جاذبه‌های گردشگری مرند

  • توسط کیوان کاری
  • ۱ سال قبل
  • 0
جاذبه‌های گردشگری مرند

گزار من از مرند و جاذبه‌های گردشگری‌اش تنها مختص امروز نیست، هر زمان که صفای هوایی خنک و دل‌نشین را می‌کنم، بی‌اختیار باروبنه سفر بسته و به مرند می‌آیم. داستان من و این شهرستان تاریخی، نَقل عمری دراز و پرسه زدن در جای‌جای آن است. هیچ کجا به‌اندازه مرند برایم تا این اندازه فریبنده نیست. در اینجا به معنای واقعی احساس خودشناسی می‌کنم، به تاریخ سفرکرده و از گذشته‌های بسیار دور دیدن می‌کنم. شکوه تاریخی این منطقه به دوران ساسانیان بازمی‌گردد که در لابه‌لای دامنه‌های کوه‌های آن بوی خاکستر به مشام می‌رسد (منظور بوی سوختن آتش در معبد است). همیشه از روستاهای مشهور مرند همانند زنوزق و عیش آباد دیدن می‌کنم تا جایی که غرق در آرامش حاکم در فضای آن‌ها می‌شوم. حتی مگر می‌شود از پیست اسکی منطقه یام هم بی‌اختیار عبور کنم – بدون آنکه از اسکی لذتی ببرم – مدهوش در هوای بی‌نظیر این منطقه می‌شوم. این بار نه برای یک هفته، بلکه برای یک ماه قصد ماندن دارم؛ و تصمیم دارم در اقامتگاه های بومگردی مرند بمانم و از آرامش و فضای این بومگردی ها لذت ببرم.

مرند یکی از شهرستان‌های زیبا در استان آذربایجان شرقی است که در فاصله ۷۰ کیلومتری شمال غربی تبریز واقع‌شده است. این شهرستان یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران است که در دوران اوارتور ایجادشده است. مرند از شمال به رود ارس و از شرق به شهر اَهر (یکی از شهرهای آذربایجان شرقی) هم‌مرز است. با این حال، مرند به دلیل سابقه تاریخی بلند و وجود جاهای دینی بسیار مشهور است. مکان‌های دیدنی مرند را در زیر یک‌به‌یک معرفی می‌کنیم:

آبشار آسیاب خرابه

آبشار آسیاب خرابه

این آبشار به دلیل وجود خرابه‌های یک آسیاب آبی به این اسم نام‌گذاری شده است. آبشار آسیاب خرابه یکی از زیباترین مناطق در شرق آذربایجان است که از بسیاری از آبشارهای کوچک و بزرگ که از بالا به آسیاب افتاده‌اند، تشکیل‌شده‌اند. آب این آبشار از یک چشمه زیبا و از منشأ کوهستان کیامکی، یکی از کوه‌های بلند دیزماری در غرب ارسباران، شهرستان مرند و زنوزق است.

کوه میشو

در این منطقه کوهستانی، بلندترین قله ۲۸۵۵ متر است. در بالا و ایستاده به شمال دریاچه ارومیه و جنوب دشت مرند، قله‌های مشهور فلک داغی، علی‌ علمدار، کوسابابا و اوزون بوئل است. هم‌چنین در شمال شرقی این منطقه، فضایی تفریحی بسیار مجهز به نام پیست اسکی یال قرار دارد که مهمان گردشگران داخلی و خراجی است.

روستا و غار دوگیجان

روستا و غار دوگیجان

دوگیجان یکی از روستاهای زیبا و چشمگیر مرند است که در بالاترین نقطه این منطقه قرار دارد. چشم‌انداز‌های زیبای آن به همراه غار مشهورش از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این منطقه است. غار دوگیجان عرضی به‌اندازه یک نفر و ارتفاعی تا حدود ۵ متر را دارد. به‌طور‌کلی برای رسیدن به غار دو راه وجود دارد، راه اول مناسب حیوانات و وسایل نقلیه است، راه دوم مسیری ناهموار و درعین‌حال بسیار هیجان‌انگیز است، ولی از هر دو طرف امکان ریزش سنگ‌ها از دامنه کوه وجود دارد. بااین‌حال، این منطقه برای افراد علاقه‌مند به کوهنوردی فوق‌العاده جذاب است.

