پاییزی فراموش نشدنی در چمستان و لاویج

0

درسته که خیلیا فصل مورد علاقه اشون برای شمال رفتن بهار و تابستون ولی من خودم فکر میکنم بهترین موقع برای شمال اوایل پاییزه که هوا هنوز خیلی سرد نشده و از اون رطوبت و دم کردگی عجیب خبری نیس. مخصوصآ وقتی درختها و سبزی جنگلها توی پاییز زرد و قرمز و نارنجی میشن و این طبیعت رنگی قشنگ و شاعرانه میشه!

اگه شما هم با من هم عقیده هستید و هوس شمال به سرتون زده بهتون توصیه میکنم تو همین روزهای پاییزی برید سمت مازندران و سری به چمستان و روستای لاویج بزنید. یه نفسی توی طبیعت اینجا بکشید و برای نیمه دوم سال انرژی و هوای تازه ذخیره کنید.

چمستان کجاست؟

چمستان کجاست

خب شمال بروهای حرفه ای که دیگه حتما میدونن چمستان کجاست و از چه مسیری باید رفت. اما برای اونایی که نمیدونن بگیم چمستان یکی از بخش های شهرستان نور هست. در حقیقت اینجا 15 کیلومتر با نور فاصله داره .

 البته اگه از تهران بخواید راه بیفتین باید حدود 200 کیلومتر رانندگی کنید. بهترین مسیر برای رسیدن به اینجا هم از جاده فیروزکوه شروع میشه.

بعد از رد کردن  الیمستان و آمل و  آهودشت باید وارد جاده کمربندی آمل بشید و بعد از طی کردن مسافتی کوتاه  برسید به جاده های جنگلی و درختای سرسبز چمستان.

طبیعت گردی در چمستان

خب شما میتونین با وارد شدن به چمستان و مستقر شدن و اجاره ویلا در نور، کمی استراحت کنین و بعد شروع کنین به یک طبیعت گردی جانانه. حالا من میخوام چند جای باصفای این دوروبر رو بهتون معرفی کنم که بدونین همون اول کجاها برید و وقتتون رو برای کجا نگه دارید :

جاده جنگلی چمستان 

اول از همه اگه اهل رانندگی هستین و جاده های سرسبز و پر پیج و خم براتون دیدنی و هیجان انگیزه ، فرمون رو کج کنین و برید به سمت جاده جنگلی چمستان . این جاده به صورت فرعي از چمستان تا ايزدشهرادامه دارد. سرتاسر اين جاده جنگلي با یک رودخانه همراه می شود. طبيعت اين جنگل به شدت بکره و توی پاييز خیلی دیدنیه.

دریاچه الیمالات

دریاچه الیمالات

بعد از جاده جنگلی میتونید به دریاچه ” الیمالات ” سر بزنید. این دریاچه  در ۹ کیلومتری نور و در مسیر جاده نور- چمستان قرار دارد. دریاچه ای که دورتا دورش جنگل است و امکان قایق سواری و ماهیگیری هم وجود دارد.

پارک کشپل

یک پارک جنگلی باصفا هم اینجا هست که به اسم ” کشپل ” شناخته میشود. این پارک در مسیر روستای لاویج قرار دارد و پر از درخت های چند صد ساله توسکا و افراست. ضمن اینکه امکانات رفاهی و آلاچیق هم وجود داره و میتونید چند ساعتی اتراق کنین.

روستای لاویج

اما اگه میخواهید حسابی کیفتون کوک شود و از زندگی روستایی توی جنگل لذت ببرید، بیفتین تو دل جاده و برید به سمت ” لاویج ”

دیدنی های لاویج

دیدنیهای لاویج

خبر خوب اینه که لاویج به اندازه چند روز جای دیدنی داره .از طبیعت و جنگل بگیرین تا آب گرم و بازار سنتی. دور تا دور این روستای کوچیک با کوههای البرز محصور شده و روی این کوهها هم بیشتر از 10 نوع جنگل با گیاهان و درختان متفاوت وجود دارد. خلاصه که روستاییست برای استراحت و آرامش و تمدد اعصاب.

 اما اگه بخواین از دیدنی های اینجا دقیق تر بدونین باید به این موارد اشاره کنیم :

 آب گرم لاویج

چشمه های آب‌ گرم لاویج، در قسمت شرقی این روستا قرار دارند و از دل زمین میجوشند. آبگرم اینجا پر از گوگرد و املاح معدنی است و تاثیر درمانی فراوانی دارد. چهار مجتمع آبگرم در روستا هست که برای خانم ها و آقایان بخش‌های جداگانه دارد و در هر حوضچه تقریبا۱۰ تا ۲۰ نفر می‌توانند از آبگرم استفاده کنند. گرمی آب اینجا حدود ۴۸ درجه سانتی‌گراد و در روزهای سرد پاییز و زمستان حسابی پر طرفدار میشود.

فیل سنگی

در مرکز روستا قطعه سنگ بزرگی وجود داره که به خاطر باران و فرسایش طبیعی به شکل فیل نشسته بر زمین دیده میشود. البته داستانهایی هم از زبان مردم روستا درباره شکل گیری این فیل گفته میشه.

مثلآ عده ای معتقدند امام حسن(ع)  در حال سفر بوده که به این روستا میرسد. دقیقا در همون موقع فیل عظیم الجثه ای که از هندوستان آورده بودن شروع به اذیت مردم میکنه و باعث رعب و وحشت مردم می شود. امام حسن هم برای اینکه فیل آزاری به مردم نرساند، با عصای امامتش اشاره ای به فیل میکند و فیل در دم به تیکه سنگ سیاهی تبدیل میشود.

بازار لاویج

بازار لاویج هم یه بازار هیجان انگیز و دیدنیه که خیلی از مسافرها رو به خودش میکشونه. توی این بازار انواع ترشی ، صنایع دستی ، عسل طبیعی ، محصولات محلی ، ماهی و … پیدا میشه و میتونین کلی سوغاتی شمالی از اینجا تهیه کنین .

ضمن اینکه توی این روستا رستوران ها و کافه های کوچیک و پر طرفداری مشغول فعالیت هستن و اگه حوصله آشپزی ندارین میتونین بهشون مراجعه کنین.

در انتها یه نکته باقی میمونه و اونم اینه که اگه راهی شمال یا هر سفر دیگه ای هستیم چندتا کیسه بزرگ برای زباله هامون داشته باشیم تا مبادا دستمون به آلوده کردن طبیعت بره .

لاویج و منطقه چمستان بکر و زیباست و حیفه که با بی دقتیمون پر از زباله بشه!

خوش بگذره!

 

نظرتان را ثبت کنید

ایمیل شما با ثبت نظر نمایش داده نمی‌شود

*