمان با دوران ایلخاینان است. نکته بسیار جالب در مورد منار جنبان در این است که تنها به تکان دادن یک مناره، مناره دیگر و به عبارتی کل بنا شروع به تکان خوردن می کند.

همچنین چهار باغ، معبد آتش، گورستان قدیم تخت فولاد، باغ پرندگان، پل خواجه و پل شهرستان نیز از مناطق دیدنی و تاریخی این استان زیبا است.

هتل و اقامتگاه

هتل  و اقامتگاه های اصفهان

همانطور که قبلا ذکر شد، اصفهان شهر توریستی است و دارای بسیاری هتل های مدرن و سنتی با کیفیت بالا و قیمت مناسب است. عباسی، کوثر، پیروزی و آسمان از جمله هتل های 5 ستاره ای هستند که بهترین امکانات را ارائه می دهند. پارت، ستاره و ماهان هتل های سه ستاره در اصفهان هستند که امکانات خوبی با قیمت پایین ارائه می دهند.

بهترین هتل در منظر هزینه هتل آزادی است که می تواند انتخاب خوبی برای کسانی باشد که ترجیح می دهند مسافرت کم هزینه داشته باشند. عتیقه و طلوع اصفهان از بهترین هتل های سنتی شهر هستند. همچنین در شهرهای دیگر استان نیز هتل، آپارتمان، سوئیت و اقامتگاه برای مسافران و گردشگران وجود دارد.

غذاها و سوغات های اصفهان

سوغاتی های اصفهان

استان اصفهان مانند دیگر شهرهای ایران دارای غذاهای محلی مخصوص به خود همچون: کباب، بریانی و حلیم بادمجان است که باید آنها را ختما امتحان کنید. آش سماق، کله جوش، کله گنجشکی، باقالی ذرت، کوکو قندی، قیمه ریزه، آش ماش و قمری، یخمه ترش و سایر غذاهای محلی اصفهان هستند که می توانید آنها در رستوران خان گستر در مرکز شهر و رستوران های جلفا، شهرزاد و بریانی عظم. اگر می خواهید مکانی سنتی و بسیار آرامش بخشی را تجربه کنید، توصیه می کنیم به رستوران های سنتی خان سالار و آشتی بروید.

یکی از محبوب ترین غذاهای محلی اصفهان، گوش فیل است که با دوغ خورده می شود، می توانید آن را در یکی از قدیمی ترین کافه های اصفهان که «چاه حاج میرزا» نامیده می شود و به دوره صفویه مرتبط است را امتحان کنید. فراموش نکنید که بستنی رهنان را که در جشنواره بستنی سوئیس جایزه ی اول را بدست آورده است را حتما امتحان کنید. مغازه اصلی رهنان در میدان شاهد اصفهان واقع شده است. همچنین از جمله سوغاتی های اصفهان می توان بولکی، جوز، گز اشاره کرد.

صنایع دستی اصفهان

خرید سوغاتی از اصفهان می تواند بسیار راحت و در عین حال جذاب باشد. «گز» مهمترین سوغاتی و شرینی سنتی اصفهان است که شما می توانید بهترین نوع آن را از فروشگاه گز کرمانی در خیابان عبدالرضاق خریداری کنید. آبنبات پولکی، نبات، شیرینی برنجی، برشتوک، سوهان عسلی و عسل (به ویژه عسل فریدون شهر) نیز از دیگر شیرینی های معروف استان اصفهان است.

انواع ظرف های سفالی، آثار تزیینی خاتم کاری و مینا کاری، پارچه های قلمکاری شده، ملیله کاری و قلم زنی از دیگر سوغاتی معروف اصفهان هستند که می توانید انواع آنها را از بازار های صنایع دستی مانند: بازار قیسری، بازار بزرگ اصفهان و بازار نقش جهان خریداری کنید. اگر دوست دارید به مراکز خرید مدرن بروید، مرکز تجارت کوثر، پارک مال و سیتی سنتر اصفهان انتخاب های خوبی هستند.

بهداشت و مراقبت

استان اصفهان از لحاظ ارائه خدمات درمانی بسیار مجهز است و دارای بسیاری از بیمارستان های خوب مانند: سعدی، الزهرا، سینا، صدوقی ، کاشانی، نور، خورشید، فارابی، عسگری، فیض و شهید بهشتی است. این استان همچنین دارای امکانات مناسب اورژانسی، درمانگاه و داروخانه های متعدد است.

حمل و نقل به استان اصفهان

حمل و نقل به استان اصفهان

استان اصفهان دارای یک فرودگاه بین المللی به نام «شهید بهشتی» است که در شهر اصفهان  و در 18 کیلومتری شمال شرق این شهر واقع شده است. این فرودگاه بسیار پر رفت و آمد است و بسیاری از شرکت های هواپیمایی داخلی و خارجی در آنجا مقاصد پروای دارند.

راه آهن اصفهان نیز در ميدان آزادی، ۵ كيلومتری جاده شيراز، روبه روی سپاهان شهر قرار دارد که دارای چیزی در حدود 709 کیلومتر خط اصلی است. ایستگاه قطار اصفهان دارای پتانسیل بالای اقتصادی است که در سال 1347 به راه آهن سراسری متصل شد.

همه شهرهای استان اصفهان دارای پایانه اتوبوسرانی هستند، به ویژه شهر اصفهان که دارای 4 پایانه مجهز (کاوه در شمال، صفه در جنوب، جی در شرق و زاینده رود در غرب) است. بیشتر این پایانه ها دارای مقاصد سفر به هر جای کشور بوده که به صورت 24 ساعته آماده ارائه خدمات به گردشگران هستند.

برای سفرهای درون شهری، استان اصفهان دارای مترو، ایستگاه های اتوبوس و تاکسی است که سهولت گردش در داخل شهر را برای مسافران فراهم کرده است. مترو شهر اصفهان از 3 خطوط درون شهری و 4 خطوط برون شهری (اصفهان – زیرین شهر، اصفهان – شاهین شهر، اصفهان – بهارستان، بهارستان – مجلسی) پشتیبانی می کند.

کلام آخر

جاذبه های گردشگری اصفهان

حتی برای یکبار هم که شده، بسیاری از ایرانی‌ها و حتی گردشگران خارجی به استان اصفهان سفر کرده اند. دلیل این مهم آشکار است، اصفهان قطب مهم فرهنگی، اجتماعی، تاریخی، اقتصادی و سیاسی کشور است. به عبارتی، نمی توان کتاب تاریخ را باز کرد و از پادشاهان بزرگ، بناهای تاریخی و ملی، جریان های مهم فرهنگی و هنر بی‌مانند مردمان این دیار چیزی نشنید!

در این راستا، امیدواریم مقاله راهنمای سفر به استان اصفهان مورد توجه شما قرار گرفته باشد. جهت اجاره آنلاین هتل، ویلا و آپارتمان در سراسر استان اصفهان به وبسایت شب مراجعه کرده و با اطمینان خاطر اقامتگاه خود را رزرو کنید.

2 پاسخ
  1. زری جعفری نظر داده:

    بیمارستان فیض درست هست نه فیز!

    1. سپندار معینی نظر داده:

      ممنون از توجه تون دوست عزیز، اصلاح شد.

نظرتان را ثبت کنید

ایمیل شما با ثبت نظر نمایش داده نمی‌شود

*