سفری به جاذبه های گردشگری ماسال

  • توسط علیرضا زمانی
  • ۱۲ ماه قبل
  • 0
سفر جاذبه های گردشگری ماسال

ماسال شهرستانی است که در استان گیلان و در کنار کوه‌های تالش واقع شده است. در حقیقت، اسم ماسال به معنی «کنار کوه یا دارای کوه» است و این نام را به لطف کوه‌های تالش کسب کرده است. ویژگی دیگر شهرستان ماسال، قرار گرفتن در کنار رودخانه‌ی خالکایی است که از قله‌ی مرتفع شاه معلم سرچشه می‌گیرد. همین دو ویژگی اصلی در کنار فرهنگ و تاریخ این شهر، باعث شده جاذبه های گردشگری ماسال بسیار زیاد و متنوع باشد.

ماسال در واقع در منطقه‌ای مرتفع قرار گرفته است و طبیعتی بکر دارد. در سفر به سرزمین سبز ماسال آرامش وصف ناپذیری تجربه خواهید کرد. بیشتر جاذبه‌ های گردشگری ماسال از همین طبیعت بکر بیرون آمده است و آن شامل دشت‌های سرسبز و خوش آب و هوا، درختان تنومند، حیات وحش، جنگل‌های مرتفع، آبشارها و غارها می‌شود. تمامی جاذبه های گردشگری ماسال، تصویری زیبا و چشم نواز در چشمان مسافران ایجاد می‌کنند و به همین دلیل، ماسال یکی از جذاب‌ترین مقاصد گردشگری در ایران به حساب می‌آید.

در ادامه چندین مورد از جاذبه های گردشگری شهرستان ماسال به صورت خلاصه معرفی می‌شوند:

جاذبه های گردشگری ماسال - روستای اولسبلنگاه

روستای اولسبلنگاه و ییلاق های ماسال

در فاصله‌ی ۲۵ کیلومتری از شهر ماسال و در بالاترین نقطه‌ی ماسال، منطقه‌ی ییلاقی اُولَسَبِلَنگاه قرار دارد. به طور کلی، هر چه در فیلم‌های سینمایی از زندگی روستایی رویایی دیده باشید، می‌توانید در اینجا به صورت زنده تجربه کنید؛ منظور از این حرف زندگی در روستا و در کنار حیوانات اهلی، بیدار شدن با صدای پرندگان، چشم اندازهای سبز مراتع و درختان و غذاهای محلی گرم و تازه در فضایی کاملاً آرام است.

شاید در اینجا می‌توانید ابرها را از نزدیک در آغوش بکشید؛ یا حتی اگر خوش شانس باشید می‌توانید بالاتر از ابرها قرار گرفته و آن را مانند فرش زیر پا مشاهده کنید! به راستی ماسال اقیانوسی از ابر و آرامش است. خانه‎‌های چوبی در دل طبیعتی زیبا، خوش آب و هوا و مه‌آلود، از دیگر جاذبه های گردشگری ماسال هستند که در این منطقه می‌توان یافت. در حقیقت، ییلاق اولسبلنگاه چشم و چراغ ییلاق‌های این شهرستان است که جایگاه ویژه‌ای میان مردم این منطقه دارد.

به طور کلی توصیه می‌شود که به هر کجا سفر می‌کنید، از مسیر لذت ببرید؛ اما در سفر به روستای اولسبلنگاه تاکید بیشتری بر این موضوع می‌شود. درختان در هم تنیده و انبوهی از تونل‌های سبز جنگل به وفور در مسیر رسیدن به این روستا دیده می‌شود. همچنین تا نیمه‌ی مسیر می‌توان رودخانه‌ی خالکایی را در جاده همراهی کنید که خود به طور جداگانه از جاذبه های گردشگری ماسال به شمار می‌آید.

روستای اولسبلنگاه یکی از شناخته شده‌ترین ییلاق‌های ماسال است، اما تنها مورد آن نیست. پس از اوبلسبلنگاه، ییلاق‌های دیگری مانند خریدول، سویه چال، شنبه راه و خال اسپیت وجود دارند که دیدن هر یک از آن‌ها در نوع خود جذاب و تجربه‌ای خاطره انگیز است.

