کویرگردی در پاییز جندق

1

پس از گذشت یک ماه از پاییز، این فصل خزان با سرمای ناگهانی‌اش یادآور آن خواهد شد که لقب پادشاه فصل ها برازنده این فصل است.

برخی از گردشگران ترجیح می‌دهند اندکی صبر کنند تا 6 ماه دوم سال که سرما بر آن قالب است گذر کند تا در هوایی متعادل‌‍‌تر و گرم‌تر سفر کنند. اما در ایران چهار فصل، حتی در فصل پاییز و زمستان نیز می‌توان مناطقی را یافت که خبری از سرما در آن نباشد و در دل پاییز به منطقه‌ای کویری با آب‌وهوایی گرم که پذیرای گردشگران است می‌توان سفر کرد. نام این منطقه شهر جندق است.

جندق کجاست؟

شهر جندق نام منطقه کوچکی است که در شمال استان اصفهان قرار گرفته است. در گذشته‌های دور از این شهر کویری به عنوان استراحت‌گاه بین مسیر استفاده می‌کرده‌اند. شهر جندق نقطه تلاقی مسافران مختلف و مردم آن بوده است.

از هر طرف که از شهر جندق بیرون بروید به کویر برخواهید خورد که امروزه مقصد کویرگردان آماتور و حرفه‌ای شده است.

در سمت غرب و 40 کیلومتری شهر جندق، کویر مصر قرار گرفته است که در سال‌های اخیر نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته است. اگر مسیر را در سمت غرب ادامه دهید به منطقه ریگ جن خواهید رسید که به مثلث برمودای ایران نیز شهرت دارد و سراسر از باتلاق‌های نمک و شن پوشیده شده است.

راهنمای کویر گردی در جندق

راهنمای کویرگردی در جندق

در مجاورت کویر مصر و ریگ‌جن دشتی نسبتا وسیع در نزدیکی شهر جندق وجود دارد که به نام گود محود شهرت پیدا کرده است. سراسر این منطقه پوشیده شده است از تپه‌های مخروطی شکل و به نوعی مسیری برای رسیدن به کویر جن نیز به حساب می‌آید.

در بخش‌هایی از این منطقه کویری به دلیل حرکات باد اشکال مختلف و متفاوتی ایجاد شده‌اند که می‌توان با کمی خلاقیت تصاویری مختلفی را توسط آن‌ها در ذهن آفرید.

با وجود بارش بسیار کم در این شهر کویری حیواناتی نظیر خرگوش، روباه و گرگ نیز مشاهده شده است.

ردپای تاریخ در جندق

جندق از 2 کلمه ” جنب ” (به معنی کنار ) و ” دق ” ( به معنی زمین و دشت) تشکیل شده است. تاریخ شناسان قدمت این شهر کویری را به 2000 سال پیش نسبت می‌دهند و داستان‌های تاریخی جالبی نیز درباره آن نقل می‌کنند.

در این شهر کویری یک مسجد جامع قدیمی وجود دارد که محل تجمع اهالی خصوصا در روزهای محرم می‌باشد. البته این مسجد در بین دیوارهای بلندی قرار دارد که به قلعه انوشیروان شناخته می‌شود. مسجد جامع جزو آثار تاریخی به جا مانده از دوره ساسانیان است و هنوز هم بومیان در آن کماکان سکونت دارند.

مقبره شاعر معاصر قرن دوازدهم به نام یغمای جندقی نیز در این قلعه قرار دارد.

چطور به جندق برویم؟

چطور به جندق برویم

برای قصد سفر به شهر کویری جندق را دارید مسیرهای متنوعی پیش روی شما قرار دارد.

اگر ابتدا قصد اصفهان گردی را دارید باید بعد از اصفهان به سمت انارک و نایین حرکت و سپس جندقه را پیش روی خود خواهید داشت.

اگر از سمت شرق کشور قصد دارید به این شهر کویری حرکت کنید ابتدا خود را به شاهرود و سپس از جاده اصلی شهر جندق به سمت آن حرکت نمایید.

اگر در هرکجای دیگر کشور زندگی می‌کنید مسیری پیش روی خود برای رسیدن به شهر جندق خواهید داشت و برای سفر نیز حتما با فردی با تجربه و خبره همسفر شوید.

نکات ایمنی در سفر به کویر

اگر برای قدم زدن بر روی شن‌های داغ این منطقه هیجان‌زده هستید باید چند نکته مهم را نیز در نظر داشته باشید.

همونطور که می‌دانید مدتی است کویرها مقاصد پر طرفداری از سمت تورهای تفریحی معرفی می‌شوند. پس لطفا اگه قصد دارید با تور به این شهر کویری سفر کنید حتما سراغ حرفه ای ها و با تجربه ها بروید.
به خاطر شن و باد ممکن است مسیر پیش رو به خوبی مشخص نباشد .اگر رانندگی میکنید نسبت به سرعت بسیار هوشیار باشید.
با خودتان چندین بطری آب همراه داشته باشید ، جعبه کمک‌های اولیه همراهتان باشد و در کوله پشتیتان نقشه و قطب نما بگذارید.

فاصله‌ها در کویر خیلی متفات با چیزی هستد دیده می‌شوند! از روی حدس و پیش بینی تصمیم نگیرید.
یادتان نرود ممکن است در این طبیعت بکر با حشره‌ها و حیوانات متفاوت و خطرناک روبه‌رو شوید پس حواستان به اطراف و جاهایی که قدم می‌گذارید باشد.
در نهایت این‌که حتما با راهنماهای حرفه ای و با تجربه همراه باشید و به توصیه‌های آنان توجه کنید. با رعایت نکته‌های این افراد احتمال هر خطری به حداقل می‌رسد.

آرزوی سفری خوش را برای شما به کویر جندق داریم!

1 پاسخ
  1. طباطبائی نظر داده:

    سلام دوستان عزیزم ، برای آشنایی بیشتر با شهر جندق از آداب و رسوم ، مشاهیر و … به سایت رسمی جندق مراجعه نمایید jandaghtv.ir

نظرتان را ثبت کنید

ایمیل شما با ثبت نظر نمایش داده نمی‌شود

*