سفر به سواحل جنوبی ایران در فصول سرد

9

در فصول سرد سال خانه نشین نشوید!

برای بعضی‌ها سفر فقط در بهار و تابستان خلاصه می‌شود و با رسیدن پاییز و زمستان و آمدن سرما خانه نشین می‌شوند. اما خیلی‌ها با شروع نیمه دوم سال، تازه سفرهایشان شروع می‌شود. عده‌ای به خاطر تفریحات برفی به مناطق سردسیر می‌روند، گردشگرانی هم هستند که با رسیدن فصل سرما برای سفر به جنوب ایران برنامه ریزی می‌کنند و از آب و هوای معتدل و بهاری شهرها و جزایر آن بهره می‌برند.

پاییز و زمستان بهترین وقت برای سفر به جنوب و قدم زدن روی شن‌های گرم سواحل آن است. پس فرضت را غنیمت بشمارید و مقصد سفرتان را از شهرهای شمالی به شهرهای جنوبی تغییر دهید و تدارک یک سفر خاطره انگیز را ببینید. در این مطلب تعدادی از بهترین مقاصد گردشگری برای سفر پاییزی و زمستانی به جنوب را معرفی می‌کنیم.

سفر به قشم در سواحل جنوب ایران

اگر در فصل‌های پاییز و زمستان دلتان هوای سفر به جنوب ایران را کرد، به شما اطمینان می‌دهیم یکی از بهترین مقاصد برای مسافرت می‌تواند جزیره قشم باشد. این جزیره در فصول سرد سال از آب و هوایی مطبوع و معتدل برخوردار است و آغوش گرم خود را به روی مسافرانی که می‌خواهند چند روزی را از سرمای هوا دور باشند باز می‌کند. ضمن این که جزیره قشم معمولا در نیمه دوم سال به خصوص زمستان خلوت‌تر از نیمه اول سال است و می‌تواند مامن و گوشه دنجی برای استراحت و به آرامش رسیدن شما باشد.

علاوه بر لذت بردن از تفریحات دریایی و ساحلی قشم در سفر به این جزیره می‌توانید از جاذبه‌های گردشگری فراوان آن مانند دره ستارگان، غار خربس، جنگل‌های حرا، تنگه چاهکوه و بندر لافت دیدن کنید. همچنین برای اقامت در قشم گزینه‌های متنوعی شامل اقامت در هتل، اقامتگاه بوم گردی، اجاره سوئیت و آپارتمان شخصی پیش روی شماست.

سفر به جنوب ایران

جزیزه قشم در سواحل جنوبی ایران در شرق خلیج فارس واقع شده است. ظاهر جزیره شبیه به صخره ای لم یزرع است قشم بزرگترین جزیره ایران و خلیج فارس است. به علت بزرگی این جزیره اعراب به این جزیره جزیره الطویله و ایرانی ها به آن جزیره دراز می گویند. قشم همچنین بندر آزاد تجاری است که این جزیره را در تجارت جهانی بسیار ارزشمند ساخته است.

شم همچنین بندر آزاد تجاری نیز هست که این جزیره را از این لحاظ در تجارت جهانی بسیار ارزشمند کرده است. قدمت جزیره قشم به دوران قبل از اسلام می رسد. اسامی : قشم، کیش و تنب از دوران ایلامی و چندین قرن پیش از میلاد مسیح در منطقه باقی مانده است

جزیره قشم به دلیل موقعیت سیاسی که دارد چندیدن بار مورد تاراج و غارت ایلامی ها امویان عباسیان و در قرن های اخیر مورد حمله پرتغالی ها و انگلیسی ها قرار گرفته است. که آثار این جنگ ها در جزیره کاملا مشهود است. با توجه به اسناد تاریخی جزیره قشم اهمیت تجاری زیادی دارد. اقتصاد قشم در دوره های دیلمیه و بویه به اوج شکوفایی خود رسید تا جایی که کشتیهای تجاری بین قشم و چین، هند و آفریقا در رفت و آمد بودند.