منطقه ییلاقی دشت آلنزه، از دیگر مناطق ییلاقی ماسال است که طبیعتی سرسبز و زیبا دارد و در میان کوه‌ها محاصره شده است. همچنین در این ناحیه، درختی تنومند به عمر ۲۰۰ سال قرار دارد که یکی از جاذبه های گردشگری ماسال بوده و حاکی از قدمت بالای منطقه است.

جاذبه های گردشگری ماسال - غار آویشو

غارهای قدیمی

در شهرستان ماسال حدود ۱۷ غار موجود است که همگی به لطف بکر و دست نخورده بودن، از جاذبه های گردشگری ماسال به شمار می‌آیند. غار آویشو معروف‌ترین و زیباترین غار از این مجموعه و طولانی‌ترین غار استان گیلان است که در بستر دره‌ای کم آب قرار دارد؛ گفتنی است که از میان این غار، رودخانه‌ای عبور می‌کند. از دیگر زیبایی‌های این غار ۷۵ میلیون ساله، وجود قندیل‌های آهکی و ۷ آبشار در دل خود غار است؛ بدین ترتیب به مقصدی جذاب برای گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شده است. از غارهای دیگر این شهرستان می‌توان به غار باستانی خندیله پشت، چسلی و کلچال اشاره کرد.

جاذبه های گردشگری ماسال - آبشار رامینه

آبشار رامینه و دیگر آبشارهای ماسال

اگر قصد سفر به ماسال را دارید؛ حتماً از آبشارهای آن نیز دیدن فرمایید که از جاذبه های گردشگری ماسال به حساب می‌آیند. معروف‌ترین آبشار این منطقه، آبشار رامینه است که ارتفاع آن به ۱۰ متر می‌رسد و در ارتفاعات بالای جاده‌ی رامینه قرار دارد؛ به عبارت دیگر آبشار مذکور در بالا دست جاده‌ی اصلی و در دل جنگل قرار گرفته است. برای رسیدن به آن باید یک مسیر سربالایی را با شیب زیاد، بپیمایید.

علاوه بر آن، آبشارهایی مانند آبشار ویوز در نزدیکی منطقه‌ی ییلاقی النزه، آبشار خون، تولی نساء، وزن، جیره وزن، شته میل، واشیار، دیوه ونده و همچنین آبشار رودخانه‌ی چسلی وجود دارند که دیدن آن‌ها لذتی مضاعف در دل گردشگران ایجاد خواهد کرد.

جاذبه های گردشگری ماسال - اسبه ریسه

مناطق باستانی

جاذبه های گردشگری ماسال تنها به موارد طبیعی محدود نمی‌شود؛ بلکه مناطق باستانی و تاریخی زیادی در این منطقه وجود دارد که می‌توان به آن‌ها اشاره کرد.

منطقه‌ی اسبه ریسه مربوط به هزاره‌ی اول پیش از میلاد تا اوایل دوران تاریخی پس از اسلام در شهرستان ماسال بوده که اخیراً در آثار ملی ثبت شده است. در گورستان تاریخی اسبه ریسه که دارای قدمت ۳۲۰۰ ساله است؛ آثاری از معماری عصر آهن و همچنین گوردخمه‌ها و استودان‌های مربوط به دوران پیش از اسلام پیدا شده است. به طور کلی، بیشتر آثار پیدا شده در این منطقه به دوران هخامنشیان و ساسانیان بر می‌گردد.

گفتنی است که در منطقه‌ی اسبه ریسه، دیواره‌ای سنگی وجود دارد که صخره‌ای بلند مخصوص سنگ نوردی به شمار می‌آید. در همین راستا اقدامات مناسبی برای آماده سازی این صخره شکل گرفته تا سنگ نوردان بتوانند ورزش مورد علاقه‌ی خود را در فضای باز پیگیری کنند. در ضمن در کنار این صخره، رودخانه‌ای خروشان است که برای کایاک سواری مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین باغ پرندگان تمجیدی که جزو جاذبه های گردشگری ماسال است، در منطقه‌ی اسبه ریسه واقع شده است. این باغ علاوه بر امکانات تفریحی و امکان اقامت شبانه، دارای گونه‌های مختلف پرندگان است که ارزش وقت صرف کردن برای دیدن آن را دارد.

