سفری به جاذبه های گردشگری ماسال

  • توسط علیرضا زمانی
  • ۲ سال قبل
  • 0
سفر جاذبه های گردشگری ماسال

ماسال شهری در استان گیلان ایران که در کنار کوه‌های تالش واقع شده‌است. معنی کلمه ماسال کوه وار یا کنار کوه یا دارای کوه است که از کلماتی مانند مسال,مازال و… گرفته شده است.

این شهر در کنار رودخانه خالکایی واقع، که این رودخانه از قله مرتفع شاه‌ معلم سرچشمه می‌گیرد پس از طی ۴۰ کیلومتر از درون شهر ماسال گذر می‌نماید. فاصله ماسال از شهر تالش و مکان‌های دیدنی تالش ۶۰ کیلومتر است و با رشت از راه صومعه‌ سرا ۵۵ کیلومتر فاصله دارد. ماسال با موقعیت جلگه ای در فاصله ۵۰ کیلومتری شمال غرب رشت و در ۲۰ کیلومتری غرب فومن و صومعه سرا واقع شده است.

فاصله شاندرمن تا رشت ۵۰ کیلومتر به سمت شمال غربی است. زیبایی و طبیعت ذره ذره از خاک پاک گیلان به‌قدری گسترده است که می‌توان گفت تک تک مناطق و شهرستان‌های این استان، خود به‌تنهایی یک مرکز بزرگ گردشکری طبیعی در کشور محسوب می‌شود و برای دیدن زیبایی‌های بکر و طبیعی این استان سفرهای متعددی نیاز است. با ما امروز همراه باشید تا باهم سری به این سرزمین بکر و دوست داشتنی بزنیم.

ماسال در واقع در منطقه‌ای مرتفع قرار گرفته است و طبیعتی بکر دارد. در سفر به سرزمین سبز ماسال آرامش وصف ناپذیری را تجربه خواهید کرد.

بیشتر جاذبه‌ های گردشگری ماسال از همین طبیعت بکر بیرون آمده است و آن شامل دشت‌های سرسبز و خوش آب و هوا، درختان تنومند، حیات وحش، جنگل‌های مرتفع، آبشارها و غارها می‌شود. تمامی جاذبه های گردشگری ماسال، تصویری زیبا و چشم نواز در چشمان مسافران ایجاد می‌کنند و به همین دلیل، ماسال یکی از جذاب‌ترین مقاصد گردشگری در ایران به حساب می‌آید.

در ادامه چندین مورد از جاذبه های گردشگری شهرستان ماسال به صورت خلاصه معرفی می‌شوند.

ماسال

روستای اولسبلنگاه و ییلاق های ماسال

در فاصله‌ی ۲۵ کیلومتری از شهر ماسال و در بالاترین نقطه‌ی ماسال، منطقه‌ی ییلاقی اُولَسَبِلَنگاه قرار دارد. به طور کلی، هر چه در فیلم‌های سینمایی از زندگی روستایی رویایی دیده باشید، می‌توانید در اینجا به صورت زنده تجربه کنید؛ منظور از این حرف زندگی در روستا و در کنار حیوانات اهلی، بیدار شدن با صدای پرندگان، چشم اندازهای سبز مراتع و درختان و غذاهای محلی گرم و تازه در فضایی کاملاً آرام است.

شاید در اینجا می‌توانید ابرها را از نزدیک در آغوش بکشید؛ یا حتی اگر خوش شانس باشید می‌توانید بالاتر از ابرها قرار گرفته و آن را مانند فرش زیر پا مشاهده کنید! به راستی ماسال اقیانوسی از ابر و آرامش است. خانه‎‌های چوبی در دل طبیعتی زیبا، خوش آب و هوا و مه‌آلود، از دیگر جاذبه های گردشگری ماسال هستند که در این منطقه می‌توان یافت. در حقیقت، ییلاق اولسبلنگاه چشم و چراغ ییلاق‌های این شهرستان است که جایگاه ویژه‌ای میان مردم این منطقه دارد.

