جاذبه های گردشگری بابلسر و هر آنچه که باید بدانید

 • توسط احسان موسوی
 • ۳ سال قبل
 • 2
بابلسر

بابلسر

بابلسر یکی از شهرهای زیبا و سرسبز شمال کشور است که به خاطر موقعیت خاص و آب و هوایی که دارد همیشه مورد توجه گردشگران بوده است. فاصله این شهر با تهران اگر از جاده هراز بروید تقریبا ۲۳۱ کیلومتر است و حدودا بعد از ۳ ساعت  و نیم به این شهر می رسید.

به دلیل همین نزدیکی در دوران پهلوی توجه خاصی به این شهر شد و شهرک های زیبایی اطراف بابلسر ساخته شد که هنوز هم از جاذبه های این شهر محسوب می شوند. چی بهتر از یک مسافرت راحت و بی دردسر در طبیعت زیبا و آرامش بخش شمال می تواند به آدم انرژی بدهد؟

دریا و جنگل، آسمان آبی و کلی تفریحات هیجان انگیز و جالب در شهر ساحلی بابلسر وجود دارد. اگر بخواهم خلاصه براتون نام ببرم بابلسر یکی از بهترین شهرهای شمال ایران است که با شهرک های قدیمی و جدیدش، مراکز خریدش، ساحل و رودخانه زیباش مورد توجه گردشکران زیادی است.

بابلسر قدیم

تاریخچه و موقعیت بابلسر

از قدیما بابلسر جذابیت های خاصی برای مسافران داشته است. این شهر که قبلا مشهد سر نام داشت در جنوب دریای خزر و کنار رودخانه بابلرود قرار دارد. آثار باستانی این شهر نشان می دهد که از قرن ششم هجری این شهر وجود داشته است. و به دلیل سرسبزی و خوش آب و هوایی مورد توجه بوده است.

از ویژگی های خاص شهرهای شمالی، نزدیکی این شهرها به همدیگر هست. شما از بابلسر تافریدونکنار ۱۳ کیلومتر و با محمودآباد ۳۹ کیلومتر و از بابلسر تا آمل ۴۶ کیلومتر فاصله دارید.

نمای کلی شهر بابلسر

آب و هوای بابلسر

آب و هوای این شهر مثل اکثر شهرهای ساحلی مازندران معتدل است و از خوش آب و هوا ترین شهرهای ایران محسوب می شود.  این شهر در همه فصل های سال جذابیت  خاصی دارد.

بابلسر در بهار مثل همه شهرهای شمال بهترین و مطبوع ترین هوا را دارد که نفس کشیدن در این هوا به آدم روح زندگی می دهد. در اواسط تابستان هوای بابلسر مرطوب و گرم می شود که البته ساحل و دریای بابلسر و خنکی نسیم رودخانه در شب های تابستان باز هم تعداد زیادی از مسافران را به خود جذب می کند.

بابلسر در پاییز شهری بارانی است که یک لطافت خاصی دارد. زمستان هم در بابلسر شاهد سرمای سخت و طاقت فرسا نخواهید بود.

آثار تاریخی بابلسر

پل معلق بابلسر که بر روی رودخانه بابلرود ساخته شده یک پل فلزی است که در سال ۱۳۱۳ توسط مهندسین آلمانی و سوئدی احداث گردید و اکنون جز آثار ملی ایران محسوب می شود.

امازاده ابراهیم بابلسر

آرامگاه بابلسر

آرامگاه امامزاده ابراهیم هم یکی دیگر از آثار تاریخی بابلسر می باشد. ساختمانی هشت ضلعی، با گنبد هرمی و درهای ارزشمند و صندوق چوبی و کتیبه های متعدد که مربوط به قرن نهم هجری قمری می باشد.

قایق سواری در ساحل بابلسر

تفریحات مهیج در بابلسر

بابلسر در پهنه جنوبی دریای مازندران قرار گرفته است. سواحل این شهر و اطرافش محل خوبی برای قدم زدن کنار دریا، نشستن و خیره شده به افق دریا و تماشای طلوع و غروب آفتاب و تجربه سوار شدن قایق موتوری و پدالو زدن وسط رودخانه و اسب سواری کنار ساحل بابلسر را به شما می دهد.