قلعه باستانی پرتغالیها، مسجدهای تاریخی، آرامگاههای سید مظفر و بی بی مریم، تالابها و دریاچه های متعدد و جنگلهای مانگرو (حرا)، گنبدهای نمکی، غارهای خربس و محل تخمگذاری لاک پشتها در روستای شیب دراز از جمله جاذبه های گردشگری جزیره قشم هستند.

یکی دیگر از جذابیت‌های فوق‌العاده سواحل جنوبی ایران که در یکی از ساحل های جزیره است، ساحل لاکپشت‌ها در جزیره قشم است که در فاصله بسیار نزدیک می‌توان لاکپشت‌های غول پیکر را جهت تخم‌گذاری در ساحل تماشا کرد.

جزیره هنگام

در سفر به جنوب ایران با شگفتی‌های بسیاری مواجه می‌شوید که جزیره هنگام یکی از آن‌هاست. از اوایل آبان تا آخر زمستان بهترین فصل سفر به جزیره هنگام است، چرا که در این ایام از آب و هوایی معتدل و مطبوع بهره می‌برد.

در این جزیره کوچک فرصت‌های زیادی برای خوش گذرانی و تفریح وجود دارد و نخل‌های سر به فلک کشیده و سواحل زیبا تنها گوشه‌ای از طبیعت بکر و تماشایی آن هستند.

جزیره بکر هنگام در دو کیلومتری جنوب شرقی جزیره قشم قرار دارد و گردشگران بسیاری که قصد سفر به جنوب در پاییز و زمستان را دارند راهی آن شده و در سواحل زیبا و شگفت انگیزش آرام می‌گیرند. هنگام با دلفین‌های دوست داشتنی و بامزه‌ای معروف است که از اواسط پاییز مهمان جزیره می‌شوند و یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های هنگام به حساب می‌آیند.

پیشنهاد می‌کنیم که در سفر به جزیره هنگام، بازدید از بازار محلی آن را از دست ندهید و حتما خودتان را به یک سمبوسه خوشمزه هم دعوت کنید. اگر قصد داشتید شب را در هنگام بمانید می‌توانید خانه‌های محلی را اجاره کنید و یا این که در سواحل آن به خصوص ساحل درخشان چادر بزنید و خاطره‌ای منحصر به فرد بسازید.

بی شک از بهترین سواحل جنوبی ایران ساحل هنگام است. ساحل صخره‌ای و ساحل درخشان از معروف‌ترین سواحل این جزیره است. در سفر به جزیره هنگام در زمان روز با اجاره قایق از نزدیک به تماشای دلفین‌ها بپردازید و در زمان شب به ساحل درخشان یا نقره‌ای رفته و صحنه بی‌نظیری که شاید در هیچ کجای دنیا یافت نشود را به تماشا بنشینید. این نورهای درخشان در ساحل نقره‌ای جزیره هرمز به دلیل وجود کانی‌های است که نور را منعکس می‌کنند.

ساحل درخشان جزیره هرمز

جزیره هرمز

یکی از بهترین و جذاب‌ترین مقاصد برای سفر به جنوب ایران در پاییز و زمستان، جزیره هرمز است. جزیره رویایی هرمز که به جزیره رنگین خلیج فارس هم معروف است در ۸ کیلومتری بندر عباس قرار گرفته و چشم اندازهای بی‌نظیری دارد. از آن‌جایی که جاذبه‌های گردشگری جزیره هرمز در فاصله کمی از هم قرار دارند به راحتی طی یک روز می‌توانید از همه یا حداقل بیشتر این جاهای دیدنی بازدید کنید. قلعه پرتغالی‌ها، دره رنگین کمان، دره سکوت، دره مجسمه‌ها، بازار محلی و موزه دکتر نادعلیان تعدادی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این جزیره هستند.