به طور کلی توصیه می‌شود که به هر کجا سفر می‌کنید، از مسیر لذت ببرید؛ اما در سفر به روستای اولسبلنگاه تاکید بیشتری بر این موضوع می‌شود. درختان در هم تنیده و انبوهی از تونل‌های سبز جنگل به وفور در مسیر رسیدن به این روستا دیده می‌شود.

همچنین تا نیمه‌ی مسیر می‌توان رودخانه‌ی خالکایی را در جاده همراهی کنید که خود به طور جداگانه از جاذبه های گردشگری ماسال به شمار می‌آید.

روستای اولسبلنگاه یکی از شناخته شده‌ترین ییلاق‌های ماسال است، اما تنها مورد آن نیست. پس از اوبلسبلنگاه، ییلاق‌های دیگری مانند خریدول، سویه چال، شنبه راه و خال اسپیت وجود دارند که دیدن هر یک از آن‌ها در نوع خود جذاب و تجربه‌ای خاطره انگیز است.

منطقه ییلاقی دشت آلنزه، از دیگر مناطق ییلاقی ماسال است که طبیعتی سرسبز و زیبا دارد و در میان کوه‌ها محاصره شده است. همچنین در این ناحیه، درختی تنومند به عمر ۲۰۰ سال قرار دارد که یکی از جاذبه های گردشگری ماسال بوده و حاکی از قدمت بالای منطقه است.

روستای ماسال

غارهای قدیمی

در شهرستان ماسال حدود ۱۷ غار موجود است که همگی به لطف بکر و دست نخورده بودن، از جاذبه های گردشگری ماسال به شمار می‌آیند.

غار آویشو معروف‌ترین و زیباترین غار از این مجموعه و طولانی‌ترین غار استان گیلان است که در بستر دره‌ای کم آب قرار دارد؛ گفتنی است که از میان این غار، رودخانه‌ای عبور می‌کند.

از دیگر زیبایی‌های این غار ۷۵ میلیون ساله، وجود قندیل‌های آهکی و ۷ آبشار در دل خود غار است؛ بدین ترتیب به مقصدی جذاب برای گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شده است. از غارهای دیگر این شهرستان می‌توان به غار باستانی خندیله پشت، چسلی و کلچال اشاره کرد.

روستای اولسبلنکاه

آبشار رامینه و دیگر آبشارهای ماسال

اگر قصد سفر به ماسال را دارید؛ حتماً از آبشارهای آن نیز دیدن فرمایید که از جاذبه های گردشگری ماسال به حساب می‌آیند. معروف‌ترین آبشار این منطقه، آبشار رامینه است که ارتفاع آن به ۱۰ متر می‌رسد و در ارتفاعات بالای جاده‌ی رامینه قرار دارد؛ به عبارت دیگر آبشار مذکور در بالا دست جاده‌ی اصلی و در دل جنگل قرار گرفته است. برای رسیدن به آن باید یک مسیر سربالایی را با شیب زیاد، بپیمایید.

علاوه بر آن، آبشارهایی مانند آبشار ویوز در نزدیکی منطقه‌ی ییلاقی النزه، آبشار خون، تولی نساء، وزن، جیره وزن، شته میل، واشیار، دیوه ونده و همچنین آبشار رودخانه‌ی چسلی وجود دارند که دیدن آن‌ها لذتی مضاعف در دل گردشگران ایجاد خواهد کرد.

آبشارهای متعدد شهرستان ماسال را می‌توان یکی از جاذبه‌های مهم گردشکری این شهرستان نام برد؛ آبشارهایی از قبیل آبشار ویوز در مجاورت منطقه ییلاقی النزه در شاندرمن، آبشار خون با ارتفاع بیش از ۱۵ متر، آبشار تولی نساء و آبشار رامینه با ارتفاع ۱۰ متر از مهم‌ترین و دیدنی‌ترین مناطق ماسال هستند که دیدن این مناظر همواره قدرت بی‌انتهای خداوند را در چشم بیننده تداعی می‌کند.

