معرفی بهترین جاهای دیدنی رباط کریم

0

رباط کریم یکی از شهرهای جنوب غربی استان تهران است که طبیعت سرسبز و تاریخ دور و درازی دارد. شهری که در سال‌های اخیر به دلیل بعد صنعتی و نزدیکی‌اش به فرودگاه بین المللی امام خمینی، مورد توجه بسیاری قرار گرفته، غافل از اینکه در آن آثار تاریخی و طبیعی بسیاری هم برای دیدن وجود دارد. در این مطلب با شما از بهترین جاهای دیدنی رباط کریم صحبت می‌کنیم.

کوتاه از مختصات جغرافیایی رباط کریم

پیش از سر زدن به جاهای دیدنی رباط کریم، بد نیست که کمی هم درباره مختصات جغرافیایی این شهر بیشتر بدانیم. رباط کریم وسعتی معادل ۲۷۵ کیلومتر مربع دارد و از شمال به شهریار، از جنوب به ری و اسلامشهر، از شرق به بهارستان و از غرب به شهرستان زرندیه از توابع استان مرکزی محدود می‌شود.

اغلب مردم این شهرستان را هموطنان ترک زبان تشکیل می‌دهند پس از آن کرد، لر، گیلک، مازنی و مردم بومی آن هستند. بد نیست که بدانید شغل رایج مردم این شهر باغداری است و بعد از آن مشاغلی مانند دامداری، زراعت، طیور و صنعت از جمله پیشه‌های اصلی اهالی رباط کریم به حساب می‌آیند.

 تاریخچه رباط کریم

جاهای دیدنی رباط کریم

شهرستان رباط کریم از هزاران سال قبل، از مراکز مهم تمدن و زندگی شناخته می‌شده است. بسیاری از مورخان، قدمت آثار تاریخی و فرهنگی در این منطقه را از زمان هزاره سوم پیش از میلاد تا اوایل دوره معاصر تخمین می‌زنند. باستان‌شناسان همچنین معتقدند که شهری قدیمی در حوالی بازارک در محلی معروف به (چاله بازارک) رباط کریم مدفون شده است که قدمتش به بیش از هفت هزار سال پیش بازمی‌گردد و باید در آینده‌ای نزدیک کشف و بهره‌برداری شود. به خصوص اینکه جاده ابریشم از آنجا عبور میکرده!!!

رباط کریم در دوران قاجار به دلیل طبیعت سرسبز و باغ‌ها و رودخانه‌های فراوان، مورد توجه فتحعلی‌شاه قاجار قرار گرفت و به همین دلیل در این محدوده عمارت‌ها و کاروانسراهای قدیمی ساخته شد. بعد از پایتخت شدن تهران، بسیاری از مسافران شهرهای شیراز، اصفهان، قم و ساوه از رباط کریم عبور می‌کردند و چند روزی برای رفع خستگی و استراحت، در این شهر سکنی می‌گزیدند. به همین دلیل این شهر در دوران قاجار رونق گرفت و به منطقه‌ای برای زندگی تبدیل شد.

در حال حاضر شهرستان رباط کریم دارای ۴۳ اثر فرهنگی و تاریخی و ۱۷ اثر ثبت ملی است که شامل کاروانسراها، بقاع متبرکه، امامزادگان، تپه‌های باستانی، یخدان، آسیاب آبی، قلعه و… می‌شوند.

جهت مشاهده و اجاره روزانه خانه در تهران کلیک کنید

جاهای دیدنی رباط کریم در بهار

جدا از جاده ابریشم که همواره مسیری برای ارتباط تمام دنیا بوده و از این شهر رد میشده؛ دیدنی های خاصی در رباط کریم وجود دارد. رباط کریم در بهار، هوای خنک، مطبوع و دلنشینی دارد و به دلیل طبیعت بکرش، با گل‌ها و گیاهان و درختان سرسبز به چشم می‌آید. بدون شک بهار یکی از بهترین فصل‌ها برای سر زدن به رباط کریم است! بعضی از جاهای دیدنی رباط کریم در بهار شامل موارد زیر می‌شوند:

تپه‌های تاریخی رباط کریم

در رباط کریم چیزی حدود ۳۲ تپه‌ تاریخی وجود دارد. تپه‌های قدیمی که باستان شناسان با کشف آثار تاریخی در آن‌ها، به خوبی به قدمت این منطقه پی برده‌اند. پیشینه تاریخی بسیاری از این تپه‌ها به دوران پیش از اسلام برمی‌گردد که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت ملی رسیده‌اند.