و اما در میان سواحل تماشایی جزیره، ساحل سرخ معروف‌ترین آن است، ساحلی که شن‌ها و موج‌هایی به رنگ سرخ دارد و تماشای آن هوش از سر هر گردشگری می‌برد. خیلی از افرادی که به هرمز سفر می‌کنند شب را به قشم یا بندرعباس برمی‌گردند و از امکانات اقامتی این دو شهر استفاده می‌کنند. اما توصیه ما این است که یک شب را در سواحل زیبای هرمز چادر بزنید و با گوش سپردن به صدای امواج آرامشی کم‌نظیر را تجربه کنید. سواحل محیط زیست و مفنق برای کمپینگ مناسب‌تر هستند.

در سفر به جزیره هرمز متوجه ساحل رنگارنگ در جزیره که ۷۰ درصد آن به رنگ قرمز می‌باشد خواهید شد. آن هم به دلیل وجود اکسید آهن است. این خاک در صنعت سرامیک سازی استفاده می‌شود و علاوه بر آن زیبایی بصری بسیار زیبایی را به ساحل هرمز بخشیده و آن را جزو زیباترین سواحل جنوبی ایران کرده است.

از این خاک در طراحی و نقاشی و صنایع دستی نیز استفاده می‌کنند که می‌توان به عنوان سوغات تهیه نمود اما نکته جالب آنجاست که این خاک خوراکی نیز می‌باشد و بهتر است از آن بخورید زیرا در هر صورت در غذایی که در جزیره میل می‌کنید این خاک به عنوان ادویه وجود دارد.

سحال سرخ در جزیره هرمز

جزیره کیش

جزیره کیش مقصدی محبوب برای سفر به جنوب ایران در فصل‌های پاییز و زمستان است. این جزیره که در فصول سرد سال از آب و هوایی مطبوع برخوردار است، به عنوان توریستی‌ترین جزیره در حوزه آب‌های خلیج فارس شناخته شده و سالانه گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند. جدای از تفریحات دریایی و آبی کیش که جذاب‌ترین بخش سفر است، این جزیره جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بسیاری را در خود جای داده است.

از اسکله تفریحی کیش، پارک دلفین‌ها، کشتی یونانی، پارک ساحلی مرجان، کلبه هور و شهر زیرزمینی کاریز می‌توان به عنوان معروف‌ترین و مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری کیش نام برد. برای آشنایی بیشتر با تفریحات آبی کیش می‌توانید مطلب مربوط به آن را در وبلاگ شب بخوانید.

همان‌طور که گفتیم کیش جزیره‌ای توریستی است و به همین خاطر امکانات اقامتی متنوع و خوبی برای رفاه حال مسافران دارد. برای اقامت در کیش می‌توانید هتل‌های لوکس را رزرو کنید یا در هتل‌های ارزان‌تر بمانید. همچنین می‌توانید به صورت آنلاین از سایت شب نسبت به اجاره ویلا و سوئیت در کیش اقدام کنید.

سفر به کیش در جنوب ایران

ساحل نقره ای جزیره کیش

ساحل نقره ای، آفتاب طلایی، آسمان آبی و آب های نیلگون هوای پاکیزه آرامش بی همتا کیش را به مروارید خلیج فارس تبدیل کرده است خاک جزیره ی کیش مملو از مرجان های طبیعی است که زیر نور آفتاب درخشندگی  چشم نوازی را ایجاد می کنند. این مشخصه در هیچکدام از ساحل های دنیا یافت نمی‌شود چرا که اغلب از ماسه های خاکستری پوشیده شده اند و این درخشندگی را ندارند.

آب دریای ساحل کیش روشن و شفاف است و از فاصله دور می توان زیر دریا را مشاهده کرد کارشناسان محیط زیست وجود این پدیده را به علت مرجان های اطراف ساحل می دانند. و اعتقاد دارند که مرجان های طبیعی موجود در آب باعث تصویه آب و همچنین شفافیت و زیبایی آب های سواحل جنوبی ایران و خلیج فارس شده است. یکی از استثنایی ترین ویژگی های این جزیره نقره ای وجود ماهی های زینتی و آبزیان شناور در آب های جزیره است که توجه گردشگران را به خود جلب می کنند.

