جاهای دیدنی کرج

0

کرج یکی از کلانشهرهای کشورمان محسوب می‌شود. این کلانشهر، دیدنی‌های بسیار زیادی را در خود جای داده‌ است. دیدنی‌هایی که در بسیاری از موارد، کم‌تر مورد توجه قرار گرفته‌­اند. کرج دارای مردمی از فرهنگ‌های مختلف است و قومیت‌های زیادی در آن سکونت دارند. در این مقاله قصد داریم برخی از مهم‌ترین جاهای دیدنی کرج را معرفی کنیم.

جاده چالوس

جاده چالوس یکی از مسیرهای شناخته‌ شده و جذاب برای تمامی ایرانیان است. بسیاری از افراد حداقل یک بار از این مسیر پر پیچ و خم و زیبا عبور کرده‌اند. این جاده را به‌ حق می‌توان یکی از دیدنی‌ترین جاده‌ها در ایران به شمار آورد. جاده چالوس از شهر کرج تا شهر چالوس ادامه پیدا می‌کند و با عنوان جاده ۵۹ هم معروف و شناخته‌ شده است. این جاده در سال ۱۳۱۲ به بهره‌برداری رسید و در تمامی فصول سال، زیبایی‌های خاص خود را دارد. بنابراین می‌توانید در تمامی ایام سال به آن سر بزنید.⛰️

پارک چمران

گل لاله

برای افرادی که علاقه دارند یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های کرج را بشناسند و از آن بازدید کنند، پارک چمران یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها است. این پارک یکی از زیباترین پارک‌ها در شهر کرج به شمار می‌رود که وسعت بسیار بالایی هم دارد. حضور درختان بی‌شمار این مکان را به یکی از لذت‌بخش‌ترین جاهای دیدنی کرج تبدیل کرده‌ است.?

یکی از ویژگی‌های این پارک، عبور رودخانه کرج از میانه آن است. بنابراین مشاهده آن برای افرادی که به تماشای آب علاقه دارند بسیار لذت‌بخش و رؤیایی است. در صورتی‌ که به بازدید از این پارک علاقه دارید باید میدان امام حسین کرج را پشت سر بگذارید و به این منطقه‌ دیدنی وارد شوید.

پارک چمران کرج، مکانی بسیار مناسب برای تفریح و ورزش کردن است. در این پارک، امکانات رفاهی متنوعی نیز برای گردشگران و مسافران در نظر گرفته‌ شده است. در بسیاری از مواقع نمایشگاه‌های مربوط به گل و گیاه و یا جشنواره لاله‌ها در این بوستان بزرگ و زیبا برگزار می‌گردد. علاوه‌ بر رودخانه کرج، پیست دوچرخه‌سواری و اسکیت، پینت بال، شهر بازی، فرش گل، سینما چهاربعدی، باغ پرندگان، باغ‌ وحش، باغ گل‌ها و… از جمله دیدنی‌های جالب‌ توجه در پارک چمران کرج هستند.?‍♂️

این مجموعه دارای پارک بانوان، کافی‌شاپ و رستوران و عکاس‌خانه‌ سنتی نیز است. بنابراین بازدید از آن، می‌تواند لحظاتی بسیار شاد و لذت‌ بخش را برای شما فراهم کند.

باغ فاتح

یکی دیگر از جاهای دیدنی کرج، باغ فاتح است که به آن باغ تنیس نیز گفته می‌شود. باغ شهر، دیگر عنوانی است که به این منطقه اختصاص داده شده‌ است. چرا که این باغ یکی از سرسبزترین نقاط کرج به شمار می‌رود‌. از نظر تاریخی گفته می‌شود که باغ فاتح، توسط فردی به نام محمدصادق فاتح که اصالتاً یزدی بوده، بنیان‌ گذاری شده‌ است. برای بازدید از باغ فاتح باید به منطقه‌ جهان شهر کرج بروید.?

روستای شهرستانک

روستای شهرستانک

یکی دیگر از مکان‌های دیدنی کرج روستای شهرستانک است. این روستا در ناحیه شمالی کوه توچال واقع شده‌ است و یک روستای قدیمی و تاریخی به شمار می‌رود. بسیاری از افراد بر این باورند که قدمت این روستا به قرن ششم هجری قمری می‌رسد.

روستای شهرستانک کرج، مکان‌های بی‌شمار جذابی را نیز در خود جای داده‌ است که بازدید از آن‌ها لذت فراوانی برای شما به‌ همراه خواهد داشت. از جمله دیدنی‌های جالب‌ توجه در روستای شهرستانک کرج می‌توان به قلعه دختر اشاره کرد که به آن قلعه دزد بند نیز گفته می‌شود. تپه شنستون، یکی دیگر از دیدنی‌های جالب‌ توجه در این منطقه از کشور است.?

دریاچه سد امیرکبیر (سد کرج)

برای افرادی که علاقه دارند به یک محل تفریحی و در عین‌ حال ورزشی در شهر کرج سر بزنند، بازدید از دریاچه سد امیر کبیر یا سد کرج بسیار جالب‌ توجه است. این سد در فاصله سال‌های ۱۳۳۷ تا ۱۳۴۲ هجری شمسی ساخته‌ شده است. در حال حاضر، در این منطقه دیدنی، پرورش ماهی نیز صورت می‌گیرد. بنابراین در صورتی که به این مکان از شهر کرج سفر کنید، دیدنی‌های لذت‌ بخش بسیاری را مشاهده خواهید کرد.?