دیواره سنگی اسبه ریسه ماسال

دیواره سنگی اسبه ریسه ماسال یکی دیگر از زیبای‌های این شهرستان است که به‌عنوان یکی از صخره‌های بلند سنگ‌نوردی کشور محسوب می‌شود که می‌تواند مسابقات بزرگ ملی، منطقه‌ای و حتی جهانی در آن برگزار کرد.

آبشار رامینه

مناطق باستانی

جاذبه های گردشگری ماسال تنها به موارد طبیعی محدود نمی‌شود؛ بلکه مناطق باستانی و تاریخی زیادی در این منطقه وجود دارد که می‌توان به آن‌ها اشاره کرد.

منطقه‌ی اسبه ریسه مربوط به هزاره‌ی اول پیش از میلاد تا اوایل دوران تاریخی پس از اسلام در شهرستان ماسال بوده که اخیراً در آثار ملی ثبت شده است. در گورستان تاریخی اسبه ریسه که دارای قدمت ۳۲۰۰ ساله است؛ آثاری از معماری عصر آهن و همچنین گوردخمه‌ها و استودان‌های مربوط به دوران پیش از اسلام پیدا شده است. به طور کلی، بیشتر آثار پیدا شده در این منطقه به دوران هخامنشیان و ساسانیان بر می‌گردد.

گفتنی است که در منطقه‌ی اسبه ریسه، دیواره‌ای سنگی وجود دارد که صخره‌ای بلند مخصوص سنگ نوردی به شمار می‌آید.

در همین راستا اقدامات مناسبی برای آماده سازی این صخره شکل گرفته تا سنگ نوردان بتوانند ورزش مورد علاقه‌ی خود را در فضای باز پیگیری کنند. 

در ضمن در کنار این صخره، رودخانه‌ای خروشان است که برای کایاک سواری مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین باغ پرندگان تمجیدی که جزو جاذبه های گردشگری ماسال است، در منطقه‌ی اسبه ریسه واقع شده است. این باغ علاوه بر امکانات تفریحی و امکان اقامت شبانه، دارای گونه‌های مختلف پرندگان است که ارزش وقت صرف کردن برای دیدن آن را دارد.

در دل جنگل‌های هفت دغان استان گیلان، شهری تاریخی و پنهان با قدمتی ۱۲۰۰ ساله وجود دارد؛ گسکر بزرگ‌ترین شهر باقیمانده از دوره‌ی اسلامی شمال ایران است که در آن آثار منحصر به فردی مانند بازار، خانه‌ها و اماکن مذهبی، پل‌های خشتی و حمام‌ها وجود دارند. در واقع، گسکر منطقه‌ای امیرنشین در دوران باستان بوده که آثار باقیمانده از آن، نشانگر تمدنی قدیمی و حیاتی در دوره‌ی اسلامی می‌باشد.

در بخش مرکزی شهرستان ماسال، روستایی به نام روستای خون وجود دارد که گورستان آن معروف است. گورستان خون که به تازگی به ثبت آثار ملی رسیده، مربوط به هزاره‌ی اول قبل از میلاد تا سده‌های میانی دولت اسلامی است و از جاذبه های گردشگری ماسال به شمار می‌آید.

علاوه بر این، ماسال دارای مناطق باستانی و قدیمی دیگری است که از آن جمله می‌توان به قلعه کول، شهرگاه، منطقه باستانی خندلیه پشت، منطقه ییلاقی درآ و ساختمان قدیمی خاندان رحیمی اشاره کرد.

آثار باستانی ماسال

بازارهای محلی ماسال

بازارهای محلی جزئی از فرهنگ  مردم گیلان است که گردشگران زیادی را  به مناطق مختلف استان جذب می کند.

بازار محلی جمعه بازار منطقه شاندرمن ماسال از بازارهای محلی مطرح استان است؛ این بازار کانونی برای خرید و فروش کالا محسوب می‌شود و عمده محصولات عرضه شده در جمعه بازار شاندرمن، محصولات محلی و صنایع دستی مردان و زنان تالشی است. استان گیلان خود به ‌تنهایی قسمتی از بهشت خدا بر روی زمین است. به‌ دلیل زیبایی‌های بکر و طبیعی شهرستان ماسال، می‌توان این منطقه را بهشت گمشده گیلان خواند؛ مردان و زنان دلاور تالشی در تمامی فصول سال آماده میزبانی خالصانه از مسافران و گردشگران هستند و میهمان نوازی را به‌معنای دقیق کلمه به میهمانان این منطقه هدیه می‌دهند.