کاروانسرای شاه‌عباسی

کاروانسرای شاه‌عباسی

کاروانسرای شاه‌عباسی در روستای یام از بخش مرکزی شهرستان مرند از قدیم در راه ابریشم قرار داشته و بزرگ‌ترین کاروانسرای شمال غربی کشور محسوب می‌شود. تاریخ می‌گوید: «کاروانسرای شاه‌عباسی مرند به دوران صفویه و مغول می‌رسد.» این بنای تاریخی یکی از ۹۹۹ کاروانسرای شاه عباس صفویه است و ازاین‌جهت موردتوجه قرارگرفته است که در مسیر توریستی ایران به اروپا قرار دارد. با توجه به هم‌جواری این کاروانسرا با منطقه خوش آب‌و‌هوای روستای یام و کوه میشو، این منطقه به نقطه کانونی گردشگری مرند تبدیل‌شده است.

روستای زنوزق

روستای زنوزق

در نزدیکی شهر زونوزق و در شهرستان مرند، روستای بی‌همتایی به نام زنوزق وجود دارد. این روستا در دامنه کوه قلعه و در میان تراکم درختان زردآلو و سیب و در چشم‌اندازی بسیار زیبا از کوه و گل‌های زیبا پوشیده شده است. این روستا از اصول معماری پله‌ای تبعیت می‌کند، به همین دلیل به نام «زنوز داغ» مشهور است. همچنین به خاطر سرسبزی و هوای بسیار دل‌نشین این منطقه، روستای زنوزق را می‌توان یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری مرند دانست.

روستای عیش‌ آباد

روستای عیش‌ آباد

روستای عیش آباد به دلیل رودخانه پر از آب‌وهوای دلپذیرش، مقصد فوق‌العاده‌ای برای سفر و گشت‌وگذار است. باغ‌های پر از درخت این روستا نیز به سمت شمال تا ارتفاع ۵۰۰ متر کشیده شده است، طوری که چشم‌های هر گردشگری را به خود خیره می‌کند. همچنین در پایین کوه، جریان روان آب، روح آدمی را شاداب می‌کند. قدم زدن در میان درختان و عبور از رودخانه زلال روستای عیش آباد، می‌تواند خاطره‌انگیزترین لحظات سفر را ایجاد کند. ناگفته نماند، این روستا در ارتفاع ۱۶۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد و برای کوهنوردی و صرف لحظاتی دلپذیر فوق‌العاده عالی است.

پیست اسکی یام

پیست اسکی یام

ناحیه یام به‌عنوان معبد اسکی در منطقه کوهی میشو شناخته می‌شود. این ناحیه دارای پیست اسکی معروفی می‌باشد که دارای امکانات بسیاری برای گردشگران است. پیست اسکی در ارتفاعات این منطقه واقع‌شده است. این مکان در تابستان و زمستان مرکزی برای حضور علاقه‌مندان به اسکی و دوستداران طبیعت است، زیرا دارای آب‌وهوایی مطلوب، طبیعتی بی‌مانند و چشم‌اندازهایی بسیار زیبا است.

روستای یام

روستای یام

روستای یام در مسیر تبریز به مرند و منطقه آزاد اقتصادی ارس یعنی جلفا در ۴ کیلومتری شهرستان فاروج قرار دارد. این روستا مکانی بسیار آرام و با طراوت است که برای صرف لحظاتی آرامش‌بخش، انتخابی عالی است. تپه و قلعه علی‌آباد از آثار تاریخی این روستای بی‌نظیر است. همچنین شغل اصلی بومیان این روستا به‌مانند دیگر روستاهای شهرستان مرند «کشاورزی» است.

آبشار پیربلا

آبشار پیربلا

این آبشار زیبا با ارتفاعی در حدود ۱۵ متر در روستایی به نام «پیر بلا» در جنوب غربی مرند واقع‌شده است. این آبشار بی‌نهایت زیبا از کوه‌های اطراف خود عبور کرده و به پایین ریزش می‌کند. این آبشار در بهار پُر از آب است و به دلیل هوای بسیار دلپذیر، مکانی فوق‌العاده برای صرف اوقاتی به‌یادماندنی است.