ساحل نقره ای کیش

ساحل کیش از بی خطرترین سواحل جنوب ایران و جهان است استفاده از آب های ساحل کیش کاملا بی خطر است و هیچگونه کوسه خطرناکی در آن یافت نمی شود. کوسه هایی که گاهی اوقات در آب های ساحل کیش دیده می شوند از آبزیان موجود در آب استفاده می کند و خطری برای مردم ندارند. آب های ساحل کیش از ویژگی استثنایی برخوردار است که هم در فصل های گرم و هم در فصل های سرد امکان شنا کردن را فراهم می سازد. در افکار عموم سفر به کیش کمی شاید گران باشد اما  می‌توان با تدبیر، سفری ارزان به کیش را نیز تجربه نمود.

کشتی یونانی در سواحل جنوب ایران

در غرب جزیره کیش و در یکی از سواحل جنوب کشور، کشتی عظیم الجثه ی ای وجود دارد. این کشتی در سال ۱۳۲۲ شمسی توسط شرکت ویلیام هامیلتون به وزن ۷۰۶۱ تن و به طول ۱۳۶ متر در بندر گلاسکو در اسکاتلند ساخته شد که کشتی یونانی نام دارد. در تابستان سال ۱۳۴۵ بومیان جزیره کیش یکدفعه کشتی عظیمی را مقابل خود دیدند که به گل نشسته بود. هنوز هم بعد از گذشت ساحل ها دلیل به گل نشستن این کشتی مشخص نشسته است. اما گمان می رود که علت آن نبود فانوس دریایی و همچنین مه آلود بودن هوا است.

تلاش هشتاد روزه یدک کش هلندی برای بیرون کشیدن این کشتی بی نتیجه ماند به همین دلیل تنها سرنشینان کشتی را از آن خارج کردند بیرون آوردن کشتی از گل از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نبود تماشای طلوع و غروب آفتاب از پشت کشتی یونانی تجربه ای فراموش نشدنی برای همه مسافرانی که به کیش سفر کرده اند است.

کشتی یونانی در سواحل جنوب ایزان

اسکله تفریحی جزیره کیش

اسکله تفریحی کیش که یکی از بهترین سواحل جنوبی ایران نیز می‌باشد، امکانات زیادی از جمله : جت اسکی، قایق های پدالی ( با ظرفیت چهار نفر)، قایق های پارویی، سه چرخه‌های آبی، امکانات غواصی و قایق‌های کف شیشه‌ای را شامل می شود که گردشگران را می تواند ساعت ها به خود سرگرم کند.

معروف‌ترین ساحل در این جزیره بسیار زیبا، پارک ساحلی مرجان کیش است که تلفیقی از فضای سبز پارک و کنار منظره ساحل و دریا می‌باشد و از امکانات تفریحی و گردشگری بسیار خوبی نظیر رستوران، کافی‌شاپ، اسکله و ورزش‌های آبی برخوردار است.

سفر به جنوب ایران و اسکله تفریحی

سفر به جنوب ایران و چابهار

پاییز و زمستان زمان بسیار مناسبی برای سفر به چابهار و لذت بردن از هوای مطلوب این بندر است. سفر به جنوب ایران همیشه با جذابیت‌های فراوان و خاطرات منحصر به فردی برای گردشگران همراه است، به خصوص برای کسانی که عاشق کشف نقاط بکر و غرق شدن در دنیای آرام و امن آن‌ها هستند.

بندر چابهار که به آن بندر همیشه بهار ایران نیز می‌گویند یکی از این نقاط بکر است. در سفر به چابهار تماشای طلوع و غروب خورشید در ساحل زیبای این بندر تجربه‌ای به یاد ماندنی برایتان خواهد بود. همچنین می‌توانید از جاذبه‌های گردشگری آن مانند بندر ماهیگیری بریس، خلیج گواتر، کوه‌های مینیاتوری، تالاب لیپار، گل افشان و ساحل و روستای درک بازدید کرده و اوقات خوش و خاطره انگیزی را سپری کنید.