موتور سواری روی شن های نرم ساحل یکی از تفریحات مهیج این مسافرت است. اصولا روی موتورها ۲ نفر می توانند بشینند. سوار شدن روی موتور چهار چرخ روی شن ها می تواند تجربه خوبی برای کسانی باشد که از موتور سواری در خیابان می ترسند و اینجا با اطمینان در کنار همراهشان بنشینند و یک تجربه هیجان انگیز داشته باشند.

تفریح دیگر ساحل بابلسر قایق سواری روی موجهای دریا است که این هم می تواند تجربه مهیج و فوق العاده ای باشد. اگر از سرعت زیاد خوشتون نمی اید می توانید یکی از پدالو ها را کرایه کنید و همراه دوست دیگری در وسط رودخانه بابلسر پدالو بزنید و لذت ببرید.

رودخانه بابلسر، جاذبه گردشگری بابلسر

رودخانه ای که از وسط شهر می گذرد یکی از زیباترین خیابانهای شهرهای شمال است و همیشه تعداد زیادی از جوانان با دوستانشان و یا خانواده ها چه به عنوان مسافر و چه از اهالی مازندران برای تفریح کنار این رودخانه می آیند.  گاهی بساط خود را پهن می کنند و در کنار دوستان و اقوام عصرانه یا شام می خورند و یک شب خاطره انگیز برای خود می سازند.

اسکله بابلسر

جاذبه گردشگری بابلسر : اسکله بابلسر

اسکله بابلسر هم از جاذبه های گردشگری این شهر است. هرچند در گذشه محل رفت و امد کشتی ها بوده است ولی هم اکنون بیشتر جنبه جذب گردشگر دارند و استفاده نمی شوند.

طلوع و غروب آفتاب در بابلسر

اگر سحرخیز هستید طلوع آفتاب را از دست ندهید. و اگر هم احساس می کنید نمی توانید آنقدر زود از خواب بیدار شوید که طلوع آفتاب را ببینید حتما دم غروب کنار ساحل باشید.

بازار محلی بابلسر

بازار محلی بابلسر

یکی دیگر از تفریحات بابلسر قدم زدن در شهر و خرید از صنایع دستی مغازه ها و دیدن بازار محلی شهر است. بعد از اینکه از دیدن دریا حسابی حال کردید یک دوری در شهر بزنید. یک سر به بازار شهر بابلسر بزنید و از صنایع دستی بابلسر دیدن کنید و بازار محلی بابلسر را هم فراموش نکنید. ترشی های خوشمزه و غذاهای محلی را امتحان کنید.

اگر وارد بازار محلی بابلسر شوید این امکان را دارید که با لهجه و فرهنگ شمالی ها بیشتر آشنا شوید. یکی از فایده های سفر به همین آشنایی با فرهنگ های مختلف است.  بازار بابلسر و مغازه های صنایع دستی با خیابان رودخانه چندان فاصله ندارد و شما می توانید در طول ۲ یا ۳ ساعت همه این قسمت ها را قدم بزنید و دیدن کنید و برای دوستانتان سوغاتی بخرید.

البته صنایع دستی موجود در این مغازه ها بیشتر محصولات وارداتی هستند و کمتر به صنایع دستی اهالی مازندران توجه شده است.

غذاهای محلی بابلسر

ترشی های مختلف شمال بخصوص سیر ترشی از پرطرفدارترین محصولات این شهر هستند و همچنین نوعی دلال که به ماست یا مرغ و ماهی شکم پر اضافه می کنند و از سبزی های محلی مازندران درست می شوند هم از محصولات خاص مازندران است.

انواع آش های ترش محلی و خورشت دانه انار هم از غذاهای محلی این منطقه می باشند. پیشنهاد می کنم اگر به دنبال استفاده از محصولات ارگانیک هستید از فروشنده های محلی این منطقه خرید کنید.

روستاهای بابلسر

دیدن روستاهای اطراف بابلسر هم خالی از لطف نیست. چون خیابان های اطراف بابلسر و روستاهای این منطقه همگی سرسبز و دارای بافت محلی هستند و شما با گذر از این محله ها می توانید از نزدیک با نوع کشاورزی و زندگی روستاییان این منطقه آشنا شوید.

خلاصه اگر دوست دارید تجربه جدیدی داشته باشید به زندگی روستاییان هم توجه کنید.