قلعه مانداگارانا

قلعه مانداگارانا

قلعه یا آتشکده مانداگارانا دارای تاریخی در حدود ۶۰۰۰ سال است که در شمال مرند قرار دارد. مردم محلی این منطقه که سه معبد آتش دیگر نیز در اطرافش دارد را «کول تپه» می‌نامند. با حمله سپاهیان اسلام، این معبد به خرابه‌ای تبدیل شد، ولی اکنون بعد از گذشت سالیان دراز هنوز هم شکوه خود را از دست نداده است.

مسجد جامع مرند

مسجد جامع مرند

مسجد جامع مرند احتمالاً در زمان ساسانیان به‌عنوان آتشکده شناخته می‌شد. سپس بعد از سقوط ساسانیان، آتشکده به کلیسا تبدیل شد و با پیروزی مسلمانان و در قرن سوم هجری شمسی به مسجد تبدیل شد. مسجد جامع مرند دارای معماری شرقی و اسلامی است.

درباره شهر مرند

درباره ی شهر مرند

مرند یکی از بزرگ‌ترین شهرهای استان آذربایجان شرقی است که در شمال غربی پایتخت استان یعنی تبریز واقع‌شده است. مرند در طول تاریخ نام‎های مختلفی همانند مرانا، مانداگارانا و مارندا در طول تاریخ داشته است. مرند شهرستانی نیمه کوهستانی است که دارای فاصله ۷۱ کیلومتری از تبریز است. مرند در زمستان سرد و تابستان گرم است، ولی عمدتاً هوایی مطبوع و خنک دارد.

تاریخ شهر به دوره پیش از اسلام بازمی‌گردد. بین سال‌های ۸۱۵ تا ۸۵۰، مرند عمدتاً تحت نظارت محمد بن عمران قرار گرفت که به میزان قابل‌توجهی شخصیتی عرفانی داشت. او به میزان قابل‌توجهی ایرانی گرا بود که کتاب تاریخ طبری شواهدی از وجود شعر فارسی در شمال غرب ایران در آغاز قرن ۹ را در این منطقه نقل کرده است. همچنین، بطلمیوس، جغرافیدان رومی که دو قرن قبل از میلاد زندگی می‌کرد، این شهر را «مانداگارانا» نامید. به گفتۀ مورخان، مرند در زبان ارمنی به معنای محل دفن است و گفته می‌شود که محل دفن «نوح» است.

شواهد تاریخی نشان می‌دهد که مرند سرزمین بابک خرم‌دین بوده است. پس از حملات مغول‌ها، سیستم حکومتی ایلخانیان در این منطقه تأسیس شد. پادشاهان ایلخانی حاکم بر مرند، تبریز و سلطانیه بودند. در سلسله تیموریان شهر مرند مانند شهرهای دیگر نابود و به‌کلی غارت شد. در سلسله صفویه، به‌خصوص شاه اسماعیل، زمانی که ایران در جنگ چالدران شکست خورد، کل شهرهای آذربایجان تحت حکومت امپراتوری عثمانی درآمد که مرند نیز در میان آن‌ها بود. در این زمان، با توجه به موقعیت استراتژیک و ویژه این منطقه، مرند حتی بیشتر از گذشته از بین رفته و غارت شد.

در دوران حکومت شاه‌عباس، مرند توسط سلطان جمشید خان اداره می‌شد که به‌عنوان سرمایه دولتش به تصرف درآمد. در سال ۱۰۱۶ ه. ق. شاه‌عباس مرند را به‌عنوان پایگاه نظامی خود برای جنگ علیه امپراتوری عثمانی انتخاب کرد. در دوران قاجار، مرند به دلیل توسعه کسب‌وکار و معادن، تبادل بین تبریز، خوی، باکو و تفلیس، مهاجرت و سفر به روسیه، شناخته می‌شد. در این زمان، مرند راهی برای کسب‌وکار ایران در اروپا و روسیه بود و برای تأمین شرایط زندگی کردم منطقه‌ای مهم بود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

آخرین دیدگاه‌ها

با موفقیت انجام شد.

متاسفانه خطایی در ارتباط با اینترنت به وجود آمد. مجدد تلاش کنید.

وبلاگ شب will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.

با موفقیت انجام شد.

متاسفانه خطایی در ارتباط با اینترنت به وجود آمد. مجدد تلاش کنید.

وبلاگ شب will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.