معرفی جنگل و آبشار پلنگ دره

  • توسط امیر حسین امیری
  • ۳ سال قبل
  • 0
آبشار پلنگ دره

پلنگ دره کجاست

آبشار پلنگ دره در منطقه شیرگاه مازندران به عنوان یکی از زیباترین و جذاب ترین جاذبه های گردشگری این منطقه است. آبشار پلنگ دره که در شمال شرقی شهر شیرگاه قرار دارد و یکی از زیباترین مکان های دیدنی شهر شیرگاه به حساب می آید. شاهد یک رودخانه ای زلال و زیبا با آبشار ۸ متری و ریزش آب به حوضچه سنگی خواهید بود.  چشمه‌های متعدد و رودخانه‌ای زیبا و تمیز با عمق کم نیز یکی دیگر از زیبایی‌های جنگل پلنگ دره جز جنگل های بکر و دست نخورده به شمار می‌رود. این جنگل‌ها جانور درنده خو و خطرناک ندارند.

بنابراین می‌توانید مطمئن باشید خطری شما را تهدید نمی‌کند. در این مسیر خاکی و جنگلی حتی می‌توانید دوچرخه سواری کنید. زیرا مسیر جنگل پلنگ دره شیب تند و نفس‌گیر ندارد. از ابتدای جاده اصلی تا خود آبشار پلنگ دره بیش از ۱۳ کیلومتر راه نیست. با شب همراه باشید تا شما را با این منطقه گردشگری بیشتر آشنا کنیم.

جنگل آبشار پلنگ دره

آب و هوا در پلنگ دره

در هر وضعیت آب و هوایی می‌توان این مسیر را رفت و پیاده روی اجباری ندارد، با هر سن و سالی (خرد سال و افراد مسن) می‌توانید همسفر شوید. شایان ذکر است جهت رفتن به آبشار پلنگ دره و حوضچه سنگی، باید یک بار از عرض رودخانه (۱۵ متری) به عمق نیم متری عبور کنید. مشاهده کامل متن از این رو دمپایی و لباس مناسب به همراه داشته باشید. پیشنهاد می‌شود جعبه کمک‌های اولیه چراغ قوه و باس و کفش مناسب به همراه داشته باشید. شیرگاه ازجنوب به شهرهای زیرآب و پل سفید واز شمال به شهرستان قائم شهر راه دارد.

این شهر همچنین از سمت غرب به شهرستان بابل راه دارد. یکی از جاده‌های ارتباطی تهران- شمال، معروف به جاده فیروزکوه، و راه آهن تهران- شمال، که بخشی از راه‌آهن سراسری ایران است، از این شهر می‌گذرد. شیرگاه از همه جهت جز شمال به‌وسیله رشته کوههای البرز مرکزی احاطه گشته‌است. از غرب توسط کوه تِرز ،از شرق به‌وسیله کوه وِرزک واز جنوب با کوههای ساره سر و شاه کوه محاصره شده‌است.

پلنگ دره

شیرگاه محل تلاقی دو رود است. یکی رود تالار که از منطقه آلاشت و گردنه‌های دوگل سرچشمه می‌گیرد و دیگری رود کسلیان است. کسلیان در بیشتر مواقع سال آبی روشن و زلال دارد (تنها در زمان بارندگی‌های شدید آب آن کمی گل آلود می‌شود) ولی تالار در بیشتر مواقع سال گل آلود است.

به دلیل وجود این دو رود و هم چنین وجود دره‌هایی نسبتاً کم عمق ،شیرگاه دارای پل‌های متعددی است که به همین دلیل آنراشهر پل‌ها لقب داده‌اند. یکی از مسیرهای دسترسی از جاه فیروزکوه به سمت شیرگاه وسپس از انجا به سمت ابشار پلنگ دره است .طول مسیر از شیرگاه به سمت ابشار پنلگ دره ۲۰کیلومتر می‌باشد و در تمام مسیر جنگل بسیار زیبا را شاهد خواهید بود.

پنج دلیل اصلی برای سفر به پلنگ دره

داشتن برنامه پرهیجان و ماجراجویانه

لذت آب‌بازی و شنا در آب خنک رودخانه در روزهای گرم تابستان

عبور از تنگه های عمیق و سرسبز

لذت شیرجه و شنا در حوضچه‌های عمیق آب از بر فراز تخته سنگ

آشنایی با گیاهان منطقه (پرسیاوشان، توسکا، انجیلی و…)

زمان سفر برای بازدید از  پلنگ‌دره چه فصلی از سال است؟

از چه مسیری به دیدن این جنگل برویم؟

برای رسیدن به این جنگل، از جاه فیروزکوه به سمت شیرگاه و سپس از آنجا به سمت روستای نفار بروید. از نفار با ماشین به مدت یک ساعت جاده خاکی (۱۳ کیلومتر) طی مسیر می‌کنید تا به پلنگ دره برسید.

جهت اجاره ویلا سوئیت و آپارتمان در فیروزکوه کلیک کنید

جنگل پلنگ دره

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*