در سفر به جنوب پیشنهاد می‌کنیم حتما غذاهای محلی لذیذی که اغلب با ماهی درست می‌شوند را امتحان کنید. رستوران بام چابهار، تهرانی، بلوچ، رستوران ساحلی خلیج و مکران از بهترین رستوران‌های چابهار هستند.

برای اقامت در چابهار گزینه‌های متنوعی شامل اقامت در هتل، اجاره ویلا، سوئیت و آپارتمان شخصی پیش روی شماست. همچنین در برخی از پارک‌ها و فضاهای باز عمومی امکان برپایی چادر نیز وجود دارد.

یکی دیگر از سواحل خاص جنوبی ایران، بریس چابهار است. یک لنگرگاه کم عمق و هلالی شکل که پاتوق لنج@ها و قایق‌های کوچک ماهی گیری و صید میگو است و همین مسئله باعث شده زمانی که به تماشای آن مشغول هستید صحنه‌ای مشابه با فیلم‌های تلویزیونی راببینید. در نزدیکی بریس و در ساحل آن نیز قطب جذابتی دیگری به نام ساحل خرچنگ‌ها وجود دارد.

بندر چابهار

بندر کنگان

اگر قصد سفر به جنوب ایران در پاییز و زمستان را دارید، پیشنهاد ما به شما بندر کنگان است. احتمالا خیلی از شما تا به حال حتی اسمش را نشنیده‌اید چه برسد به این که به آن‌جا سفر کرده باشید. بندر کنگان مرکز شهرستان کنگان در استان بوشهر است و یکی از قدیمی‌ترین بندرهای جنوب به حساب می‌آید اما آن طور که باید و شاید نزد گردشگران شناخته شده نیست. سفر به این بندر و لذت بردن از طبیعت زیبای آن، بدون شک یکی از بهترین تجربه‌های شما از سفر به جنوب کشور خواهد بود.

همچنین در سفر به کنگان می‌توانید از شهر باستانی سیراف، قلعه شیخ نصوری، گورستان صخره‌ای سیراف، آرامگاه سیبویه و بازار کنگان دیدن کنید. پارک ساحلی بنک نیز محل مناسبی برای پیک نیک و استراحت مسافران است. این بندر یکی از تماشایی‌ترین غروب‌ها را دارد و همچنین شنا و آبتنی در دریای بسیار تمیز کنگان می‌تواند حسابی لذت بخش باشد.

برای اقامت در کنگان می‌توانید در هتل‌های این شهر بمانید. کمپینگ در طبیعت و چادر زدن در ساحل زیبای آن نیز دیگر گزینه پیش روی شما برای اقامت است.

اگر از آن‌هایی که اهل سفر و عاشق طبیعت بکرند از تجارب سفرهایشان بپرسید، بدون شک به شما می‌گویند که سفر به جنوب و جزایر و شهرهای زیبای آن یکی از بهترین تجربه‌هایشان است. شما هم می‌توانید با سفر به جنوب، این سرزمین گرم که مردمانی خونگرم و بی اندازه مهربان دارد خاطرات خوش و نابی را برای خود رقم بزنید.

سفر به سواحل جنوب ایران بندر کنگان

جزیره لاوان

این لاوان یکی دیگر از جزار سواحل جنوب ایران است. جزیره از سمت  شمال شرقی به بندر مقام، از شرق به جزیره شتور و از جنوب به حوزه‌ های نفتی رسالت، رشادت و سلمان  قرار گرفته است وسعت این جزیره ۷۶ کیلومتراست و بعد از قشم و کیش بزرگ ‌ترین جزیره ایراناست که در آب های خلیج فارس قرار دارد. فاصله این جزیره تا بندر لنگه ۹۱ و تا بندرعباس حدود ۱۹۸ مایل دریایی است. جزیره لاوان نسبت به هرمزگان دور ترین جزیره محسوب می شود.