یکی از این تپه‌ها، «تپه ده حسن» است که دژ و قلعه‌های تاریخی‌اش با مصالح چینه و خشت ساخته شده‌اند و هنوز بخش‌هایی از آن به صورت مخروبه دیده می‌شود. تپه‌ تاریخی کیکاور در کیلومتر ۲۴ بزرگراه تهران به ساوه، از دیگر آثار تاریخی و جاهای دیدنی رباط کریم است که در نزدیکی روستایی به همین نام قرار دارد.

کاروانسرای قلعه سنگی رباط کریم

یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی رباط کریم، کاروانسرای سنگی این شهر است که به دلیل تاریخچه طولانی‌اش آن را قدیمی‌ترین کاروانسرای فلات ایران معرفی می‌کنند. این کاروانسرا را با نام قلعه سنگی نیز می‌شناسند و  قدمتش را به دوران سلجوقیان نسبت می‌دهند.

گرچه نقشه و پلان آن به سبک بناهای متداول دوران اسلامی ساخته شده است که به‌صورت چهار ایوانی و با یک حیاط مرکزی دیده می‌شود. با این حال این کاروان‌سرا طراحی ساده‌ای دارد و شامل چندین اتاق می‌شود که درهایشان به سوی حیاط مرکزی گشوده شده است.

جاهای دیدنی رباط کریم

به نظر می‌رسد که بخش‌هایی از این بنا در دوران صفویان مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است. چهار برج مدور که قطر هر یک پنج متر است، در اطراف این قلعه به چشم می‌خورد. همچنین چاه آبی به عمق ۴۰ متر و یک آب‌انبار درون این قلعه وجود دارد که به زیبایی نحوه استفاده از آب در زمان قدیم را نشان می‌دهد.

آدرس کاروانسرای قلعه سنگی رباط کریم: شهرستان رباط کریم، بخش مرکزی، دهستان امامزاده ابوطالب، ضلع شرقی خیابان شهرک پرند.

جهت اجاره ویلا کلیک کنید

کاروانسرای فتحعلی‌ شاه رباط کریم

کاروانسرای فتحعلی‌ شاهی یا حاج کمال از دیگر جاهای دیدنی رباط کریم است که در زمان فتحعلی شاه قاجار بنا شد. این کاروان‌سرا از آجر، گچ، خاک و ملات محلی ساخته شده است و در بافت مرکزی و قدیمی شهر قرار دارد.

کاروانسرای حاج کمال از نوع دو ایوانی و دارای فاهای ورودی، حیاط، اتاق‌های متعدد و اصطبل است. این کاروان‌سرا در دوران فتحعلی شاه قاجار توسط فرد خیری به نام حاج کمال ساخته شده و برای استفاده مسافران وقف شده است و دارای دو کتیبه است که روی یکی از آن‌ها تاریخ ۱۲۴۰ قمری و نام بانی،‌ آقا کمال حک شده است. این کاروان‌سرا به سبک دو ایوانی ساخته شده و ورودی آن از ایوان غربی است. از ایوان شرقی نیز به‌عنوان شاه‌نشین استفاده می‌شد. کوره‌های ذوب فلز کشف شده در این کاروان‌سرا گواه بر آن است که به‌عنوان ضرابخانه نیز کاربری داشت. این کاروان‌سرا در اداره‌کل میراث فرهنگی استان تهران به ثبت رسیده است.

آدرس: رباط کریم، بازارک

بخوانید از: سفری شگفت انگیز به جاهای دیدنی اطراف تهران

پل بازارک رباط کریم

پل بازارک روی رودخانه فصلی سیاب در مسیر راه ارتباطی رباط کریم به ساوه احداث شده است. این پل به‌صورت سه چشمه طاق شامل یک دهانه بزرگ و دهانه کوچک‌تر در دو طرف طراحی شده است. این پل در زمان قاجار بنا شده و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این پل در زمان جاری شدن آب رودخانه سیاب، تنها راه ارتباطی بین کاروانسرای حاج کمال واقع در رباط کریم و قلعه سنگی در غرب و راه ارتباطی به ساوه بود.

