بهترین سفر در بهار و تابستان: سفر به دریای بیکران ابرها

 • توسط احسان موسوی
 • ۳ سال قبل
 • 1
روستای ابر در گیلان

جنگل ابر سمنان

قدم زدن روی ابرها

امروز می خواهم شما را به سفری رویایی روی ابرها ببرم، جایی که بتوانید بر فراز ابرها حرکت کنید، جز صدای پرندگان چیزی به گوشتان نرسد و سرشار از حس آرامش و امید شوید. جنگل ابر یکی از الهام بخش ترین مکان های ایران است. در جاهای مختلف دنیا، آنجایی که ارتفاع زمین بالاتر است، گاهی پدیده ی اقیانوس ابر را می توانیم ببینیم. مثل کوهستان هونگ شان در چین که تقریبا ۲۰۰ روز از سال پدیده ابرهای سفید رنگ را دارد و بخاطر همین سالیانه هزاران گردشگر را به خود جذب می کند. باورتان می شود که در سال ۲۰۰۷ این کوهستان ۷۰۰۰ بازدید کننده داشته است. با این وجود قبل از آنکه بلیط تور چین را بخرید تا به این کوهستان بروید به شما پیشنهاد می کنم با خواندن این مقاله با جنگل های ابر ایران آشنا شوید. چون نه تنها هزینه کمتری را برای سفر می پردازید و مسافت کمتری را طی می کنید بلکه آن همه شلوغی کوهستان چین مزاحم آرامش شما نخواهد شد.

جنگل ابر سمنان

جنگل ابر چیست؟

اقیانوس ابر، دریای بیکران ابر و جنگل ابر به پدیده خاص و بی نظیری اشاره می کنند. این پدیده در قسمت های مختلفی ایران هم وجود دارد و گردشکران و توریست ها را به خود جذب می کند. علت بوجود آمدن این پدیده این است که گاها به دلیل شرایط اقلیمی یک منطقه سطح ابرها پایین تر از سطح زمین قرار می گیرد و منظره باورنکردنی و چشم نوازی را می سازد. یکی از دلایل تشکیل این پدیده رطوبت زیاد هوا به خاطر بارش فراوان باران و وجود کوه ها در اطراف است که از فرار ابرها جلوگیری می کند. با سرد شدن هوا ابرها افزایش پیدا کرده و سطح زمین و درختان را می پوشانند و لایه سفید و یکدستی بوجود می آید. در چنین شرایطی بازدید کنندگان می توانند بالاتر از ابرها حرکت کنید. آرامش این فضا، نسیم خنک منطقه، چشم انداز سفید پوش ابرها و صدای پرندگان در طبیعت از ویژگی های این مناطق هستند.

جنگل ابر، الهام بخش هنرمندان

جنگل ابر، الهام بخش هنرمندان

می دانید بسیاری از هنرمندان برای خلق آثارشان از منظره چشم نواز کوهستان ها و جنگل های ابری الهام می گیرند. اگر به نقاشی ها  و اشعار چین توجه کرده باشید می بینید بسیاری از این آثار هنری از چنین فضایی تاثیر گرفته اند. این هنرمندان برای استفاده بهتر از طبیعت بکر و خلاصی از تعداد زیاد گردشگران سعی می کنند صبح زود از خواب بیدار شوند و قبل از شلوغی مسیر فرصت لذت بردن از طبیعت را ببرند. اما روستاهای ایران هنوز به اندازه کوهستان چین  شلوغ و پردردسر نشده است بنابراین می توانید به این روستاها سفر کنید و از آرامش آنجا لذت ببرید. بعلاوه اگر به عکاسی علاقه دارید بهترین فرصت را چنین منظره های شگفت انگیزی برایتان فراهم خواهد کرد. چه چیز بهتر از یک طبیعت بکر بالاتر از ابرها و یک دوربین باکیفیت و ساعت ها تماشای منظره و عکاسی کردن.

سفر به جنگل ابر

بهترین سفر در بهار و تابستان: سفر به جنگل ابر

جنگل ابر یا روستای ابر در اکثر مواقع در فصل های بهار و تابستان بوجود می آید. معمولا جنگل ها، کوه ها و روستاهایی که در ارتفاع بالایی از سطح زمین هستند این منظره را دارند. به دلیل سرمای زیاد این مکانها همیشه از اوایل پاییز تا انتهای زمستان پوشیده از برف هستند و مسیر گذر به این محل ها سخت و خطرناک است. بنابراین بهترین زمان سفر به جنگل ابر یا ییلاق ابر فصل های بهار و تابستان است که نه نگران سختی راه باشیم و نه از شدت سرما یخ بزنیم.