پل‌ دختر (سلیمانیه)

پل‌ دختر کرج که با عنوان پل سلیمانیه نیز معروف شده یکی دیگر از جاهای دیدنی کرج است. به این پل، پل شاه‌ عباسی نیز گفته می‌شود. قدمت پل شاه‌ عباسی به زمان سلجوقیان بازمی‌گردد. در زمان صفویان نیز این پل بازسازی شد و اکنون یکی از دیدنی‌ترین مناطق شهر کرج به شمار می‌رود. این پل در گذشته، ری و قزوین را به یکدیگر متصل می‌ساخته‌ است و بر روی رودخانه کرج به‌ وجود آمده است. برای بازدید از این پل، باید به ورودی شهر کرج و نزدیکی‌های میدان حافظ بروید تا بتوانید این سازه را مشاهده کنید.

پیست اسکی دیزین

پیست اسکی دیزین

با حضور در شهر کرج، جاده چالوس و جاده دیزین، می‌توانید به سمت پیست بین‌المللی اسکی دیزین حرکت کنید و از این جاذبه بسیار تماشایی بازدید کنید. پیست اسکی دیزین در واقع یکی از بهترین جاذبه‌ها و جاهای دیدنی کرج محسوب می‌شود.

در صورتی که به تفریحات زمستانی علاقه دارید می‌توانید برنامه سفر خود به این منطقه را تدارک ببینید. این منطقه، آب و هوایی کوهستانی و بسیار پاک دارد و لذا بسیاری از گردشگران این مکان دیدنی در کرج را برای تفریحات سالم دوستانه و خانوادگی خود انتخاب می‌کنند.⛷️

پیست اسکی دیزین در حقیقت نخستین پیست اسکی در کشور ایران محسوب می‌شود که فدراسیون جهانی اسکی نیز آن را مورد تایید قرار داده و لذا بسیاری از مسابقات رسمی اسکی در این ناحیه برگزار می‌گردد.?

باغ پرندگان کرج

باغ پرندگان یکی دیگر از جاهای دیدنی کرج است. به این باغ زیبا،به باغ پرندگان چهار باغ نیز گفته می‌شود. در این باغ می‌توانید انواع مختلفی از گونه‌های پرندگان را مشاهده کنید. برخی از این پرندگان، آبزی و یا کنار آبزی هستند. پرندگان شکاری، طوطی‌ها و کبوترها از دیگر گونه‌های پرندگانی هستند که با حضور در این باغ می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید.

در حال حاضر باغ پرندگان چهارباغ در کرج به‌ عنوان نخستین باغ پرندگان ایران و خاورمیانه به شمار می‌رود. چراکه تعداد پرندگان این باغ از دیگر اماکن مشابه، بسیار بیشتر است. از طرف دیگر محیط و مساحت بسیار وسیعی هم دارد. برای رسیدن به این باغ باید به اتوبان کرج قزوین بروید و از خروجی کردان به سمت شهر چهارباغ حرکت کنید. نبش گلستان پنجم، می‌توانید باغ پرندگان را مشاهده کنید.?

کاخ مروارید (کاخ شمس)
کاخ شمس کرج

یکی دیگر از مکان‌های دیدنی کرج، کاخ مروارید است که به آن کاخ شمس نیز گفته می‌شود. برای دسترسی به این کاخ زیبا لازم است به شهر کرج بروید و سپس مهرشهر را پشت سر بگذارید. در انتهای خیابان ارم به این کاخ کهن، دسترسی خواهید داشت. این کاخ در زمان پهلوی به شمس تعلق داشت. وی این منطقه را به دلیل آب و هوای بسیار مناسب و به دلیل بیماری آسم، برای سکونت خود انتخاب کرد.

کاخ مروارید در کرج، دارای مساحتی در حدود ۲۵۰۰ متر مربع است. سازه اصلی این بنا، شکل سفره‌ ماهی دارد و ضلع‌های شمالی و محوطه بیرونی این کاخ، مانند باله‌های یک سفره‌ ماهی طراحی شده‌اند. تالار پذیرایی، سالن سینما، آب‌ نما، استخر و… بخشی از دیدنی‌های جالب‌ توجه در این کاخ به شمار می‌روند.

پارک جنگلی جهان‌ نما

یکی دیگر از مکان‌های دیدنی کرج، پارک جنگلی جهان‌ نما است. این پارک جنگلی، از جمله بزرگ‌ترین پارک‌ها در این شهر به شمار می‌رود. در صورتی‌ که به پارک جنگلی جهان‌ نما وارد شوید گونه‌های مختلفی از گیاهان متعدد را مشاهده خواهید کرد. علاوه‌ بر مشاهده این گیاهان، می‌توانید از دریاچه‌ بسیار زیبا و جزیره مصنوعی آن نیز بازدید نمایید.

پارک جنگلی جهان‌ نما کرج، ۱۴۰۰ هکتار مساحت دارد. در صورتی‌ که به شهر کرج وارد شوید در حد فاصل آزاد راه تهران و کرج و بزرگراه شهید همت، به این پارک زیبا دسترسی خواهید داشت. قدمت این پارک به بیش‌ از نیم‌ قرن می‌رسد. بنابراین حضور در آن می‌تواند برای شما، بسیار لذت‌بخش و جالب‌ توجه باشد.?️

 

نظرتان را ثبت کنید

ایمیل شما با ثبت نظر نمایش داده نمی‌شود

*