آدرس: رباط کریم، محله بازارک، خیابان شهید مجید ناصری

جاهای دیدنی رباط کریم در تابستان

تابستان رباط کریم مانند دیگر مناطق اطراف تهران، گرم است و آفتاب سوزان در سرتاسر شهر خیمه می‌اندازد. به همین دلیل است که اغلب جاهای دیدنی رباط کریم در این فصل شامل مکان‌های سرپوشیده و فضاهای بسته می‌شوند. در ادامه بعضی از بهترین جاهای دیدنی رباط کریم در تابستان را به شما معرفی می‌کنیم:

انبارهای یخی رباط کریم

انبارهای یخی رباط کریم تا ۳۰ سال پیش نیز مورد استفاده قرار می‌گرفتند. انبارهای یخی برای تهیه یخ در فصول بهار و تابستان به‌صورت مخروطی شکل همانند یک کله قند از خشت و گل با ارتفاع ۶ تا هفت متر ساخته شده است. در رباط کریم برای تامین یخ این منطقه و کاروانیان سه انبار یخی در فواصل مختلف وجود داشت که در اصطلاح محلی به یخچال معروف بودند. تا ۳۰ سال پیش از این انبارها همچنان استفاده می‌شده است. در دوران زندیه و قاجاریه ساخت این انبارهای یخی در ایران رواج یافت.

آسیاب آبی؛ از بهترین جاهای دیدنی رباط کریم

آسیاب آبی رباط کریم از نظر معماری و وسعت از بی‌نظیرترین آسیاب‌های استان تهران است. فضای داخل آسیاب شامل دو اتاق یا انباری و درگاه ورودی با دیوارهای آجری است. در گذشته آب شهری در زمین‌های منطقه وارد مجرایی با ارتفاع ۲۵ سانتی‌متر می‌شد و به این ترتیب، چرخ آسیاب را به حرکت در می‌آورد. این آسیاب از آهک، گچ، آجر، ساروج و گل ساخته شده و قدمت آن به دوران قاجار می‌رسد.

آدرس: رباط کریم، جنوب شرقی محله بازارک

جهت مشاهده و اجاره ویلا استخردار کلیک کنید.

جاهای دیدنی رباط کریم در زمستان

جاهای دیدنی رباط کریم را با امام‌زاده‌ها و مکان‌های متبرک این شهر به پایان می‌رسانیم. تا یادمان نرفته است بگوییم که بسیاری از مسافران تهران و یا شهرهای مرکزی ایران، به دلیل وجود این امامزاده‌ها راهی رباط کریم می‌شوند تا علاوه بر استراحت در میانه راه، از محیط متبرک آن‌ها برای زیارتی ناب استفاده کنند.

امامزاده‌های رباط کریم

امامزاده‌های ابوطالب، سید لطیف، ابراهیم، محمدتقی، علی اصغر، عماد و هادی و مهدی (ع) از آستان‌های مقدس رباط کریم محسوب می‌شوند که مورد احترام و توجه اهالی هستند. امامزاده عماد (ع) در دوره معاصر و با معماری جدید ساخته شده و دارای تزيينات مختلف كاشی‌كاری و كتيبه‌های كاشی با خطوط معقلی و نستعليق است. امامزادگان هادی و مهدی (ع) در دوران قاجار به‌صورت مدور و از آجر و خشت روی سطحی بلندتر از زمين‌های اطراف احداث شده است.

امامزاده علی اصغر (ع) پلانی مرکب از يک دايره و مستطيل به هم پيوسته با پوشش سقف گنبدی با جرزهايی ضخيم دارد و قدمت آن به دوران قاجار می‌رسد. امامزاده محمدتقی (ع) به سبک معماری نوین در دوران اسلامی معاصر احداث شده است. بنای اولیه این امامزاده کاه‌گلی بود. قدمت امامزاده ابوطالب (ع) به دوران قاجار می‌رسد. معماری این امامزاده از يک فضای ورودی شامل سردرب و دو طاق‌نما درطرفين طراحی شده كه فضای هشتی مقابل آن با آجركاری و كاربندی تزيين شده است.