اقامت چند روزه در خانه های محلی روستای ابر

اقامت چند روزه در خانه های محلی روستای ابر

حس آرامشی که از دیدن حرکت ابراها بر فراز قله کوه و درختان بدست می آید قابل مقایسه با هیچ چیز نیست. آنقدر تجربه لذت بخش و مهیجی است که باید ساعت ها در این فضای آرامش بخش نشست و چای نوشید و با دوستان گفتگو کرد. گاهی آواز خواند و گاهی بر دفترچه خاطراتمان بنویسیم. این همه برنامه را نمی توان در یک ساعت انجام داد، پس بهتر است فکری به حال ماندن در این مکان رویایی نمود. برای اقامت در نزدیکی روستای ابر، بهترین حالت این است که خانه یا هتلی اجاره کنید و در جایی اقامت کنید که سرپناه مناسبی برایتان باشد. از آنجایی که هوای روستاها و جنگلهایی که پدیده ابر در آنها اتفاق می افتد اصولا غیر قابل پیش بینی هستند پیشنهاد می کنم به فکر چادر زدن نباشید و در خانه های محلی همان روستا، خانه ای را با قیمت مناسب اجاره کنید تا با خیال راحت بتوانید از تعطیلات خود لذت ببرید.

پدیده ابر در مناطق مختلف ایران

پدیده ابر در مناطق مختلف ایران

جنگل ابر مازندران: روستای فیلبند، روستایی بر فراز ابرها

روستای فیلبند مانند همه روستاهای سرسبز شمال، طبیعت زیبایی دارد و جاذبه های گردشگری اش کم نیستند. اب و هوای دلچسب، طبیعت سبز و دل انگیز و چندین چشمه از میان کوهها و جنگل ها می گذرد و وارد روستا می شوند. ولی این روستا از یک جهت منحصر به فرد و خاص است. فیلبند را از این جهت که در بالا ترین نقطه قرار دارد بام شرقی مازندران می گویند، اینجا در اغلب روزهای سال در لایه ای آرام و سفید از ابر پوشیده شده است و منظره ای خیره کننده و چشم نواز دارد. حواستان باشد که زمستان در فیلبند زود شروع می شود. اگر تصمیم دارید اقیانوس ابر را بر بام این روستا ببینید با شروع فصل بهار بهترین زمان برنامه ریزی برای رفتن به این روستا است.

روستای فیلبند

فاصله تهران تا روستای فیلبند

زمانی که از تهران به سمت شمال حرکت می کنید در جاده هراز در فصله ۲۵ کیلومتری آمل، باید وارد فرعی به سمت سنگچال شوید و بعد از آن با گذر از جاده ها پر فراز و نشیب به روستای فیلبند وارد می شوید. روستای فیلبند در ارتفاع ۲۷۰۰ متری سطح دریا قرار دارد و از این جهت بلندترین روستای مازندران است

توصیه های لازم برای سفر به روستای فیلبند

توصیه های لازم برای سفر به روستای فیلبند

جاده فیلبند پر از پیچ و خم و دارای ارتفاع زیادی است. بهتر است با وسیله نقلیه مناسب قصد سفر به فیلبند کنید و یا قبل از حرکت از موقعیت جاده و شرایط آب و هوایی از مردم روستایی بپرسید. هر چند با کمی احتیاط و داشتن تجهیزات مناسب می توانید به راحتی به این روستا بروید و از منظره چشم نواز آنجا لذت ببرید. همچنین توجه داشته باشید که به سمت کوهستان در حال حرکت هستید و بهتر است ژاکت گرم همراهتان داشته باشید. هوای منطقه های کوهستانی معمولا ناپایدار هستند. گاهی ابری و گاهی آفتابی که می توانید تا دوردست ها را ببینید.

جنگل ابر سمنان

جنگل ابر یکی از بکرترین جنگل های ایران است که در ۳۵ کیلومتری سمنان قرار دارد. جنگل ابر شاهرود علاوه بر اینکه یکی از قدیمی ترین جنگل های ایران با پوشش گیاهی متنوع است در اغلب مواقع لایه ای از ابر این جنگل را فرا گرفته است. تفاوت موقعیت این جنگل نسبت به سایر جنگل های ایران، آن را خاص و دیدنی کرده است. ارتفاع زیاد این جنگل از سطح دریا، بارش فراوان باران، وجود چشمه های فراوان، پوشش گیاهی متنوع و پدیده ابر از ویژگی های خاص این جنگل است. ابرهای این منطقه در پشت کوه های البرز گرفتار می شوند و اکثرا مهمان این جنگل زیبا می شوند. گشت و گذار بین درختانی که سوار بر ابر هستند تجربه بسیار جالبی است. پوشش گیاهی این جنگل از درختان بلوط، افرا، شیردار، توسکا، ونف اقاقیا، گلابی وحشی و انواع درختان کاج  است و قدمتشان به دوران سوم زمین شناسی می رسد. این جنگل ابری به دلیل جذابیت گردشگری و ارزشمندی که دارد در سال ۱۳۸۹ به عنوان میراث فرهنگی ایران ثبت شده است و می توان جدا آن را منحصر به فردترین و زیباترین جنگل های ایران دانست. گردشگران خارجی و ایرانی و گیاه شناسان کسانی هستند که طرفدار دیدن جنگل ابر در سمنان می باشند. اگر می خواهید بیشتر با جلوه های زیبای طبیعت و پدیده دریای بیکران ابر در جنگل های بکر ایران آشنا شوید پیشنهاد می کنم این فیلم را در یوتیوب تماشا کنید.