آب و هوای این جزیره گرم و مرطوب و دمای آن در تابستان نزدیک به پنجاه درجه سانتی ‌گراد میرسد و دارای رطبوت بالایی نیز می باشد. یکی از عجایب این جزیره قرارگرفتن کندو های عسل در کنار تاسیسات نفتی است که همین علت باعث شده تا عسل آن ها سبز رنگ باشد و بوی نفت بدهد. اما طعم این عسل مثل عسل های معمولی است. مردم این جزیره در برخی از فصل های سال به صید مروارید می پردازند. تنها کالای صادراتی این جزیره مروارید است جزیره لاوان بندرگاه ارسال  فراورده های نفتی است و یک اسکله فلزی برای انتقالات دریایی دارد.

جزیره لاوان

جزیره هندورابی

جزیره هندورابی ۲۲.۸ کیلومتروسعت دارد و در فاصله ۳۲۵ کیلومتری بندر عباس و ۱۳۳ کیلومتری بندر لنگه و  بین دو جزیره کیش و لاوان واقع شده است این جزیره سرزمینی صاف و تقریبا بدون پستی بلندی های طبیعی است مرتفع ترین نقطه آن بیست و نه متر و بزرگ‌ترین قطر آن هفت و نیم کیلومتر است. این جزیره دارای یک سری رشته ارتفاعات کوتاه است. و کرانه‌های آن با شیب ملایمی به دریا متصل می شوند. به دلیلی نزدیکی با دریا این جزیره همواره با رطوبت بالایی همراه است. اما نزدیکی با دریا باعث افزایش میزان باران در ناحیه خلیج فارس نمی شود.

جزیره هندورابی از سواحل جنوب ایران

پیشه و مهارت اکثر ساکنین جزیره هندورابی صید و غواصی است. فعالیت ‌های صنعتی یا بهره‌ برداری از معادن و منابع زیرزمینی و حتی صنایع دستی در هندورابی وجود ندارد. محیط زیست  جزیره به دلیل بسته بودن آن محدود شده است انواع پرندگان کوچک، پرندگان مهاجری مانند: باز و شاهین و انواع کمی از خزندگان و موش صحراییدر این جزیره وجود دارد.

منابع تأمین آب جزیره بسیار محدود و کم است و آب مصرفی آن از طریق چاه یا آب انبار بدست می آید این جزیره زیر مجموعه جزیره کیش محسوب می شود. و زیبایی‌های طبیعی این جزیره باعث جلب توجه ایران گردان و توریست های خارجی به این جزیره شده است.

ساحل زیبای سورو در بندرعباس

یک ساحل آرام و آرامش بخش و البته کمی خلوت که مورد بسیار خوبی برای نشستن و لذت بردن از صدای امواج است. در زمان طلوع و غروب آفتاب نیز صحنه به یاد ماندنی به همراه دارد. شن های تمیز و سفید و قدم زدن در آن در ساعات پایانی روز یک عصر لذت بخشی را به همراه دارد و خوشبخاته این که در اکثر زمان‌ها این خلوتی در ساحل حفظ می‌شود.

ساحل سرور بندر عباس

9 پاسخ
 1. Iran deserts نظر داده:

  چه متن خوبی

  1. امین اسلامی نظر داده:

   ممنون از توجه شما

 2. Iran tour package prices نظر داده:

  چه محشر ??

 3. Iran travel blog نظر داده:

  فوق العاده بود

 4. Iran Visa Uk نظر داده:

  عالی بود ?

 5. Travel to Iran covid نظر داده:

  بسیار عالی و مفید

  1. amir masoud نظر داده:

   ممنون از لطف و محبت شما

 6. iran tour package prices نظر داده:

  ممنون از مطالب مفیدتون، خسته نباشید?????

 7. Iran safety نظر داده:

  زیبا و دور از حواشی

نظرتان را ثبت کنید

ایمیل شما با ثبت نظر نمایش داده نمی‌شود

*

بنر نصب اپلیکیشن شب