جاهای دیدنی تبریز؛ سفر به شهر یار

0

چنین توصیفی از جاهای دیدنی تبریز تنها با سفری که به این شهر تاریخی داشتم، برآورده شد. سفر به شهر یار.آب و هوای خوب، آثار تاریخی، جاذبه‌های گردشگری تبریز و ریشه‌های عمیق فرهنگی‌اش باعث شد تا با توشه‌ای از اندوخته‌های گرانبها این شهر را ترک کنم. با اینکه ریشه‌ای ترکی و به زبان آذری تسلطی ندارم و گشت و گذار در شهر کمی برایم سخت بود، ولی مردم تبریز مهمان نوازانه مرا راهنمایی می کردند! با این حال، نکته‌ای که در سفرم به تبریز دریافتم، قرار گرفتن  شهر در مرکز بسیاری از تحولات مهم در تاریخ کشور بود. این شهر به عنوان پایتخت استان آذربایجان شرقی، منشاء انقلاب مشروطه در ایران است و بسیاری از آثار تاریخی و ساختمان‌های شهر، به جای مانده از این جنبش عظیم فرهنگی می‌باشد که منجر به تشکیل مجلس در دوره قاجار شد؛ به تبریز خوش آمدید.

جاهای دیدنی تبریز

بازار تبریز

بازار تبریز جاذبه های گردشگری تبریز

با توجه به موقعیت خاص تبریز، بناهای تاریخی شهر تاکنون با وجود توسعه گرائی شهر، دست نخورده باقی مانده است، همین امر به جذابیت بالا نزد گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شده است. با این حال، بیش از 5،000 اثر تاریخی تنها در این استان وجود دارد.

بازار تبریز به طرز چشمگیری یکی از جاهای دیدنی تبریز است. تقریبا همه موافقند که بازار بزرگ، سنتی و باستانی این شهر جذاب‌ترین مکان برای گردشگران و بهترین جا برای خرید سوغاتی است. این بازار با معماری منحصر به فردش، طولانی‌ترین گذرگاه گنبدی جهان است که از زمان عصر صفویه در جاده ابریشم ایران به عنوان نقطه عطفی در معاملات تجاری شناخته می‌شد. بازار به زیبایی با سقف گنبدی و کوچه‌های پرپیچ و خم که تجربه شگفت انگیز قدم زدن در آن را می‌توان کسب کرد، تزیین شده است. مردم شهر یا گردشگران می‌توانند تقریبا همه چیز از طلا و جواهر گرفته تا ادویه جات مختلف که عطر و طعم مواد غذایی و خواص دارویی زیادی در خود دارند را خریداری کنند. حتی برای سوغاتی نیز می‌توان سراغ صنایع دستی بازار همچون ظروف مسی، فرش و قالیچه‌های رنگین رفت.

ارگ تبریز

ارگ تبریز

باقی مانده های این دژ به قرن 14 میلادی می‌رسد. در طول جنگ‌های بین روسیه و ایران به عنوان پایگاه نظامی بازسازی شد، اما بعد از آن یکبار دیگر توسط روس‌ها در سال 1911 صدمه دید. مجددا در سال‌های اخیر توسط سازمان میراث فرهنگی ایران بازسازی آن مورد تجدید نظر قرار گرفت. این بنای عظیم نماد تاریخی شهر و یکی دیگر از نمونه‌های عالی معماری خشتی در شمال غربی ایران است. اگر به معماری باستانی بناهای بزرگ و پرجاذبه علاقه‌مند هستید، دیدن ارگ تبریز را پیشنهاد می‌دهیم.

مسجد کبود (مسجد گوی)

مسجد کبود (مسجد گوی)

این مسجد زیبا به دلیل زلزله آسیب دیده است و شما می‌توانید زخم‌های ناشی از خشم زمین را بر پیکر آن مشاهده کنید. تنها بخش باقی مانده از ساختار اصلی، ایوان آن است با این حال، بسیاری از قسمت‌های تخریب شده از این ینا در 50 سال گذشته بازسازی شده‌اند. مسجد کبود در ابتدا در سال 1465 ساخته شد؛ ایوان آن نشان دهنده آثار کلاسیک کاشی کاری آبی رنگ پیچیده‌ای می‌باشد که با عشق کار شده است. با این حال، مسجد نام خود را از این نوع کاشی کاری گرفته است (کبود به معنای آبی است). همچنین مسجد دارای چندین اثر از هنر خوشنویسی می‌باشد که به زیبایی آن افزوده است. همانطور که در بالا بیان شد، برجسته‌ترین ویژگی این مسجد کاشی‌های آبی مخصوص آن در نمای شمالی است. گنبد بزرگ آن نیز سطحی در حدود 30 تا 30 متر را پوشش داده است. یکی دیگر از ویژگی‌های ساختاری آن، سقف دو لایه ساخته شده از آجر و ملات است.

مسجد جامع تبریز

مسجد جامع تبریز

جاذبه تاریخی و مذهبی دیگر شهر، مسجد جامع است که به شدت خودنمایی می‌کند. همانند بسیاری از آثار دیگر شهر تبریز، این بنای مذهبی نیز شاهد خرابی ناشی از زلزله در طول تاریخ بوده است. خوشبختانه، توسط بسیاری از کارشناسان، زمینه بازسازی و نوسازی آن به خوبی انجام شده است. جایگاه آن به اندازه بازار تبریز است و ترکیبی از ویژگی‌های مدرن و سنتی را در خود دارد. دو مناره بزرگ سه لایه آن با کارهای موزاییکی شگفت انگیز و پیچیده‌ای که در ورودی مسجد ساخته شده است، چشم‌ها را به خود خیره می‌کند. این یک مسجد رنگارنگ با طرح‌های هندسی شکل زیباش، ارزش دیدن چند باره آن را به ذهن آدمی متبادر می‌کند.