حرکت بر ابرها در طبیعت زیبای رامسرحرکت بر ابرها در طبیعت زیبای رامسر

رامسر را همیشه بخاطر کازینو، هتل قدیم و جدید، شهربازی و خیابان های زیبای شهر می شناسیم و انصافا لقب عروس شهرهای مازندران لایق این شهر زیبا است. ولی در منطقه ای اطراف رامسر، در شهر رودسر، در روستایی به نام اشکورات هم شما می توانید ابرها را زیر پایتان ببینید. علاوه بر زیبایی ابرها در این منطقه ، دریاچه روستای صمد آباد و تالاب آن از دیگر جاذبه های گردشگری این منطقه است.

مسافت تهران تا اشکورات

اگر تصمیم گرفتیدبه سمت اشکورات حرکت کنید می توانید از مسیر کرج به سمت قزوین بروید و از آنجا وارد جاده باراجین شده گردنه گدوک را بگذرانی نهایتا بعد از گذر تقریبا ۲۶۰ کیلومتر به این روستا می رسید. مسیر دیگر این است که از یکی از جاده های تهران شمال وارد مازندران شوید و بعد از گذر از شهرهای غرب مازندران به رامسر برسید و نهایا وارد این روستا شوید. این روستا در منطقه رودسر قرار دارد.

روستای ابر در گیلانجواهرده رامسر: سفر روی ابرها

حتما نام جواهر ده رامسر را شنیده اید. این روستای سر سبز در ۲۷ کیلومتری رامسر و در ارتفاع ۲۰۰۰ متری واقع شده است. این روستا همیشه در لایه ای از ابر پوشیده شده است ولی به دلیل لغزنده بودن جاده در فصل پاییز و برف سنگین زمستان بهترین زمان رفتن به جواهر ده بهار وتابستان است. طبیعت دلچسب شما و آب و هوای خنک این روستا و منظره اقیانوسی از ابر  این منطقه را به جداب ترین مناطق شمال تبدیل کرده است.

چطوری به جواهر ده برویم؟

بهترین مسیر جواهر ده از تهران حرکت از جاده چالوس به سمت  مازندران است و بعد از گذر از شهرهای چالوس، متل قو و تنکابن وارد  رامسر شده و بعد از گذر از کاخ شاه وارد فرعی به سمت جواهر ده می شوید. برای رسیدن به جواهر ده حدود ۳۰۰ کیلومتر از تهران باید رانندگی کنید.

جواهرده رامسر

روستای ابر در گیلان

منظره های باورنکردنی دریای ابر در ایران کم نیست و از این جهت کمبودی نسبت به کشورهای دیگر نداریم. ما در منطقه روستایی و کوهستانی ماسال در استان گیلان هم شاهد پدیده اقیانوس ابر خواهیم بود. در غرب استان گیلان در روستای ماسال اگر وارد جاده گیلوان شوید و از مسیر زیبا و بکر عبور کنید به روستایی با نام اولسبلنگاه می رسید که می توانید شب را در یکی از خانه های روستایی سپری کنید و صبح صبحانه دلچسبی در این روستا بخورید به منظره چشم نواز طبیعت را نظاره کنید. بعد از آن گشت و گذار در طبیعت و این روستا و گرفتن چند عکس یادگاری آغاز می شود. خانه های روستایی بین درختان و ابرها فرصت خوبی برای گذران شب در این روستا است.

فاصله تهران تا روستای ابر اولسبلگاه

تقریبا ۵ ساعت زمان این سفر است و بهتر است از تهران به سمت قزوین و رشت بروید و به سمت جاده فومن حرکت کنید و سپس ماسال و نهایتا به این روستا خواهید رسید. این مسیر تقریبا ۳۹۰ کیلومتر است.

سفرهای رویایی و فوق العاده در ایران

مناظری مثل جنگل ابر و روستای ابر در ایران کم نیستند و می توان با هزینه های کم در این روستاها اقامت کرد و تعطیلات رویایی و آرامش بخشی با بهترین خاطرات برای خود ساخت. برای کاهش هزینه هایمان می توانیم به جای هتل در خانه های روستایی بمانیم و لذت ببریم و از محصولات ارگانیک و طبیعی روستاییان خرید کنیم. با این کار هم به گردش مالی روستاییان کمک کرده ایم و هم به سلامتی خودمان.

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
قبلی «
بعدی »

1 دیدگاه در حال حاضر

 1. Highly energetic article, I liked that bit. Will there
  be a part 2?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*