بازار محلی ماسال

دیگر جاذبه های گردشگری ماسال

به طور کلی، ماسال شهرستانی است که برای هر کس با هر سلیقه‌ای، ظرفیت بازدید دارد؛ به همین دلیل جاذبه های گردشگری ماسال تنها به چند مورد بالا محدود نمی‌شود. به طور مثال، دشت‌ها و مناطق جنگلی زیادی در جای جای این شهرستان وجود دارد. یکی از این پارک‌های جنگلی، پارک جنگلی ریزه مندان است که جنگلی است زیبا و دیدنی و دارای طبیعتی سر سبز و خاطره انگیز که وسعتی بیش از ۲۰۰ هکتار دارد.

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری ماسال که از نوع طبیعی به شمار می‌آید، ییلاق خان بند است که در منطقه‌ی کوهستانی و ییلاقی ماسال واقع شده و مانند بهشت دارای مناظر زیبا و سر سبز است.

اگر علاقه‌مند به بازار و خرید از فروشندگان محلی هستید، بازار هفتگی ماسال به شما پیشنهاد می‌شود. این بازار که در روزهای شنبه دایر است؛ یکی از بازارهای پررونق شهرستان و حتی استان گیلان است که در آن انواع و اقسام کالاهای محلی در آن به فروش می‌رسد.

به طور کلی بازارهای محلی گیلان، جزو فرهنگ مردم گیلان است. اینگونه بازارها که هم به صورت سرپوشیده و هم روباز دایر هستند، محلی برای فروش محصولات و کالاهای محلی مردم گیلان و بازدید گردشگران به شمار می‌آیند. یکی دیگر از بازارهای شهرستان ماسال، بازار محلی شاندرمن است که روزهای جمعه برپا هستند و در آن می‌توانید میوه‌ها و سبزی‌های تازه و همینطور ماهی و صنایع دستی و وسایل بومی تهیه کنید.

آلنزه

سوغات

در نقاط مختلف گیلان و با توجه به فرهنگ هر منطقه صنایع دستى خاصى رواج دارد از جمله: سفالگرى در املش و روستاى جیرده شفت، شال بافى که ویژه تالش ها و گالش ها است. چوموش دوزى یا چارق دوزى که در ماسوله رایج است. همچنین حصیر بافى و بامبو بافى،قالى و گلیم بافى و قلاب دوزى در مناطق مختلف استان رایج است. صنایع چوبى استان و دست ساختهاى هنرمندان گیلانى بسیار مورد علاقه گردشگران است که یکى از نمونهاى زیباى کار هاى چوبى، صندوق هاى مخصوصى به نام بولاکى است.

از دیگر سوغاتى هاى این استان مى توان به کلوچه لاهیجان و فومن، زیتون رودبار و برنج و چاى لاهیجان اشاره کرد.

سخن پایانی

مسلماً تمامی این جاذبه های گردشگری ماسال، باعث می‌شوند که هر فردی برای دیدن آن مشتاق شود و حتی اگر شده تنها یک بار از این منطقه بازدید کند. اما مشکلات مربوط به پیدا کردن مکان مناسب اقامتی و هزینه‌های آن، باعث می‌شوند که افراد از مسافرت به جاهای کمتر دیده شده به خصوص ماسال با طبیعت بکر آن، دچار کمی شک و تردید شوند.

در همین راستا، وبسایت شب برای شما این امکان را فراهم کرده که از طریق اینترنت و در همان منزل و شهرستان خود بتوانید متناسب با بودجه‌ی خود و همراهانتان، محلی مسکونی برای اجاره ویلا و سوئیت در ماسال پیدا کنید؛ به طوریکه معیارهای شما برای انتخاب اقامتگاه مورد توجه قرار گیرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*