مرکز خرید بابلسر

تفریحات در بابلسر: خرید از مراکز خرید معروف بابلسر

در سالهای اخیر مراکز خریدهای متعددی  در در مسیر بابلسر_فریدونکنار و در نزدیکی شهرک دریا کنار و خزرشهر ساخته شده اند و اگر هم دوست دارید از فروشگاه های برند خرید کنید در بابلسر این امکان را هم دارید. در این فروشگاهها می تونید هم خرید کنید و هم کودکانتان می توانند در فضای تفریحی پاساژ بازی کنند.

همچنین نزدیکی این مراکز خرید به انواع رستوران ها و فست فودها امکان خوبی برای گشت و گذار، خرید و وقت گذرانی در اوقات فراغت با دوستان فراهم کرده است.

دریا کنار و خزرشهر

از شهرک های خاص و معروف ایران شهرک دریا کنار و شهرک خزر شهر هستند که به دلیل ویژگی و جذابیتی که دارند در ایام تعطیل و نوروز همیشه مورد توجه مسافران هستند.

ساختار خیابان های این شهرک ها و ساختمان هایی با معماری غرب و درختان تنومند و فضای سرسبز که به دریا راه دارند دلایلی برای جلب توجه توریست های داخلی و خارجی و مسافران و ویلاداران است.

اقامت در شهرک دریاکنار

اولین شهرک ساحل مازندران است که قبل از انقلاب ساخته شده است. شهرک دریاکنار با ویلاهای لوکس و معماری قشنگ فضایی از تفریح و آرامش به همراه دارند. شهرک ساحلی دریاکنار در ۵ کیلومتری بابلسر بین بابلسر و فریدونکنار قرار دارد.

این شهرک در زمان پهلوی ساخته شد و در آن زمان از بهترین شهرک های خاورمیانه محسوب می شد. البته هنوز هم توریست های داخلی و خارجی زیادی در طول سال دارد.  البته برای ورود  و اقامت به شهرک باید کارت ورد داشته باشید.

اجاره ویلا در شهرک خزرشهر

شهرک خزرشهر هم از زیباترین و معروفترین شهرک های شمال است که در فاصله ۶ کیلومتری بابلسر قرار دارد. این شهرک به دو بخش خزر شهر شمالی و جنوبی تقسیم شده است. که اصولا ویلاهای شمالی که سمت دریا است از نظر قیمت گرانتر هستند و همچنین خزرشهر شمالی شلوغ تر و پرترددتر از خزرشهر جنوبی است که البته به یکدیگر با یک پل هوایی ارتباط دارند.

این شهرک هم در نزدیکی شهرک دریا کنار است  و شرایط ورود به این شهرک مانند شهرک دریا کنار می باشد. یعنی ورود به این شهرک ها برای عموم آزاد نیست. برای ورود باید صاحب یکی از ویلاها باشید یا به عنوان مهمان معرفی گردید.

اجاره ویلا در بابلسر

اجاره ویلا بابلسر

اقامت و اجاره ویلا یکی از رایج ترین روش های اقامت چند روزه در بابلسر است. البته در اجاره ویلا و خانه دربستی در مازندران بطور کلی باید به نکاتی توجه نمایید تا سفری در نهایت امینت و رفاه داشته باشید.

 1. اول از همه نظافت ویلا و وسایل آن مثل مبلمان، ظروف آشپزخانه و تخت و روتختی و سرویس بهداشتی …
 2. نزدیکی ویلا به دریا یکی از نکات مهم برای مسافرینی است که می خواهند لحظات زیادی را کنار دریا سپری کنند و حتی بدون دردسر و طی کردن مسافت، طلوع و غروب آفتاب را نظاره کنند.
 3. مردم مداری و بطور کل اخلاق صاحب ویلا
 4. قیمت مناسب با امکانات ویلا
 5. آرامش بخش بودن محله ای که ویلا را اجاره می کنید.
 6. امنیت محیط و شهرک
 7. دسترسی خوب به مرکز شهر

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
قبلی «
بعدی »

2 دیدگاه در حال حاضر

 1. بابلسر خیییلییی خوووووبه… خیلی رودخانه بابلسر قشنگه.. مخصوصا شب ها گروههای موسیقی هم میان اجرا می کنن. اخرین باری که رفته بودیم کلی خوش گذشت

 2. ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*