پارک ائل گلی

پارک ائل گلی تبریز

گستره وسیعی از درختان زیبا در مساحتی بزرگ، پارک ائل گلی را نشان می‌دهد. خانواده ها برای پیک نیک و یا پیاده روی این پارک محبوب را دوست دارند و وقت خود را صرف آرامش در فضای آرام آن می‌کنند، به ویژه در شب‌ها. دید عالی آن از شهر از بالاترین مکان و دارا بودن یک دریاچه مصنوعی که آن را احاطه کرده است، پارک ائل گلی را به مکانی بی‌مانند تبدیل کرده است. همچنین در قلب پارک، رستوران سنتی زیبایی قرار دارد که می تواند مکانی مناسب برای صرف غذا باشد. این استراحتگاه زیبا را با قدم زدن در شب و با آرامش گرفتن از هوای تازه اش را بی‌درنگ تجربه کنید.

کلیسای استفانوس مقدس

کلیسای استفانوس مقدس

بیشتر مسیحیان ارمنی ایران از مدتها پیش در شهر تاریخی تبریز اقامت داشته‌اند. بنابراین، چندین کلیسای زیبا در این شهر و در همسایگی‌اش وجود دارد. به عنوان مثال، کلیسای سنت ماری که به 12 قرن می‌رسد، اما خیره کننده‌ترین این کلیساها، صومعه سنت استفانوس در خارج از شهر و در منطقه جلفاست که رسیدن به آن زمانی در حدود 90 دقیقه را می‌برد. این کلیسا در قرن نهم ساخته شده است و تنها در سرزمین‌های دره بزرگ قرار دارد. پس از چند دوره بازسازی، در حال حاضر در شرایط خوبی به سر می‌برد و با وجود انزوا (دوری)، برخی از روزها به ویژه در بهار بسیار شلوغ و پر از زائران و افراد مذهبی است. این مکان، یکی دیگر از جاهای دیدنی تبریز است که ارزش دیدن دارد.

روستای کندوان

روستای کندوان تبریز

این روستا خیره کننده، یکی از جاذبه‌های طبیعی و از قدیمی‌ترین مکان‌هایی است که توسط سنگ‌های آتشفشانی به صورت طبیعی ساخته شده‌اند. معماری روستای کندوان به صورت صخره‌ای است که نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیا بی‌نظیر است. محل‌های اقامت در کندوان، خانه‌ها و شهرک‌های سنتی است که فضایی بسیار دلنشین را به وجود آورده است. این مکان تنها حدود یک ساعت از تبریز فاصله دارد. روستای کندوان در طول زمستان با پوششی از برف و در بهار غرق در شکوفه‌های صورتی رنگ می‌شود.

موزه‌ها

موزه تاریخ آذربایجان

در مجاورت مسجد گوی (مسجد کبود) در تبریز، موزه تاریخ آذربایجان قرار دارد که دومین موزه ملی ایران است. لوح کوروش بزرگ یکی از آثار پرارزش این موزه است. همچنین در فضای خانه سلماسی، موزه سنجش واقع شده است. این موزه ابزار و دستگاه‌های مختلفی را برای اندازه‌گیری چیزها برای عموم به نمایش قرار داده است. از ترازوهای زرگری گرفته تا، سنجش‌گرهای نفتی، سنگ ‌وزنه‌ها، دستگاه‌های نجوم و اسطرلاب، ابزارهای هواشناسی، قطب‌ها و ساعت‌های قدیمی و معروف.

از موزه‌های دیگر می‌توان به موزه قاجار در منطقه ششگلان تبریز اشاره کرد. همچنین موزه آقالار در مراغه که در واقع یک موزه هنر سنگ است، موزه عصر آهن در تبریز، موزه دوران صفویه در بناب، موزه محرم در خانه صحتی، موزه قانون اساسی در تبریز، موزه باستان شناسی خدا آفرین در خمارلو، موزه انسان شناسی در شهر سهند، موزه عصر ایلخانی در مراغه، موزه هدیه در شهر خامنه، موزه قرآن در ساختمان صاحب الامر و موزه ادبیات و عرفان در شهر اَهر.

کلام آخر

تبریز در امتداد شمالی کوه سهند واقع شده است و به دلیل قدمت بالا، شهری بسیار مهم در ایران محسوب می‌شود. این شهر گنجینه‌ای برای بازدید کنندگان و متفکران تاریخ است. این جملات پایانی را زمانی که در کافه‌ای نشسته بودم به کسی که در کنار درباره شهر تبریز ازم سوال کرده بود، گفتم. نزدیک به 2 ساعت بود که درباره جاهای دیدنی تبریز به او توضیح می‌دادم و او نیز خستگی ناپذیر تنها بهم گوش می‌داد. گفتن همه این حرف‌ها درباره تبریز به اندازه گشت و گذار در شهر برایم جذاب بود. فرد سوال کننده قبل از رفتن بهم گفت: «چه چیزی باعث شد تا به این اندازه با شور و حرارت از تبریز بهم بگی؟»

امیدواریم این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد. جهت اجاره آنلاین ویلا و آپارتمان در تبریز به وبسایت شب مراجعه کرده و با اطمینان خاطر اقامتگاه خود را رزرو کنید.

نظرتان را ثبت کنید

ایمیل شما با ثبت نظر نمایش داده نمی‌شود

*