جاهای دیدنی اطراف رباط کریم

اگر سفر به جاهای دیدنی رباط کریم را به انتها رسانده‌اید و دوست دارید کمی هم در شهرهای اطراف آن پرسه بزنید، کافی است تا فرمان خودرو را کمی آن طرف‌تر چرخانده و خودتان را در مسیر شهرهای دیدنی زیر قرار دهید:

ورامین

ورامین در نزدیکی تهران واقع شده و امروز به یکی از شهرستان‌های مجزای تهران تبدیل شده است. این شهر از جنوب به دریاچه نمک، از شمال به دامنه‌های جنوبی رشته‌کوه البرز، از غرب به حسن‌آباد قم و از شرق نیز به گرمسار منتهی می‌شود. زمین‌های ورامین بسیار حاصل‌خیز است و توانایی كافی برای كشت و زرع دارد، ولی در قسمت‌هایی به‌واسطه وجود خاک رس، ساخت كوره‌های آجرپزی جای كشاورزی را گرفته است.

ورامین با رباط کریم حدود ۷۸ کیلومتر فاصله دارد و سفر به آن از این شهر ۱ ساعت و ۱۱ دقیقه طول می‌کشد.

بخوانید از: جاهای دیدنی تهران

کرج

کرج در ۳۶ کیلومتری غرب تهران و در دامنه جنوبی رشته کوه البرز قرار گرفته ‌است و با رباط کریم چیزی حدود ۵۲ کیلومتر فاصله دارد. این شهر به دلیل نزدیکی‌اش به تهران، یکی از مقاصد پرطرفدار گردشگری به حساب می‌آید. وجود ایستگاه‌های مختلف مترو، اتوبوس و تاکسی در این شهر تردد را برای ساکنان آسان‌تر کرده و باعث شده است تا بسیاری با کمترین هزینه به کرج سفر کنند.

ساوه

گرچه ساوه سرزمین انارهای سرخ است، اما این شهر آنقدر زیبایی دارد که باغ‌های قرمز رنگ انارش تنها بخشی از جاذبه‌های آن به حساب می‌آیند. ساوه جاذبه‌های تاریخی و طبیعی مختلفی دارد و دیدن آن به هر گردشگری توصیه می‌شود. فاصله ساوه تا رباط کریم ۹۷ کیومتر است و سفر به آن حدود یک ساعت و ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.

جهت مشاهده و اجاره ویلا اطراف تهران کلیک کنید

قزوین

اگر راهی سفر به رباط کریم شدید و دوست داشتید به دیدن یکی از شهرهای تاریخی و دیدنی اطراف آن بروید، ما به شما قزوین را پیشنهاد می‌کنیم. قزوین شهری سرسبز و زیباست که به دلیل هوای مطبوع و کوچه‌های دیدنی‌اش، هر سال گردشگران فراوانی را به سمت خود می‌خواند. رباط کریم با قزوین ۱۷۰ کیلومتر فاصله دارد و رسیدن به آن چیزی حدود دو ساعت طول می‌کشد.

سخن آخر، گشتی در زیباترین جاهای دیدنی رباط کریم

در این مطلب با شما سری به جاهای دیدنی رباط کریم زدیم و از این شهر تاریخی و سرسبز دیدن کردیم. رباط کریم با داشتن جاذبه‌های باستانی و آثار طبیعی متعدد، بدون اغراق می‌تواند به عنوان یکی از مقاصد گردشگری محبوب در اطراف تهران تبدیل شود.

اگر راهی این شهر شدید و تصمیم داشتید تا برای مدتی در آن اقامت کنید، می‌توانید برای مشاهده، رزرو و اجاره سوئیت‌ها و اقامتگاه‌ها و بوم گردی های رباط کریم از سایت شب کمک بگیرید.

پرسش‌های متداول جاهای دیدنی رباط کریم

جاهای دیدنی رباط کریم شامل چه مکانهایی می‌شوند؟

تپه‌های تاریخی، کاروانسرای سنگی، انبارهای یخی و آسیاب آبی از جمله جاهای دیدنی رباط کریم به حساب می‌آیند.

قدمت رباط کریم به چه زمانی می‌رسد؟

قدمت آثار تاریخی و فرهنگی در این منطقه از هزاره سوم پیش از میلاد تا اوایل دوره معاصر می‌رسد.

کدام تپه‌های تاریخی در رباط کریم قرار دارند؟

تپه‌ تاریخی کیکاور در کیلومتر ۲۴ بزرگراه تهران به ساوه در روستای تاریخی کیکاور و تپه باستانی یقه در شرق جاده رباط کریم به شهریار، بعد از روستای منج واقع شده است.

نظرتان را ثبت کنید

ایمیل شما با ثبت نظر نمایش داده نمی‌شود

*