در دل جنگل‌های هفت دغان استان گیلان، شهری تاریخی و پنهان با قدمتی ۱۲۰۰ ساله وجود دارد؛ گسکر بزرگ‌ترین شهر باقیمانده از دوره‌ی اسلامی شمال ایران است که در آن آثار منحصر به فردی مانند بازار، خانه‌ها و اماکن مذهبی، پل‌های خشتی و حمام‌ها وجود دارند. در واقع، گسکر منطقه‌ای امیرنشین در دوران باستان بوده که آثار باقیمانده از آن، نشانگر تمدنی قدیمی و حیاتی در دوره‌ی اسلامی می‌باشد.

در بخش مرکزی شهرستان ماسال، روستایی به نام روستای خون وجود دارد که گورستان آن معروف است. گورستان خون که به تازگی به ثبت آثار ملی رسیده، مربوط به هزاره‌ی اول قبل از میلاد تا سده‌های میانی دولت اسلامی است و از جاذبه های گردشگری ماسال به شمار می‌آید.

علاوه بر این، ماسال دارای مناطق باستانی و قدیمی دیگری است که از آن جمله می‌توان به قلعه کول، شهرگاه، منطقه باستانی خندلیه پشت، منطقه ییلاقی درآ و ساختمان قدیمی خاندان رحیمی اشاره کرد.

جاذبه های گردشگری ماسال - آلنزه

دیگر جاذبه های گردشگری ماسال

به طور کلی، ماسال شهرستانی است که برای هر کس با هر سلیقه‌ای، ظرفیت بازدید دارد؛ به همین دلیل جاذبه های گردشگری ماسال تنها به چند مورد بالا محدود نمی‌شود. به طور مثال، دشت‌ها و مناطق جنگلی زیادی در جای جای این شهرستان وجود دارد. یکی از این پارک‌های جنگلی، پارک جنگلی ریزه مندان است که جنگلی است زیبا و دیدنی و دارای طبیعتی سر سبز و خاطره انگیز که وسعتی بیش از ۲۰۰ هکتار دارد.

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری ماسال که از نوع طبیعی به شمار می‌آید، ییلاق خان بند است که در منطقه‌ی کوهستانی و ییلاقی ماسال واقع شده و مانند بهشت دارای مناظر زیبا و سر سبز است.

اگر علاقه‌مند به بازار و خرید از فروشندگان محلی هستید، بازار هفتگی ماسال به شما پیشنهاد می‌شود. این بازار که در روزهای شنبه دایر است؛ یکی از بازارهای پررونق شهرستان و حتی استان گیلان است که در آن انواع و اقسام کالاهای محلی در آن به فروش می‌رسد.

به طور کلی بازارهای محلی گیلان، جزو فرهنگ مردم گیلان است. اینگونه بازارها که هم به صورت سرپوشیده و هم روباز دایر هستند، محلی برای فروش محصولات و کالاهای محلی مردم گیلان و بازدید گردشگران به شمار می‌آیند. یکی دیگر از بازارهای شهرستان ماسال، بازار محلی شاندرمن است که روزهای جمعه برپا هستند و در آن می‌توانید میوه‌ها و سبزی‌های تازه و همینطور ماهی و صنایع دستی و وسایل بومی تهیه کنید.

سخن پایانی

مسلماً تمامی این جاذبه های گردشگری ماسال، باعث می‌شوند که هر فردی برای دیدن آن مشتاق شود و حتی اگر شده تنها یک بار از این منطقه بازدید کند. اما مشکلات مربوط به پیدا کردن مکان مناسب اقامتی و هزینه‌های آن، باعث می‌شوند که افراد از مسافرت به جاهای کمتر دیده شده به خصوص ماسال با طبیعت بکر آن، دچار کمی شک و تردید شوند.

در همین راستا، وبسایت شب برای شما این امکان را فراهم کرده که از طریق اینترنت و در همان منزل و شهرستان خود بتوانید متناسب با بودجه‌ی خود و همراهانتان، محلی مسکونی برای اقامت در ماسال پیدا کنید؛ به طوریکه معیارهای شما برای انتخاب اقامتگاه مورد توجه قرار گیرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

با موفقیت انجام شد.

متاسفانه خطایی در ارتباط با اینترنت به وجود آمد. مجدد تلاش کنید.

وبلاگ شب will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.